HISTORIK
HISTORIK


SVERIGES FACIT I OS

2008 – Peking, Kina
Placering:
Åtta.
Trupp: Therese Bengtsson (Team Eslöv), Madeleine Grundström (Ålborg DH) – Kristina Flognman (GOG Svendborg), Matilda Boson (Ålborg DH), Sara Holmgren (HC Leipzig), Annika Wiel Fredén (Horsens HK), Frida Toveby (Ålborg DH), Teresa Utkovic (IK Sävehof), Jessica Enström (IVH Västerås), Sara Eriksson (HC Leipzig), Johanna Ahlm (IK Sävehof), Linnea Torstenson (Ålborg DH), Johanna Wiberg (FC Köpenhamn), Bella Gulldén (IK Sävehof), Therese Islas Helgesson (Nordstrands IF).
Förbundskapten: Ulf Schefvert.

2012 – London, Storbritannien
Placering: Elva.
Trupp: Gabriella Kain (KIF Vejen), Cecilia Grubbström (IK Sävehof) – Ulrika Ågren (Team Esbjerg), Kristina Flognman (Toulon Saint Cyr Var), Matilda Boson (Spårvägens HF), Hanna Fogelström (IK Sävehof), Therese Islas Helgesson (Toulon Saint Cyr Var), Jamina Roberts (IK Sävehof), Annika Wiel Fredén (BK Heid), Johanna Ahlm (Viborg HK), Linnea Torstenson (FC Midtjylland), Johanna Wiberg (Eslövs IK), Bella Gulldén (Viborg HK), Jessica Hellberg (Team Esbjerg), Anna-Maria Johansson (Skövde HF).
Förbundskapten: Per Johansson.

2016 – Rio de Janeiro, Brasilien
Placering: Sjua.
Trupp: Johanna Bundsen (IK Sävehof), Filippa Idéhn (Team Esbjerg) – Frida Tegstedt, Issy Paris), Carin Strömberg (Viborg HK), Linn Blohm (FC Midtjylland), Loui Sand (IK Sävehof), Jamina Roberts (Tvis Holstebro), Michaela Ek (Ringkøbing Håndbold), Linnea Torstenson (CSM Bukarest), Bella Gulldén (CSM Bukarest), Hanna Blomstrand (Lugi HF), Nathalie Hagman (Nykøbing/Falster HK), Angelica Wallén (Skuru IK), Sabina Jacobsen (FC Midtjylland), Jenny Alm (Team Esbjerg).
Förbundskapten: Henrik Signell.

Kommande OS: 2020 i Tokyo, Japan.


SVERIGES FACIT I VM

1957 – Jugoslavien
Placering: Åtta.

1990 – Sydkorea
Placering:
13:e.
Anna-Lena Pihl, Kristina Jönsson – Anna-Maria Lundin, Mia Hermansson-Högdahl, Eva Olsson, Gunilla Olsson, Ewa Jansson, Christina Pettersson, Britt Forsell, Carina Johansson, Helena Johansson, Åsa Eriksson, Ulrika Olsson, Malin Lake, Catharina Råland, Lotta Engström.
Förbundskapten: Björn Söderlund.

1993 – Norge
Placering: Sexa.
Kristina Jönsson, Christina Ström – Mia Hermansson-Högdahl, Eva Olsson, Gunilla Olsson, Gun Meskanen, Gunilla Pettersson, Lina Olsson, Christina Pettersson, Lotta Engström, Ulrika Olsson, Cecilia Ågren, Åsa Eriksson, Anette Matthijs, Madelene Olsson.
Förbundskapten: Tomas Ryde.

1995 – Österrike/Ungern
Placering:
Elva.
Kristina Jönsson, Anna-Lena Pihl – Lina Olsson, Gunilla Olsson, Tuija Pasanen, Ulrika Karlsson, Åsa Eriksson, Åsa Lundmark, Karin Nilsson, Jessica Enström, Helen Benjaminsson, Jessica Everlönn, Eva Olsson, Camilla Eriksson (f. 77), Lena Nilsson.
Förbundskapten: Ilija Puljevic.

2001 – Italien
Placering: 
Åtta.
Trupp: Jenny Lindblom (IK Sävehof), Madeleine Grundström (Skövde HF) – Veronica Isaksson (Skuru IK), Kristina Flognman (IK Sävehof), Karin Almqvist (IK Sävehof), Anna Ljungdahl Rapp (RoCasa Remudas), Jennie Florin (Toulouse HB), Theresa Claesson (Horsens HK), Karin Nilsson (Skånela IF), Linda Nilsson (Sävsjö HK), Katarina Arfwidsson (Skuru IK), Lina Möller (Team Skåne EIK), Madelene Olsson (Fox Team Nord), Åsa Lundmark (Horsens HK), Åsa Eriksson (RoCasa Remudas).
Förbundskaptener: Per-Olof Jonsson/Tomas Ryde.

2009 – Kina
Placering:
13:e.
Trupp: Gabriella Kain (Odense GOG), Cecilia Grubbström (IK Sävehof) – Karin Isaksson (IK Sävehof), Kristina Flognman (Odense GOG), Matilda Boson (Ålborg DH), Sara Holmgren (HC Leipzig), Therese Islas Helgesson (Odense GOG), Jenny Wikensten (IK Sävehof), Petra Skogsberg (Odense GOG), Lisa Virén (HC Leipzig), Johanna Ahlm (Viborg HK), Linnea Torstenson (Ålborg DH), Johanna Wiberg (FC Köpenhamn), Bella Gulldén (IK Sävehof), Therese Wallter (Ålborg DH), Sabina Jacobsen (Lugi HF).
Förbundskapten: Per Johansson.

2011 – Brasilien
Placering: Nia.
Trupp: Gabriella Kain (KIF Vejen), Cecilia Grubbström (IK Sävehof) – Ulrika Ågren (Team Esbjerg), Kristina Flognman (Toulon Saint Cyr ), Matilda Boson (Spårvägens HF), Hanna Fogelström (IK Sävehof), Jamina Roberts (IK Sävehof), Annika Wiel Fredén (BK Heid), Johanna Ahlm (Viborg HK), Linnea Torstenson (FC Midtjylland), Johanna Wiberg (Eslövs IK), Isabelle Gulldén (Viborg HK), Jessica Helleberg (Team Esbjerg), Sabina Jacobsen (Lugi HF), Jenny Alm (IK Sävehof), Anna-Maria Johansson (Skövde HF).
Förbundskapten: Per Johansson.

2015 – Danmark
Placering:
Nia.
Trupp: Johanna Bundsen (IK Sävehof), Filippa Idéhn (Team Esbjerg) – Frida Tegstedt (Füchse Berlin), Carin Strömberg (Skuru IK), Linn Blohm (Tvis Holstebro), Jamina Roberts (Tvis Holstebro), Loui Sand (IK Sävehof), Emma Hawia-Svensson (Skuru IK), Johanna Ahlm (FC Midtjylland), Linnea Torstenson (CSM Bukarest), Marie Wall (H65 Höör), Bella Gulldén (CSM Bukarest), Nathalie Hagman (Tvis Holstebro), Sabina Jacobsen (FC Midtjylland), Jenny Alm (Team Esbjerg), Anna-Maria Maria Johansson (Skövde HF).
Förbundskapten: Thomas Sivertsson.

Kommande VM: 2017 i Tyskland, 2019 i Japan, 2021 i Spanien och 2023 i Sverige/Norge/Danmark.


SVERIGES FACIT I EM

1994 – Tyskland
Placering: Sjua.
Kristina Jönsson, Christina Ström – Lena Andersson, Mia Hermansson-Högdahl, Eva Olsson, Gunilla Olsson, Karin Nilsson, Caritha Lagerlöf, Lina Olsson, Anna Ljungdahl, Lotta Engström, Helena Johansson, Åsa Eriksson, Malin Norén, Tuija Pasanen.
Förbundskapten: Ilija Puljevic.

1996 – Danmark
Placering: Åtta.
Christina Ström, Kristina Jönsson – Sara Tilly, Gunilla Olsson, Helen Benjaminsson, Karin Nilsson, Veronica Isaksson, Lina Olsson, Cecilia Ågren, Madeleine Olsson, Kristina Olson, Åsa Eriksson, Theresa Claesson, Cecilia Ågren, Malin Karlsson, Camilla Eriksson (f. 71).
Förbundskapten: Claes Hellgren.

2002 – Danmark
Placering:
15:e.
Jenny Holmgren (Ikast Bording), Madeleine Grundström (Skövde HF) – Veronica Isaksson (Skuru IK), Kristina Flognman (IK Sävehof), Matilda Boson (Skövde HF), Anna Ljungdahl Rapp (Skuru IK), Jennie Florin (Circle Nimes), Theresa Claesson (Brastads HK), Helena Andersson (Gjerpen IL), Erika Nilsson (Skövde HF), Teresa Utkovic (IK Sävehof), Lina Möller (FC Köpenhamn), Madelene Olsson (Frankfurt/Oder), Sara Eriksson (Team Eslöv IK), Åsa Eriksson (Horsens HK).
Förbundskaptener: Per-Olof Jonsson/Tomas Ryde.

2004 – Ungern
Placering:
14:e.
Trupp: Therese Brorsson (Gjerpen IL), Madeleine Grundström (Skövde HF) – Helena Andersson (Gjerpen IL), Kristina Flognman (GOG Svendborg), Matilda Boson (FC Köpenhamn), Anna Ljungdahl Rapp (Skuru IK), Fanny Lagerström (Team Eslöv IK), Erika Nilsson (Skövde HF), Maria Lindqvist (IK Sävehof), Åsa Könsberg (Team Eslöv IK), Katarina Arfwidsson (Skuru IK), Jessica Enström; IVH Västerås), Sara Holmgren (Horsens HK), Sara Eriksson (Gjerpen IL), Åsa Eriksson (Horsens HK), Johanna Aronsson (Önnereds HK).
Förbundskaptener: Per-Olof Jonsson/Tomas Ryde.

2006 – Sverige
Placering:
Sexa.
Trupp: Madeleine Grundström (Skövde HF), Therese Brorsson (Team Esbjerg) – Matilda Boson (Ålborg DH), Petra Skogsberg (Skövde HF), Tina Flognman (GOG Svendborg), Sara Holmgren (FC Köpenhamn), Johanna Wiberg (Ålborg DH), Annika Wiel Fredén (Horsens), Åsa Könsberg (KIF Vejen), Linnea Torstenson (Skövde HF), Fanny Lagerström (Team Eslöv), Sara Eriksson (FC Köpenhamn), Jessica Enström IVH Västerås), Katarina Arfwidsson Chrifi (Skuru IK), Terese Krantz (Spårvägens HF).
Förbundskapten: Ulf Schefvert.

2008 – Makedonien
Placering:
Sexa.
Trupp: Gabriella Kain (GOG Svendborg), Madeleine Grundström (Ålborg DH) – Karin Isaksson (IK Sävehof), Kristina Flognman (GOG Svensborg), Matilda Boson (Ålborg DH), Sara Holmgren (HC Leipzig), Therese Islas Helgesson (Nordstrands IF), Jenny Wikensten (IK Sävehof), Frida Toveby (Ålborg DH), Petra Skogsberg (GOG Svendborg), Teresa Utkovic (Ålborg DH), Sara Eriksson (HC Leipzig), Johanna Ahlm (IK Sävehof), Linnea Torstenson (Ålborg DH), Johanna Wiberg (FCK Köpenhamn), Bella Gulldén (IK Sävehof).
Förbundskapten: Per Johansson.

2010 – Danmark/Norge
Placering: Tvåa.
Trupp: Gabriella Kain (KIF Vejen), Cecilia Grubbström (IK Sävehof), Kristina Flognman (Toulon Saint Cyr Var ), Matilda Boson (Spårvägens HF), Therese Islas Helgesson (Toulon Saint Cyr Var ), Jamina Roberts (IK Sävehof), Annika Wiel Fredén (BK Heid), Linnea Torstenson (FC Midjylland), Johanna Wiberg (Eslövs IK), Bella Gulldén (IK Sävehof), Jessica Helleberg (IK Sävehof), Therese Wallter (Skövde HF), Nathalie Hagman (Skuru IK), Angelica Wallén (Team Esbjerg), Sabina Jacobsen (Lugi HF), Anna-Maria Johansson (Team Esbjerg).
Förbundskapten: Per Johansson.

2012 – Serbien
Placering:
Åtta.
Trupp: Maria Olsson (Ålborg DH), Cecilia Grubbström (Viborg HK) – Ulrika Ågren (Randers HK), Kristina Flognman (Toulon St Cyr Var), Hanna Fogelström (IK Sävehof), Linn Blohm (IK Sävehof), Jamina Roberts (IK Sävehof), Loui Sand (IK Sävehof), Emma Hawia-Svensson (Skuru IK), Johanna Westberg (Skuru IK), Johanna Ahlm (Viborg HK), Linnea Torstenson (RK Krim Mercator), Bella Gulldén (Viborg HK), Jessica Helleberg (Team Esbjerg), Angelica Wallén (Team Esbjerg), Sabina Jacobsen (Randers HK).
Förbundskapten: Torbjörn Klingvall.

2014 – Kroatien/Ungern
Placering:
Trea.
Trupp: Johanna Bundsen (IK Sävehof), Filippa Idéhn (IK Sävehof) – Ulrika Ågren (Buxtehuder SV), Hanna Fogelström (Toulon Saint Cyr Var), Linn Blohm (Team Tvis Holstebro), Jamina Roberts (Team Tvis Holstebro), Loui Sand (IK Sävehof ), Johanna Ahlm (Team Esbjerg ), Linnea Torstenson (CSM Bukarest), Bella Gulldén (Viborg HK), Jessica Helleberg (HC Odense ), Nathalie Hagman (Team Tvis Holstebro), Sabina Jacobsen (FC Midtjylland), Ida Odén (IK Sävehof ), Jenny Alm (IK Sävehof), Anna-Maria Johansson (Skövde HF).
Förbundskaptener: Thomas Sivertsson/Helle Thomsen.

2016 – Sverige
Placering: Åtta.
Trupp: Johanna Bundsen (IK Sävehof), Filippa Idéhn (Team Esbjerg) – Olivia Mellegård (IK Sävehof), Emma Fernis (IK Sävehof), Carin Strömberg (Viborg HK), Linn Blohm (FC Midtjylland), Jamina Roberts (IK Sävehof), Loui Sand (IK Sävehof), Anna Lagerquist (Lugi HF), Marie Wall (H65 Höör), Johanna Westberg (Nykøbing/Falster HK), Bella Gulldén (CSM Bukarest), Hanna Blomstrand (Lugi HF), Nathalie Hagman (Nykøbing/Falster HK), Sabina Jacobsen (FC Midtjylland), Ida Odén (IK Sävehof), Jenny Alm (Team Esbjerg).
Förbundskapten: Henrik Signell.

Kommande EM: 2018 i Frankrike, 2020 i Danmark/Norge.