EM 2018

EM I HANDBOLL I FRANKRIKE 2018 (DAMER)

FAKTA
Datum: 29 november–16 december 2018
Spelorter: Nantes, Nancy, Montbéliard, Brest, Paris
Lagen
Tabeller & matchfakta
Historik

SVERIGES MATCHER I EM
30 november:
Danmark, 29–30 Referat
2 december: Serbien, 22–21 Referat
4 december: Polen 23–22 Referat
6 december: Montenegro 28–30 Referat
9 december: Frankrike 21–21 Referat
12 december: Ryssland, 39–30 Referat
14 december: Norge 29–38 Referat

GRUPP A – NANTES
30 november:
Serbien–Polen 33–26
Danmark–Sverige 30–29
2 december:
Polen–Danmark 21–28
Sverige–Serbien 22–21
4 december:
Sverige–Polen 23–22
Danmark–Serbien 25–30
Tabell: 1) Serbien, 4 poäng, +11  // 2) Sverige, 4 p, +1  // 3) Danmark, 4p, +3  // 4) Polen, 0 p, –15
Matchfakta

GRUPP B – NANCY
29 november:
Frankrike–Ryssland 23–26
30 november:
Montenegro–Slovenien 36–32
2 december:
Slovenien–Frankrike 21–30
Ryssland–Montenegro 24–23
4 december:
Ryssland–Slovenien 27–29
Frankrike–Montenegro 25–20
Tabell: 1) Ryssland, 4 poäng, +2  // 2) Frankrike, 4 p,  +11  // 3) Montenegro, 2 p, –2   //  4) Slovenien, 0 p, –11
Matchfakta

GRUPP C – MONTBÉLIARD
1 december:
Ungern–Nederländerna 25–28
Spanien–Kroatien 25–18
3 december:
Kroatien–Ungern 18–24
Nederländerna–Spanien 28–27
5 december:
Nederländerna–Kroatien 34–23
Ungern–Spanien 32–26
Tabell: 1) Nederländerna, 6 poäng, +15  //  2) Ungern, 4 p, +9  // 3) Spanien, 2 p, 0  //  4) Kroatien, 0 p, –24
Matchfakta

GRUPP D – BREST
1 december:
Norge–Tyskland 32–33
Rumänien–Tjeckien 31–28
3 december:
Tyskland–Rumänien 24–29
Tjeckien–Norge 17–31
5 december:
Tyskland–Tjeckien 30–28
Norge–Rumänien 23–31
Tabell: 1) Rumänien, 6 poäng, +16  // 2) Tyskland, 4 p, –2  //  3) Norge, 2 p, +5  //  4) Tjeckien 0 p, –19
Matchfakta

HUVUDRUNDA, GRUPP A – NANTES
Danmark–Sverige 30–29
Sverige–Serbien 22–21
Danmark–Serbien 25–30
Frankrike–Ryssland 23–26
Ryssland–Montenegro 24–23
Frankrike–Montenegro 25–20
6 december:
Danmark–Frankrike 23–29
Sverige–Montenegro 28–30
9 december: 
Sverige–Frankrike 21–21
Serbien–Ryssland 25–29
10 december:
Danmark–Ryssland, 21–32
Serbien–Montenegro, 27–28
12 december:
Danmark–Montenegro 24–23
Sverige–Ryssland 39–30
Serbien–Frankrike 28–38
Tabell: 1) Ryssland, 8 poäng, +10  // 2) Frankrike, 7 p, +18  //  3) Sverige, 5 p, +7  //  4) Danmark, 4 p, –20  //  5) Montenegro, 4 p, –4  //  6) Serbien 2 p, –11
Matchfakta

HUVUDRUNDA, GRUPP 2 – NANCY
Ungern–Nederländerna 25–28
Nederländerna–Spanien 28–27
Ungern–Spanien 32–26
Norge–Tyskland 32–33
Tyskland–Rumänien 24–29
Norge–Rumänien 23–31
7 december: 
Spanien–Tyskland 23–29
Ungern–Norge 25–38
9 december:
Ungern–Tyskland 26–25
Nederländerna–Rumänien 29–24
11 december: 
Spanien–Rumänien 25–27
Nederländerna–Norge 16–29
12 december: 
Spanien–Norge 26–33
Ungern–Rumänien 31–29
Nederländerna–Tyskland 27–21
Tabell: 1) Nederländerna, 8 p, +2  //  2) Rumänien, 6 p, +8  //  3) Norge, 6 p, +24  // 4) Ungern, 6 p, –7  //  5) Tyskland, 4 p, –5   //  6) Spanien, 0 p, –22
Matchfakta

MATCH OM FEMTEPRIS
14 december: 

Sverige–Norge 29–38
Matchfakta

SEMIFINALER
14 december:
Ryssland–Rumänien 28–22
Nederländerna–Frankrike 21–27
Matchfakta

BRONSMATCH
16 december:
Rumänien–Nederländerna 21–27
Matchfakta

FINAL
16 december:
Ryssland–Frankrike 21–24
Matchfakta

SLUTSPLACERINGAR
1) Frankrike
2) Ryssland
3) Nederländerna
4) Rumänien
5) Norge
6) Sverige
7) Ungern
8) Danmark
9) Montenegro
10) Tyskland
11) Serbien
12) Spanien
13) Slovenien
14) Polen
15) Tjeckien
16) Kroatien

ALL STAR TEAM
Målvakt: Amandine Leynaud, Frankrike
Vänstersex: Majda Mehmedovic, Montenegro
Mittsex: Crina Pintea, Rumänien
Högersex: Carmen Martin, Spanien
Vänsternio: Noemi Hafra, Ungern
Mittnio: Stine Oftedal, Norge
Högernio: Alicia Stolle, Tyskland
Försvarare: Kelly Dulfer, Nederländerna
MVP: Anna Vjachireva, Ryssland

SVERIGES TRUPP
Målvakter: 
1. Johanna Bundsen, Köpenhamn Håndbold, 7 matcher/0 mål
12. Filippa Idéhn, Brest Bretagne, 7/0
Vänstersex: 
4. Olivia Mellegård, IK Sävehof, 7/17
9. Loui Sand, Fleury Loiret HB, 7/7
Mittsex: 
7. Linn Blohm, Köpenhamn Håndbold, 7/13
19. Anna Lagerquist, Nykøbing Falster HK, 7/15
Högersex: 
10. Mathilda Lundström, Skuru IK, 6/0
11. Daniela Gustin, SG BBM Bietigheim, 4/9
Vänsternio: 
8. Jamina Roberts, Randers HK, 7/17
25. Mikaela Mässing, H65 Höör, 7/8
29. Jenny Alm, Köpenhamn Håndbold, 7/15
Mittnio: 
6. Carin Strömberg, Viborg HK, 7/10
20. Bella Gulldén, Brest Bretagne, 7/25
26. Elin Hallagård, IK Sävehof, 4/3
Högernio: 
22. Hanna Blomstrand, Köpenhamn Håndbold, 7/17
24. Nathalie Hagman, CSM Bukarest, 7/35
Försvar: 
27. Sabina Jacobsen, CSM Bukarest, 7/0
Läs mer

SVENSKT EM-FACIT
1994:
Sjua (i Tyskland)
1996: Åtta (i Danmark)
2002: 15:e (i Danmark)
2004: 14:e (i Ungern)
2006: Sexa (i Sverige)
2008: Sexa (i Makedonien)
2010: Silver (i Danmark/Norge)
2012: Åtta (i Serbien)
2014: Brons (Kroatien/Ungern)
2016: Åtta (i Sverige)
2018: Sexa (i Frankrike)
Svenska laguppställningar