HISTORIK
HISTORIK


SVERIGES FACIT I OS

OS 1972 – München, Tyskland
Placering: Sjua.

OS 1984 – Los Angeles; USA
Placering: Femma.

OS 1988 – Söul, Sydkorea
Placering: Femma.

OS 1992 – Barcelona, Spanien
Placering:
Tvåa.
Trupp: Mats Olsson, Tomas Svensson, Patrik Liljestrand – Magnus Wislander, Ola Lindgren, Per Carlén, Erik Hajas, Magnus Cato, Axel Sjöblad, Robert Andersson, Pierre Thorsson, Staffan Olsson, Magnus Andersson, Robert Hedin, Anders Bäckegren, Tommy Suoraniemi.
Förbundskapten: Bengt Johansson.

 

OS 1996 – Atlanta, USA
Placering: Tvåa.
Trupp: Mats Olsson, Tomas Svensson – Robert Hedin, Magnus Wislander, Thomas Sivertsson, Ola Lindgren, Per Carlén, Erik Hajas, Johan Pettersson, Stefan Lövgren, Robert Andersson, Magnus Andersson, Pierre Thorsson, Staffan Olsson, Andreas Larsson, Martin Frändesjö.
Förbundskapten: Bengt Johansson.

 

OS 2000 – Sydney, Australien
Placering: Tvåa.
Trupp: Tomas Svensson, Peter Gentzel, Mattias Andersson – Martin Boquist, Magnus Wislander, Thomas Sivertsson, Ola Lindgren, Martin Frändesjö, Mathias Franzén, Johan Pettersson, Stefan Lövgren, Pierre Thorsson, Staffan Olsson, Magnus Andersson, Andreas Larsson, Ljubomir Vranjes.
Förbundskapten: Bengt Johansson.

 

OS 2012 – London, Storbritannien
Placering: Tvåa.
Trupp: Mattias Andersson, Johan Sjöstrand – Mattias Gustafsson, Kim Andersson, Jonas Källman, Magnus Jernemyr, Niclas Ekberg, Dalibor Doder, Jonas Larholm, Tobias Karlsson, Johan Jakobsson, Fredrik Petersen, Kim Ekdahl Du Rietz, Andreas Nilsson, Mattias Zachrisson.
Förbundskapten: Ola Lindgren & Staffan Olsson.

 

OS 2016 – Rio de Janeiro, Brasilien
Placering: Elva.
Trupp: Mattias Andersson, Mikael Appelgren – Jerry Tollbring, Fredrik Petersen, Lukas Nilsson, Philip Stenmalm, Jonathan Stenbäcken, Jim Gottfridsson, Johan Jakobsson, Kim Andersson, Albin Lagergren, Mattias Zachrisson, Andreas Nilsson, Jesper Nielsen, Tobias Karlsson.
Förbundskapten: Ola Lindgren & Staffan Olsson.

Kommande OS: 2020 i Tokyo, Japan.


SVERIGES FACIT I VM

VM 1938 – Tyskland
Placering:
Trea.
Trupp:
Allan Rollander, Åke Kallerdahl, Åke Forslund, Roland Nilsson, Torsten Andersson, Gustav Adolf Thorén, Stig Hjortsberg, Sture Hultberg, Sven Åblad, Tage Sjöberg, Yngve Lambert, Erik Floberg, Sigfrid Schönning, Ivan Nilsson.

VM 1954 – Sverige
Placering:
Etta.
Trupp: Gunnar Brusberg, Roland Mattsson – Hans Olsson, Per Olov Larsson, Rolf Zachrisson, Rolf Almqvist, Sten Åkerstedt, Car-Eric Stockenberg, Rune Lindkvist, Bertil Rönndahl, Åke Moberg, Kjell Jönsson, Ewerth Sjunnesson.
Lagledare: Curt Wadmark.

VM 1958 – Östtyskland
Placering:
Etta.
Trupp:
Lennart Ring, Roland Mattsson, Donald Lindblom – Gunnar Kämpendahl, Kjell Jönsson, Rune Åhrling, Åke Reimer, Stig Lennart Olsson, Lars Erik Olsson, Nils Ekroth, Uno Danielsson, Sten Hellberg, Gösta Carlsson, Hans Olsson, Hans Carlsson, Rolf Zachrisson.
Lagledare: Curt Wadmark.

VM 1961 – Västtyskland
Placering:
Trea.
Trupp: Gunnar Brusberg, Lennart Ring, Donald Lindblom – Stig Lennart Olsson, Bengt Johansson, Karl-Oskar Olsson, Hans Olsson, Rolf Almqvist, Rune Åhrling, Kjell Jönsson, Gunnar Kämpendahl, Åke Reimer, Hans Collin, Uno Danielsson, Hans Karlsson, Lennart Kärrström.
Förbundskapten: Curt Wadmark.

VM 1964 – Tjeckoslovakien
Placering:
Tvåa.
Trupp: Lennart Ring, Donald Lindblom, Lennart Augustsson, Stig Lennart Olsson, Leif Gustavsson, Bengt Johansson, Rolf Almqvist, Gunnar Kämpendahl, Hans Collin, Björn Danell, Lennart Kärrström, Gösta Carlsson, Per-Ove Arkevall, Kjell Jarlenius, Bengt Nedvall, Kjell Jönsson.
Förbundskapten: Curt Wadmark.

VM 1967 – Sverige
Placering:
Femma.
Trupp: Donald Linblom, Sten Olsson – Ulf Johnsson, Bengt Nedvall, Björn Danell, Bengt Baard, Bengt Johansson, Tony Johansson, Gunnar Kämpendahl, Jan Hodin, Göran Hård af Segerstad, Lennart Eriksson, Lennart Kärrström, Michael Koch, Kjell Jarlenius, Hans Eriksson.
Förbundskapten: Curt Wadmark.

VM 1970 – Frankrike
Placering:
Sexa.
Trupp: Frank Ström, Mats Thomasson – Ulf Johnsson, Michael Koch, Dan Eriksson, Bengt Johansson, Tomas Persson, Lennart Eriksson, Kurt Göran Kjell, Björn Andersson, Göran Hård af Segerstad, Bengt Nedvall, Gösta Carlsson, Tommy Jansson, Björn Danell, Olle Jacobsson.
Förbundskapten: Roland Mattsson.

VM 1974 – Östtyskland
Placering:
Elva.
Trupp: Lars Karlsson, Ulf Gustavsson, Hans Jonsson, Dan Eriksson, Björn Andersson, Bo Andersson, Johan Fischerström, Bengt Hansson, Göran Hård av Segerstad, Tommy Jansson, Olle Olsson, Bo Stridh, Anders Westerling, Jan Jonsson, Roman Marciniak, Gunnar Söderberg.
Förbundskapten: Bertil Andersén.

VM 1978 – Danmark
Placering:
Åtta.
Trupp: Lars Karlsson, Claes Hellgren, Tomas Gustafsson, Dan Eriksson, Björn Andersson, Bo Andersson, Ingemar Andersson, Thomas Augustsson, Göran Gustafsson, Bengt Håkansson, Lars-Göran Jönsson, Basti Rasmussen, Jörgen Abrahamsson, Bengt Hansson, Claes Ribendahl, Sven-Åke Frick.
Förbundskapten: Bertil Andersén.

VM 1982 – Västtyskland
Placering:
Elva.
Trupp:
Claes Hellgren, Tomas Gustafsson, Mats Olsson – Jörgen Abrahamsson, Danny Augustsson, Göran Bengtsson, Bengt Hansson, Bo Andersson, Basti Rasmussen, Christer Magnusson, Claes Ribendahl, Sten Sjögren, Sven Friedvall, Bengt Persson, Tuomas Heinonen, Björn Jilsén.
Förbundskapten: Roger Carlsson.

VM 1986 – Schweiz
Placering:
Fyra.
Trupp:
Claes Hellgren, Mats Olsson – Per Öberg, Magnus Wislander, Göran Bengtsson, Joachim Stenbäcken, Per Carlén, Erik Hajas, Björn Jilsén, Björn Bohman, Sten Sjögren, Peder Järphag, Per Carlsson, Jonas Sandberg, Mats Lindau, Torbjörn Lundell.
Förbundskapten: Roger Carlsson.

VM 1990 – Tjeckoslovakien
Placering: Etta.
Trupp: Mats Olsson, Mats Fransson, Tomas Svensson – Magnus Wislander, Johan Eklund, Ola Lindgren, Per Carlén, Erik Hajas, Björn Jilsén, Pierre Thorsson, Sten Sjögren, Staffan Olsson, Magnus Andersson, Magnus Cato, Jonas Persson, Axel Sjöblad.
Förbundskapten: Bengt Johansson.

VM 1993 – Sverige
Placering: Trea
Trupp: Mats Olsson, Tomas Svensson – Magnus Wislander, Anders Bäckegren, Ola Lindgren, Per Carlén, Erik Hajas, Magnus Cato, Robert Venäläinen, Pierre Thorsson, Staffan Olsson, Magnus Andersson, Robert Hedin, Jerry Hallbäck, Tony Hedin, Robert Andersson.
Förbundskapten: Bengt Johansson.

VM 1995 – Island
Placering: Trea.
Trupp: Mats Olsson, Tomas Svensson, Peter Gentzel – Magnus Wislander, Ola Lindgren, Per Carlén, Erik Hajas, Thomas Sivertsson, Stefan Lövgren, Robert Andersson, Pierre Thorsson, Staffan Olsson, Magnus Andersson, Robert Hedin, Martin Frändesjö, Johan Pettersson.
Förbundskapten: Bengt Johansson.

VM 1997 – Japan
Placering: Tvåa.
Trupp: Mats Olsson, Peter Gentzel, Jan Stankiewicz – Robert Hedin, Magnus Wislander, Thomas Sivertsson, Ola Lindgren, Martin Frändesjö, Johan Pettersson, Stefan Lövgren, Staffan Olsson, Andreas Larsson, Ljubomir Vranjes, Pierre Thorsson, Magnus Andersson.
Förbundskapten: Bengt Johansson.

VM 1999 – Egypten
Placering: Etta.
Trupp: Tomas Svensson, Peter Gentzel – Thomas Sivertsson, Ola Lindgren, Henrik Andersson, Johan Pettersson, Stefan Lövgren, Christian Ericsson, Pierre Thorsson, Magnus Andersson, Mathias Franzén, Ljubomir Vranjes, Magnus Wislander, Martin Frändesjö, Staffan Olsson, Martin Boquist.
Förbundskapten: Bengt Johansson.

VM 2001 – Frankrike
Placering: Tvåa.
Trupp: Tomas Svensson, Peter Gentzel – Martin Boquist, Magnus Wislander, Thomas Sivertsson, Ola Lindgren, Martin Frändesjö, Mathias Franzén, Johan Pettersson, Stefan Lövgren, Jonas Ernelind, Christian Ericsson, Michael Pettersson, Magnus Andersson, Ljubomir Vranjes, Nicklas Johansson.
Förbundskapten: Bengt Johansson.

VM 2003 – Portugal  
Placering: 13:e.
Trupp: Tomas Svensson, Peter Gentzel – Martin Boquist, Magnus Wislander, Ola Lindgren, Martin Frändesjö, Mathias Franzén, Johan Pettersson, Stefan Lövgren, Jonas Ernelind, Staffan Olsson, Magnus Andersson, Andreas Larsson, Ljubomir Vranjes, Robert Arrhenius, Kim Andersson.
Förbundskapten: Bengt Johansson.

VM 2005 – Tunisien
Placering: Elva.
Trupp: Tomas Svensson, Fredrik Ohlander – Martin Boquist, Pelle Linders, Kim Andersson, Jonas Källman, Mathias Franzén, Johan Pettersson, Stefan Lövgren, Fredrik Lindahl, Kristian Svensson, Marcus Ahlm, Jonas Larholm, Ljubomir Vranjes, Sebastian Seifert, Robert Arrhenius.
Förbundskapten: Ingemar Linnéll.

VM 2009 – Kroatien  
Placering: Sjua.
Trupp: Andreas Palicka, Johan Sjöstrand, Per Sandström – Mattias Gustafsson, Henrik Lundström, Kim Andersson, Jonas Källman, Lukas Karlsson, Jan Lennartsson, Dalibor Doder, Robert Arrhenius, Jonas Larholm, Oscar Carlén, Tobias Karlsson, Johan Jakobsson, Jonathan Stenbäcken, Patrik Fahlgren, Magnus Jernemyr.
Förbundskapten: Ola Lindgren & Staffan Olsson.

VM 2011 – Sverige
Placering: Fyra
Trupp: Mattias Andersson, Johan Sjöstrand – Mattias Gustafsson, Kim Andersson, Jonas Källman, Magnus Jernemyr, Lukas Karlsson, Jan Lennartsson, Niclas Ekberg, Dalibor Doder, Robert Arrhenius, Jonas Larholm, Oscar Carlén, Tobias Karlsson, Fredrik Petersen, Kim Ekdahl Du Rietz, Johan Jakobsson, Fredrik Larsson.
Förbundskapten: Ola Lindgren & Staffan Olsson.

VM 2015 – Qatar
Placering: Tia
Trupp: Mattias Andersson, Johan Sjöstrand – Tobias Karlsson, Jesper Nielsen, Andreas Nilsson, Niclas Barud, Niclas Ekberg, Anton Halén, Mattias Zachrisson, Jonas Källman, Fredrik Petersen, Viktor Östlund, Markus Olsson, Patrik Fahlgren, Lukas Nilsson, Kim Andersson, Magnus Persson.
Förbundskapten: Ola Lindgren & Staffan Olsson.

VM 2017 – Frankrike
Placering: Sexa
Trupp: Andreas Palicka (Rhein-Neckar Löwen), Mikael Appelgren (Rhein-Neckar Löwen) – Simon Jeppsson (Luigi HF), Max Darj (Alingsås HK), Jerry Tollbring (IFK Kristianstad), Niclas Ekberg (THW Kiel), Jesper Konradsson (Alingsås HK), Fredric Pettersson (Fenix Toulouse), Emil Frend Öfors (Alingsås HK), Albin Lagergren (IFK Kristianstad), Jim Gottfridsson (SG Flensburg-Handewitt), Philip Stenmalm (KIF Kolding Köpenhamn), Mattias Zachrisson (Füchse Berlin), Andreas Nilsson (Telekom Veszprem), Jesper Nielsen (Paris SG), Lukas Nilsson (THW Kiel).
Förbundskapten: Kristján Andrésson.

Kommande VM: 2019 i Danmark/Tyskland, 2021 i Egypten, 2023 i Sverige/Polen.


SVERIGES FACIT I EM

EM 1994 – Portugal
Placering: Etta.
Trupp: Mats Olsson, Tomas Svensson – Robert Hedin, Magnus Wislander, Ola Lindgren, Per Carlén, Erik Hajas, Jerry Hallbäck, Robert Andersson, Pierre Thorsson, Staffan Olsson, Magnus Andersson, Stefan Lövgren, Tommy Suoraniemi, Martin Frändesjö.
Förbundskapten: Bengt Johansson.

EM 1996 – Spanien
Placering: Fyra.
Trupp: Mats Olsson, Peter Gentzel, Tomas Svensson – Robert Hedin, Magnus Wislander, Thomas Sivertsson, Ola Lindgren, Per Carlén, Erik Hajas, Johan Pettersson, Stefan Lövgren, Robert Andersson, Pierre Thorsson, Staffan Olsson, Magnus Andersson, Nicklas Martinsson.
Förbundskapten: Bengt Johansson.

EM 1998 – Italien
Placering: Etta.
Trupp: Jan Stankiewicz, Peter Gentzel – Magnus Wislander, Thomas Sivertsson, Ola Lindgren, Martin Frändesjö, Johan Pettersson, Stefan Lövgren, Pierre Thorsson, Staffan Olsson, Magnus Andersson, Ljubomir Vranjes, Andreas Larsson, Martin Boquist, Jocum Hansson-Wigerup.
Förbundskapten: Bengt Johansson.

EM 2000 – Kroatien
Placering:
Etta.
Trupp: Tomas Svensson, Peter Gentzel, Mattias Andersson – Magnus Lindén, Magnus Wislander, Thomas Sivertsson, Ola Lindgren, Martin Frändesjö, Andreas Larsson, Johan Pettersson, Stefan Lövgren, Pierre Thorsson, Staffan Olsson, Magnus Andersson, Mathias Franzén, Ljubomir Vranjes.
Förbundskapten: Bengt Johansson.

EM 2002 – Sverige 
Placering: Etta.
Trupp: Tomas Svensson, Peter Gentzel – Martin Boquist, Magnus Wislander, Thomas Sivertsson, Ola Lindgren, Martin Frändesjö, Mathias Franzén, Johan Pettersson, Stefan Lövgren, Jonas Ernelind, Marcus Alm, Staffan Olsson, Magnus Andersson, Andreas Larsson, Ljubomir Vranjes.
Förbundskapten: Bengt Johansson.

EM 2004 – Slovanien
Placering: Sjua.
Trupp: Tomas Svensson, Peter Gentzel – Martin Boquist, Magnus Wislander, Kim Andersson, Jonas Källman, Mathias Franzén, Johan Pettersson, Stefan Lövgren, Jonas Ernelind, Marcus Ahlm, Staffan Olsson, Sebastian Seifert, Jonas Larholm, Joacim Ernstsson, Robert Arrhenius.
Förbundskapten: Bengt Johansson.

EM 2008 – Norge
Placering: Femma.
Trupp: Tomas Svensson, Dan Beutler, Per Sandström – Martin Boquist, Henrik Lundström, Kim Andersson, Jonas Källman, Magnus Jernemyr, Johan Pettersson, Jan Lennartsson, Dalibor Doder, Marcus Ahlm, Robert Arrhenius, Jonas Larholm, Oscar Carlén, Tobias Karlsson.
Förbundskapten: Ingemar Linnéll.

EM 2010 – Österrike
Placering: 15:e.
Trupp: Mattias Andersson, Dan Beutler, Johan Sjöstrand – Mattias Gustafsson, Kim Andersson, Jonas Källman, Lukas Karlsson, Jan Lennartsson, Niclas Ekberg, Dalibor Doder, Robert Arrhenius, Fredrik Larsson, Kim Ekdahl Du Rietz, Tobias Karlsson, Oscar Carlén, Fredrik Petersen.
Förbundskapten: Ola Lindgren & Staffan Olsson.

EM 2012 – Serbien
Placering: Tolva.
Trupp: Mattias Andersson, Andreas  Palicka, Johan Sjöstrand – Henrik Lundström, Kim Andersson, Magnus Jernemyr, Niclas Ekberg, Dalibor Doder, Jonathan Stenbäcken, Jonas Larholm, Tobias Karlsson, Johan Jakobsson, Fredrik Petersen, Kim Ekdahl Du Rietz, Niclas Barud, Andreas Nilsson.
Förbundskapten: Ola Lindgren & Staffan Olsson.

EM 2014 – Danmark
Placering: Sjua.
Trupp: Mattias Andersson , Johan Sjöstrand – Magnus Persson, Jonas Källman, Magnus Jernemyr, Lukas Karlsson, Niclas Ekberg, Jonas Larholm, Tobias Karlsson, Johan Jakobsson, Patrik Fahlgren, Fredrik Petersen, Kim Ekdahl Du Rietz, Mattias Zachrisson, Andreas Nilsson, Jesper Nielsen.
Förbundskapten: Ola Lindgren & Staffan Olsson.

EM 2016 – Polen
Placering: Åtta.
Trupp: Mattias Andersson, Mikael Appelgren – Jonas Källman, Fredrik Petersen, Andreas Nilsson, Jesper Nielsen, Tobias Karlsson, Niclas Ekberg, Mattias Zachrisson, Viktor Östlund, Philip Stenmalm, Markus Olsson, Lukas Nilsson, Jesper Konradsson, Johan Jakobsson, Andreas Cederholm, Jerry Tollbring.
Förbundskapten: Ola Lindgren & Staffan Olsson.

Kommande EM: 2018 i Kroatien, 2020 i Sverige/Norge/Österrike.

ÖVRIGA MERITER

VM-guld utomhus 1948
Vinnare av Jerringpriset 1990
Vinnare av Bragdguldet 1998
Utsett till Årets idrottslag i Sverige 1999
Utsett till Årets idrottslag i Sverige 2002