AKTUELL TRUPP

SVERIGES TRUPP TILL EM I KROATIEN
Målvakter: 
Andreas Palicka, Rhein-Neckar Löwen, 71 A-landskamper/1 mål
Mikael Appelgren, Rhein-Neckar Löwen, 60/1
Vänstersex: 
Jerry Tollbring, Rhein-Neckar Löwen, 33/107
Hampus Wanne, SG Flensburg-Handewitt, 4/7
Mittsex: 
Jesper Nielsen, Paris Saint-Germain, 86/107
Fredric Pettersson, Fenix Toulouse, 27/37
Max Darj, Bergischer HC, 23/12
Högersex: 
Niclas Ekberg, THW Kiel, 153/640
Mattias Zachrisson, Füchse Berlin, 102/217
Vänsternio: 
Lukas Nilsson, THW Kiel, 40/103
Simon Jeppsson, SG Flensburg-Handewitt, 17/34
Philip Henningsson, IFK Kristianstad, 4/6
Mittnio: 
Jim Gottfridsson, SG Flensburg-Handewitt, 50/176
Linus Arnesson, Bergischer HC, 4/5
Högernio: 
Johan Jakobsson, IK Sävehof, 114/250
Albin Lagergren, IFK Kristianstad, 23/57

RESERVER I BRUTTOTRUPPEN
Mattias Andersson, mv, SG Flensburg-Handewitt
Mikael Aggefors, mv, Ålborg Håndbold
Tobias Thulin, mv, Redbergslids IK
Oscar Bergendahl, M6, Alingsås HK
Markus Olsson, V9, Skjern Håndbold
Daniel Pettersson, H6, SC Magdeburg
Jesper Konradsson, M9, Skjern Håndbold
Helge Freiman, M9, IFK Kristianstad
Emil Frend Öfors, V6, THW Kiel
Philip Stenmalm, V9, KIF Kolding Köpenhamn
Andreas Cederholm, H9, GWD Minden
Viktor Östlund, V9, Tvis Holstebro

LANDSKAMPER INFÖR EM
6 januari: Ungern, Kinnarps Arena, Jönköping (16.15)
8 januari: Ungern, Partille Arena (19.15)

EM I KROATIEN 12–28 JANUARI
12 januari: Island, Spaladium Arena, Split (18.15)
14 januari: Serbien, Spaladium Arena, Split (18.15)
16 januari: Kroatien, Spaladium Arena, Split (20.30)
Om etta i gruppen: Huvudrunda 2o, 22, 24 januari
Om tvåa i gruppen: Huvudrunda 18, 20, 24 januari
Om trea i gruppen: Huvudrunda 18, 22, 24 januari
Ev semifinal eller spel om femteplats: 26 januari
Ev final eller bronsmatch: 28 januari
EM:s hemsida

KOMMANDE LANDSKAMPER
5 april: Kroatien, Stiga Sports Arena, Eskilstuna (19.15)
7 april: Kroatien, Himmelstalundshallen, Norrköping (16.00)

• • •

SENASTE TRUPP, LIGALANDSLAGET, 23–24/10
Målvakter: 
Tobias Thulin, Redbergslids IK
Rickard Frisk, Alingsås HK
Vänstersex: 
Emil Mellegård, Redbergslids IK
Viktor Hallén, IFK Kristianstad
Hampus Andersson, Ystads IF
Mittsex: 
Alexander Morsten, Randers HH
Markus Sjöbrink, Eskilstuna Guif
Mario Lipovac, IFK Kristianstad
Högersex: 
Andreas Flodman, Alingsås HK
Jim Andersson, HK Malmö
Emil Hansson, Eskilstuna Guif
Vänsternio: 
Adam Lönn, HK Malmö
William Bogojevic, IK Sävehof
Karl Wallinius, Lugi HF
Mittnio: 
Felix Claar, Alingsås HK
Alfred Jönsson, Lugi HF
Jonathan Carlsbogård, Redbergslids IK
Högernio: 
Linus Persson, HK Malmö
Jack Thurin, IFK Skövde
Andreas Lang, Ricoh HK