LEGENDS

 Här listas några av de största spelarna i svensk landslagshistoria. Kriterierna för att få Svenska Handbollförbundets förtjänsttecken har förändrats genom åren. Numera krävs 100 A-landskamper för att få utmärkelsen.

Namn Klubbar Landslagsår
Magnus Wislander Redbergslids IK, THW Kiel 1984–2004
Ola Lindgren HK Drott, TSV Dutenhofen, HSV Düsseldorf, HSG Nordhorn 1986–2003
Staffan Olsson HK Cliff, Hüttenberg, HK Cliff, TV Niederwürzbach, THW Kiel, Hammarby IF 1986–2004
Per Carlén IK Heim, HP Warta, Granollers, Atletico Madrid, Ystads IF 1982–1996
Tomas Svensson IF Guif, Atletico Madrid, Elgorriaga Bidasoa, FC Barcelona, HSV Hamburg, Portland San Antonio 1988–2008
Magnus Andersson HK Drott, Stavanger IF, TuS Schutterwald, HK Drott, TuS Schutterwald, GWD Minden 1988–2003
Mats Olsson Dalhems IF, Lugi HF, Teka-Santander, Ystads IF, Caja Cantabria 1979–1997
Erik Hajas SoIK Hellas, IF Guif, Maritim, IFK Tumba, IF Guif 1984–1997
Stefan Lövgren Redbergslids IK, TV Niederwürzbach, THW Kiel 1993–2006
Johan Pettersson IK Sävehof, GWD Minden, HSG Nordhorn, THW Kiel, IF Hallby 1996–2008
Pierre Thorsson IFK Karlskrona, IF Saab-HF Linköpings Lejon, Vfl Bad Schwartau 1988–2000
Peter Gentzel Redbergslids IK, Cantabria Santander, HSG Nordhorn 1992–2008
Kim Andersson Ystads IF, IK Sävehof, THW Kiel, KIF Kolding Köpenhamn 2001–2016
Martin Boquist HP Warta, Redbergslids IK, THW Kiel, FCK Håndbold 1996–2008
Claes Hellgren IF Guif, IK Heim, Tres de Mayo, HP Warta, Irsta HF 1976–1988
Jonas Larholm IK Sävehof, FC Barcelona, Ålborg Håndbold, Pick Szegel 2001–2014
Thomas Sivertsson HK Drott, BM Granollers, Kolding IF 1993–2002
Jonas Källman IFK Skövde, Ciudad Real, BM Atletico Madrid, Pick Szeged 2001–2016
Sten Sjögren Lugi HF 1978–1991
Robert Hedin Ystads IF, Stavanger IF, BM Benidorm, GWD Minden 1988–1998
Björn Jilsén IK Heim, Tres de Mayo, Redbergslids IK, Wallau-Massenheim, RTV Basel 1982–1991
Robert Arrhenius IFK Skövde, Cantabria Santander, HSG Nordhorn, CAI Balonmano Aragon 1998–2010
Martin Frändesjö Redbergslids IK, GWD Minden, Montpellier 1994–2004
Ljubomir Vranjes Redbergslids IK, BM Granollers, HSG Nordhorn, SG Flensburg-Handewitt 1996–2007
Tobias Karlsson Hammarby IF, GSG Nordhorn, SG Flensburg-Handewitt 2006–2015
Dan Eriksson SoIK Hellas 1968–1978
Doder Dalibor Lugi HF, IFK Ystad, CAI Balonmano Aragon, Ademar Leon, GWD Minden 1998–2012
Robert Andersson IFK Ystad, Ystads IF, Bayer-Dormagen, RTV Basel, HSG Nordhorn 1990–2000
Göran Bengtsson HK Drott 1978–1986
Fredrik Petersen IFK Ystad, GOG Svendborg, Bjerringebro/Silkeborg, HSV Hamburg, Füche Berlin 2003–2016
Andreas Larsson IFK Skövde, TuS Schutterwald, TBV Lemgo, HSG Nordhorn 1993–2003
Jan Lennartsson IK Sävehof, Ålborg Håndbold 2001–2011
Kjell Jönsson AIK, IFK Malmö, H43 Lund 1957–1965
Basti Rasmussen IFK Ystad, Ystads IF 1973–1982
Mathias Franzén Redbergslids IK, FC Barcelona, HSG Nordhorn 1999–2006
Mattias Andersson Ystads IF, HK Drott, THW Kiel, TV Grosswallstadt, SG Flensburg-Handewitt 1998–2016
Bo Andersson IF Guif, IFK Malmö 1972–1982
Niclas Ekberg IFK Ystad, Ystads IF, AG Köpenhamn, THW Kiel 2008–
Magnus Jernemyr BM Torrevieja, GOG Svendborg, FC Barcelona, Lugi HF 2005–2014
Björn Andersson IF Saab 1969–1978
Marcus Ahlm IFK Ystad, THW Kiel 2001–2008
Lennart Eriksson IFK Nyköping, SoIK Hellas, Ludvika HF 1965–1974
Jörgen Abrahamsson HK Drott 1976–1983
Claes Ribendahl Lugi HF, IF Hallby 1976–1983
Jonas Ernelind IK Sävehof, THW Kiel, SG Bad Schwartau, HSV Hamburg, IK Sävehof 1996–2005
Göran Hård af Segerstad SoIK Hellas, IFK Malmö 1966–1976
Danny Sjöberg (Augustsson) Västra Frölunda IF 1978–1984
Henrik Lundström Redbergslids IK, THW Kiel 2003–2012
Sebastian Seifert IFK Ystad, Kolding IF,TuS N-Lübbecke, KIF Kolding 1998–2008
Gösta Carlsson Redbergslids IK, AIK 1957–1971
Mattias Gustafsson IFK Skövde, FCK Håndbold, Ålborg Håndbold, TuS N-Lübbecke 2000–2012
Christer Magnusson HP Warta 1979–1985
Tomas Gustafsson Lugi HF, HP Warta, HK Drott 1977–1983
Donald Lindblom Redbergslids IK, HK Drott, IFK Borås 1957–1970
Bengt Hansson HK Drott 1971–1982
Peter Olofsson GF Kroppskultur 1974–1985
Mats Fransson GF Kroppskultur, Lysekil HK, Irsta HF, Runar IL 1984–1997
Pär Jilsén IK Heim, Redbergslids IK 1983–1989
Lars Karlsson Västra Frölunda IF, Halmstad HP 1971–1978
Bertil Söderberg Västra Frölunda IF, IFK Lidingö 1967–1979
Mats Lindau IFK Karlskrona 1982–1988
Gunnar Kämpendahl Redbergslids IK, HK Drott, GIK Wasaiterna 1957–1967
Sten Åkerstedt Redbergslids IK, Malmö FF, Gais, IK Heim 1945–1961
Johan Eklund Redbergslids IK 1986–1991
Bengt Johansson Halmstad HP, SoIK Hellas, HK Drott 1963–1973
Per Carlsson HP Warta, Redbergslids IK 1984–1990
Rolf Almqvist IFK Karlskrona, Vikingarnas IF 1953–1965
Ingemar Andersson IK Heim 1975–1979
Magnus Cato Redbergslids IK 1988–1993
Hans Olsson Redbergslids IK, IF Start 1949–1963
Lennarth Ebbinge IFK Kristianstad, IK Heim, GF Kroppskultur, 1975–1985
Peder Järphag IK Sävehof, HP Warta, Granolles, IK Sävehof 1984–1992
Axel Sjöblad Lugi HF, UMS Combault 1988–1992
Frank Ström Västra Frölunda IF, SoIK Hellas 1967–1976
Lars Göran Jönsson IFK Kristianstad 1975–1979
Michael Koch Uddevalla HK, Matteuspojkarna, Redbergslids IK 1961–1973
Olle Olsson AIK, Lugi HF, IF Saab 1967–1977
Kjell Jarlenius IK Baltichov, IK Heim, KFUM Borås 1954–1967
Bengt Nedvall H 43-Lund, Malmö FF 1963–1970
Tomas Persson IS Göta, IFK Kristianstad 1967–1974
Tommy Jansson IFK Malmö 1968–1975
Sven-Åke Frick Ystads IF 1971–1978
Stig Lennart Olsson IK Heim, IF Saab 1955–1964
Björn Danell SoIK Hellas 1963–1970
Uno Danielsson Näsby IF, AIK, Lugi HF 1950–1962
Lars Norgren IFK Malmö, AIK, Täby HBK/AIK, H 43-Lund 1975–1981
Thomas Augustsson IK Heim 1977–1983
Carl-Erik Stockenberg IFK Kristianstad, IFK Borås, IF Guif 1945–1959
Rune Åhrling Örebro SK 1950–1961
Lennart Ring AIK, SoIK Hellas 1958–1964
Kurt-Göran Kjell Lugi HF, IS Göta, Ystads IF, SoIK Hellas 1963–1973
Joachim Stenbäcken IFK Karlskrona 1983–1987
Lennart Kärrström Lundens BK, IF Guif, Matteuspojkarna 1954–1967
Roman Marciniak Redbergslids IK, Västra Frölunda IF, IK Heim 1972–1977
Rolf Zachrisson IK Heim 1949–1959
Ulf Johnsson BK Derby, Lugi HF, IFK Malmö 1961–1970
Bengt Håkansson Vikingarnas IF 1975–1979
Åke Moberg IFK Kristianstad, AIK 1946–1959
Roland Mattsson SoIK Hellas, Örebro SK 1950–1959
Sven-Olof Schönberger SoIK Hellas, AIK 1945–1953
Johan Fischerström SoIK Hellas 1969–1974
Ewerth Sjunnesson IFK Kristianstad 1945–1956
Göran Gustavsson Lugi HF 1976–1978
Hans Jansson Lugi HF, Vikingarnas IF 1975–1981
Gunnar Brusberg IK Heim 1950–1961
Jan Hodin SoIK Hellas, IF Guif 1966–1970
Per-Ove Arkevall Redbergslids IK, IF Saab 1963–1970
Jan Jonsson IF Saab, IF Guif 1971–1974
Lars-Erik Olsson Redbergslids IK 1947–1958
Sten Olsson IFK Kristianstad 1965–1973
Rune Lindkvist Västerås IK, Örebro SK 1948–1954
Rune Nilsson Majornas IK 1949–1960
Lars Enström KFUM Borås, IF Saab 1970–1975
G A Thorén Majornas IK 1937–1947
Ulf Andersson Vikingarnas IF, Västra Frölunda IF 1973–1976
Hans Collin IK City, AIK, Lugi HF 1959–1964
Benny Johansson Västra Frölunda IF, SoIK Hellas 1967–1973
Olle Juthage Redbergslids IK 1943–1953
Mats Thomasson HK Drott 1969–1973
Bo Stridh Redbergslids IK, IK Heim 1971–1976
Gösta Swerin Redbergslids IK, Majornas IK, IFK Karlskrona 1939–1948
Bertil Rönndahl IFK Kristianstad, SoIK Hellas, IFK Karlskrona 1948–1956
Ulf Gustavsson IF Guif, IFK Lidingö, SoIK Hellas 1966–1974
Stig Hjortsberg Majornas IK 1937–1945
Hans Jonsson IF Saab 1968–1974
Bengt Bard IFK Kristianstad, Lugi HF 1961–1967
Valter Larsson Redbergslids IK 1947–1954
Åke Reimer IFK Malmö, AIK, Vikingarnas IF 1954–1964
Leif Andersson Redbergslids IK 1950–1959
Stig Nilsson Majornas IK 1949–1959
Hans Eriksson IF Guif, SoIK Hellas 1965–1969
Lennart Lorenzson Majornas IK 1950–1960
Åke Forslund Majornas IK 1935–1943
Torsten Henriksson Majornas IK 1935–1950
Tony Johansson Vikingarnas IF 1965–1967
Torsten Almsenius (Andersson) Redbergslids IK 1935–1940
Elof Kjellman IK Heim 1950–1957
Sven-Eric Forsell Majornas IK 1938–1957
Sten Hellberg Ystads IF, Lugi HF 1954–1958
Ove Pettersson Ystads IF 1946–1954
Lars Irebro (Karlsson) Örebro SK 1950–1956
Bengt Johansson (Jackloo) Majornas IK, KFUM Trollhättan 1960–1964
Ulf Richardsson KA2, IFK Malmö, Lugi HF 1959–1963
Lars-Axel Johansson Majornas IK 1955–1960
Stig Neptun Majornas IK 1942–1947
Yngve Lamberg Redbergslids IK 1935–1941
Åke Johansson SoIK Hellas, IK Göta 1945–1954
Agne Svensson IK Heim 1959–1963
Nils Ekeroth Majornas IK 1951–1958
Per-Olof Larsson Örebro SK, IK Heim 1950–1954
Hans Regnell IK Göta 1945–1952
Sven Jönsson IFK Karlskrona 1941–1948
Tage Sjöberg Redbergslids IK 1935–1939
Curt Wadmark Lugi HF 1938–1945
Eskil Andersson Sanna IF 1935–1939
Rolf Andreasson Redbergslids IK, IK Heim 1945–1951
Hans Karlsson SoIK Heim, IF Guif 1957–1961
Jerker Tellander Majornas IK, GIK Wasaiterna, IK Baltichov 1956–1960
Björn Gullström SoIK Hellas 1959–1963
Jan Brändström Lugi HF 1960–1961
Erik Ek IFK Lidingö 1946–1950
Kurt Bolander Sanna IF 1938–1941
Åke Gustafsson Majornas IK 1940–1944
Jarl Nyberg Majornas IK 1935–1942
Sven Åblad Redbergslids IK 1935–1941
Wille Zimmerman Matteuspojkarna 1938–1939
Roland Nilsson Redbergslids IK 1936–1938
Nils Hörjel (Nilsson) Ystads IF 1938–1940
Mattias Zachrisson Eskilstuna Guif, Füche Berlin 2009–
Johan Jakobsson IK Sävehof, Aalborg Håndbold, SG Flensburg-Handewitt 2007–2018
Andreas Nilsson IFK Skövde, HSV Hamburg, MVM Veszprem 2010–
Ivan Nilsson IK Göta 1935–1938
Jesper Nielsen IK Sävehof, Füchse Berlin, Paris Saint-Germain, Rhein-Neckar Löwen 2012–