U-LANDSLAG

U20 (födda 1998/1999)

Förbundskapten: Jerry Hallbäck.

KOMMANDE MATCHER
SOC 10–14 JULI
12 juli: Danmark–Sverige (20.00)
13 juli: Norge–Sverige (18.00)
14 juli: Sverige–Tyskland (10.30)

U20-EM I SLOVENIEN 19–29 JULI
Grupp A:

19 juli: Tyskland–Sverige (13.00), Island–Rumänien (15.00)
20 juli: Rumänien–Tyskland (13.00), Sverige–Island (15.00)
22 juli: Tyskland–Island (13.00), Sverige–Rumänien (15.00)
Övriga grupper: 
Grupp B: Slovenien, Serbien, Norge, Israel
Grupp C: Kroatien, Spanien, Ryssland, Polen
Grupp D: Frankrike, Danmark, Portugal, Ungern
De två bästa lagen från varje grupp går vidare till huvudrundan. A korsas med B, C korsas med D. Trean och fyran i varje grupp vidare till placeringsmatcher. Samtliga matcher spelas i Celje. 

SVENSKA TRUPPEN TILL EM I SLOVENIEN, 19-29 JULI
Målvakter:
Måns Landgren, Ystads IF
Gustaf Banke, IFK Kristianstad
Erik Hvenfeldt, IK Sävehof
Högersex:
Markus Thorbjörn, Redbergslids IK
Samuel Lindberg, Alingsås HK
Mittsex:
Ludvig Jurmala Åström, Tyresö Handboll
Anton Karlsson, Lugi HF (Eric Westergren-Malmberg, IK Sävehof, utgår på grund av skada)
Vänstersex:
Axel Morand, Lugi HF
Andreas Windahl, Ricoh HK
Högernio:
Jack Thurin, IFK Skövde
Gzim Salihi, IK Sävehof
Nio meter:
Tobias Sandberg, Alingsås HK
Oskar Sunnefeldt, IK Sävehof
Jonathan Svensson, Ystads IF
Karl Wallinius, Lugi HF
David Sandberg, Önnereds HK (Simon Örtelind, Redbergslids IK, utgår på grund av skada)

Reserver på hemmaplan:
Albin Rosén, IFK Skövde
Gustaf Wedberg, IK Sävehof
Markus Ekman, Eskilstuna Guif
Viktor Hedin, Ystads IF
Gustav Davidsson, IK Sävehof
Adam Norman, Hammarby
Erik Borgenhäll, Hammarby

• • •

U18 (födda 2000/2001)

Förbundskapten: Dennis Sandberg.

KOMMANDE MATCHER
SCAND IBERICO TOURNAMENT (PORTUGAL), 2–5 augusti 
3 augusti: Sverige–Norge (19.30)
4 augusti: Spanien–Sverige (16.00)
5 augusti: Portugal–Sverige (16.00)

U18-EM I KROATIEN 9–19 AUGUSTI
Grupp D:
9 augusti:
Slovenien–Sverige (14.30), Island–Polen (16.30)
10 augusti: Polen–Slovenien (14.30), Sverige–Island (16.30)
12 augusti: Slovenien–Island (14.30), Sverige–Polen (16.30)
Matcherna spelas i Varazdin. 
Övriga grupper: 
Grupp A: Kroatien, Serbien, Portugal, Israel (spelas i Koprivnica)
Grupp B: Frankrike, Danmark, Norge, Rumänien (spelas i Koprivnica)
Grupp C: Tyskland, Spanien, Ryssland, Ungern (spelas i Varazdin)
De två bästa lagen från varje grupp går vidare till huvudrundan. A korsas med B, C korsas med D. Trean och fyran i varje grupp vidare till placeringsmatcher. 

SVENSKA TRUPPEN TILL SCAND IBERICO TOURNAMENT 2–5 AUGUSTI OCH EM I KROATIEN 9–19 AUGUSTI
Målvakter:

Simon Möller, IK Sävehof, 7 U-landskamper/0 mål
Fabian Norsten, Tyresö Handboll, 7/0 (ej Scand Iberico Tournament)
Kristian Zetterlund, Redbergslids IK, 3/0
Vänstersex:
Kasper Larsson, Eskilstuna Guif, 7/16
Simon Lindberg, Skånela IF, 3/10
Högersex;
Isak Persson, Lugi HF, 7/10 (ej EM)
Mittsex:
Adam Blanche, Hammarby IF, 7/16
Jesper Jensen, IFK Skövde, debutant
Högersex/högernio:
Emil Berlin, IK Sävehof, 7/11
Valter Chrintz, IFK Kristianstad, 7/40
Erik Sääf, IFK Skövde, 3/8
Vänster och mittnio:
William Andersson Moberg, Alingsås HK, 7/17
Ludvig Hallbäck, Ystads IF, 7/49
Oskar Joelsson, OV Helsingborg, 7/8
Eric Johansson, Eskilstuna Guif, debutant
Viktor Ljungkvist, IFK Skövde HK, 3/12
Jakob Siemund, Lugi HF, 7/7