U-LANDSLAG

U20 (födda 1998/1999)

Förbundskapten: Jerry Hallbäck.

KOMMANDE
4–6 juni: Träningsdagar (preliminära datum)
12–15 juli: SOC, Danmark (preliminära datum)
18–29 juli: U20-EM, Slovenien

U20-EM I SLOVENIEN 19–29 JULI
Grupp A:
Tyskland, Island, Sverige & Rumänien
Grupp B: Slovenien, Serbien, Norge & Israel
Grupp C: Kroatien, Spanien, Ryssland & Polen
Grupp D: Frankrike, Danmark, Portugal & Ungern
Ettorna och tvåorna i varje grupp till A-slutspel, treorna och fyrorna till B-slutspel

SENASTE TRUPP, TRÄNINGSDAGAR I YSTAD 2–4 APRIL
Målvakter: 
Måns Landgren, Ystads IF
Gustaf Banke, IFK Kristianstad
Erik Hvenfelt, IK Sävehof
Vänstersex:
Anton Persson, IFK Kristianstad
Axel Morand, Lugi HF
Andreas Windfall, Ricoh HK
Mittsex:
Melker Norrman, Redbergslids IK
Ludvig Jurmala-Åström, Tyresö Handboll
Eric Westergren, IK Sävehof
Högersex:
Markus Thorbjörn, Redbergslids IK
Samuel Lindberg, Alingsås HK
Filip Pettersson, Ystads IF
Vänster- och mittnio: 
Oskar Sunnefeldt, IK Sävehof
Marcus Ekman, Eskilstuna Guif
Jonathan Svensson, Ystads IF
Karl Wallinius, Lugi HF
Simon Örtelind, Redbergslids IK
Alfred Jönsson, Lugi HF
Tobias Sandberg, Alingsås HK
Gustav Davidsson, IK Sävehof
Högernio: 
Jack Thurin, IFK Skövde
Gzim Salihi, IK Sävehof

• • •

U18 (födda 2000/2001)

Förbundskapten: Dennis Sandberg.

TRÄNINGSDAGAR I ALINGSÅS 11–13 MAJ
Målvakter:

Simon Möller, IK Sävehof, 7 U-landskamper//0 må.
Fabian Norsten, Tyresö Handboll, 7/0
Kristian Zetterlund, Redbergslids IK, 3/0
Vänstersex:
Kasper Larsson, Eskilstuna Guif, 7/16
Simon Lindberg, Skånela IF, 3/10
Tobias Svantesson, Tyresö Handboll, 7/16
Högersex;
Valter Chrintz, IFK Kristianstad, 7/40
Isak Persson, Lugi HF, 7/10
Simon Thorbjörnsson, Redbergslids IK, debutant
Mittsex:
Adam Blanche, Hammarby IF, 7/16
Carl Friberg, HK Aranäs, debutant
Johan Palm, Lugi HF, 7/9
Alexander Regen, Alingsås HK, 3/7
Nio meter:
William Andersson Moberg, Alingsås HK, 7/17
Emil Berlin, IK Sävehof, 7/11
Albin Broman, Ystads IF, debutant
Ludvig Hallbäck, Ystads IF, 7/49
Oskar Joelsson, OV Helsingborg, 7/8
Eric Johansson, Eskilstuna Guif, debutant
Viktor Ljungkvist, IFK Skövde, 3/12
Miguell Mbumba, IFK Skövde, 7/15
Jakob Siemund, Lugi HF, 7/7
Erik Sääf, IFK Skövde, 3/8