EM I KROATIEN 2018

EM I HANDBOLL I KROATIEN 2018 (HERRAR)

FAKTA
Datum: 12–28 januari 2018
Spelorter: Split (bilden), Porec, Zagreb, Varazdin
Lagen
Tabeller
Historik

SVERIGES MATCHER I EM
12 januari:
Island, 24–26 (Spaladium Arena, Split)
14 januari: Serbien, 30–25 (Spaladium Arena, Split)
16 januari: Kroatien, 35–31 (Spaladium Arena, Split)
20 januari: Frankrike, 17–23 (Arena Zagreb)
22 januari: Vitryssland, 29–20 (Arena Zagreb)
24 januari, 18.15: Norge (Arena Zagreb)
Ev semifinal eller spel om femteplats: 26 januari
Ev final eller bronsmatch: 28 januari
Sveriges matcher sänds i TV3

GRUPP A – SPLIT
12 januari:
Sverige–Island 24–26

Kroatien–Serbien 32–22
14 januari:
Serbien–Sverige 25–30

Island–Kroatien 22–29
16 januari:
Serbien–Island 29–26
Kroatien–Sverige 31–35
1) Sverige 4 p, 2) Kroatien 4 p, 3) Serbien 2 p, 4) Island 2 p.
Komplett tabell

GRUPP B – POREC
12 januari:
Vitryssland–Österrike 27–26
Frankrike–Norge 32–31
14 januari:
Österrike–Frankrike 26–33
Norge–Vitryssland 33–28
16 januari:
Frankrike–Vitryssland 32–25
Norge–Österrike 39–28
1) Frankrike 6 p, 2) Norge 4 p, 3) Vitryssland 2 p, 4) Österrike 0 p.
Komplett tabell

GRUPP C – ZAGREB
13 januari:
Tyskland–Montenegro 32–19
Makedonien–Slovenien 25–24
15 januari:
Slovenien–Tyskland 25–25
Montenegro–Makedonien 28–29
17 januari:
Tyskland–Makedonien 25–25
Montenegro–Slovenien 19–28
1) Makedonien 5 p, 2) Tyskland 4 p, 3) Slovenien 3 p, 4) Montenegro 0 p.
Komplett tabell

GRUPP D – VARAZDIN
13 januari:
Spanien–Tjeckien 32–15
Danmark–Ungern 32–25
15 januari:
Ungern–Spanien 25–27
Tjeckien–Danmark 28–27
17 januari:
Tjeckien–Ungern 33–27
Spanien–Danmark 22–25
1) Spanien 4 p, 2) Danmark 4 p, 3) Tjeckien 4 p, 4) Ungern 0 p.
Tabell

HUVUDRUNDA, GRUPP 1 – ZAGREB
18 januari:

Serbien–Norge 27–32
Kroatien–Vitryssland 25–23
20 januari:
Sverige–Frankrike 17–23
Kroatien–Norge 32–28
22 januari:
Serbien–Frankrike 30–39
Sverige–Vitryssland 29–20
24 januari:
16.00 Serbien–Vitryssland
18.15 Sverige–Norge
20.30 Kroatien–Frankrike
Tabell

HUVUDRUNDA, GRUPP 2 – VARAZDIN
19 januari:

Slovenien–Danmark 28–31
Tyskland–Tjeckien 22–19
21 januari:
Makedonien–Spanien 20–31
Tyskland–Danmark 25–26
23 januari:
Slovenien–Spanien 31–26
Makedonien–Tjeckien
24 januari:
16.00 Slovenien–Tjeckien
18.15 Makedonien–Danmark
20.30 Tyskland–Spanien
Tabell

MATCH OM FEMTEPLATS – ZAGREB
26 januari:
15.30 Trean i grupp 1–Trean i grupp 2

SEMIFINALER – ZAGREB
26 januari:
18.00 Ettan i grupp 1–Tvåan i grupp 2
20.30 Erran i grupp 2–Tvåan i grupp 1

BRONSMATCH – ZAGREB
28 januari, 18.00

FINAL – ZAGREB
28 januari, 20.30

SVERIGES TRUPP
Målvakter:
12. Andreas Palicka, Rhein-Neckar Löwen
20. Mikael Appelgren, Rhein-Neckar Löwen
Vänstersex: 
9. Jerry Tollbring, Rhein-Neckar Löwen
15. Hampus Wanne, SG Flensburg-Handewitt
Mittsex: 
7. Max Darj, Bergischer HC
18. Fredric Pettersson, Fenix Toulouse
36. Jesper Nielsen, Paris Saint-Germain
Högersex: 
10. Niclas Ekberg, THW Kiel
32. Mattias Zachrisson, Füchse Berlin
Vänsternio: 
2. Philip Henningsson, IFK Kristianstad
5. Simon Jeppsson, SG Flensburg-Handewitt
65. Lukas Nilsson, THW Kiel
Mittnio: 
24. Jim Gottfridsson, SG Flensburg-Handewitt
25. Linus Arnesson, Bergischer HC
Högernio: 
19. Johan Jakobsson, IK Sävehof
23. Albin Lagergren, IFK Kristianstad
Klicka på spelarnamnen för mer information
Läs mer

SVENSKT EM-FACIT
EM 1994: Etta (i Portugal)
EM 1996: Fyra (i Spanien)
EM 1998: Etta (i Italien)
EM 2000: Etta (i Kroatien) ––>
EM 2002: Etta (i Sverige)
EM 2004: Sjua (i Slovanien)
EM 2008: Femma (i Norge)
EM 2010: 15:e (i Österrike)
EM 2012: Tolva (i Serbien)
EM 2014: Sjua (i Danmark)
EM 2016: Åtta (i Polen)
Svenska laguppställningar