VM 2019

VM I HANDBOLL I DANMARK/TYSKLAND 2019 (HERRAR)

FAKTA
Datum: 10–27 januari 2019
Spelorter: Berlin, München, Köln, Herning, Köpenhamn

SVERIGES MATCHER
11 januari:
Egypten, 27–24 Referat
13 januari: Argentina, 31–16 Referat
14 januari: Angola, 37–19 Referat
16 januari: Qatar, 22–23 Referat
17 januari: Ungern, 33–30 Referat
19 januari: Tunisien, 35–23 Referat
21 januari: Norge, 27–30 Referat
23 januari: Danmark, 26–30 Referat
26 januari: Kroatien, 34–28 Referat

GRUPP A – BERLIN
10 januari: Korea–Tyskland 19–30
11 januari: Serbien–Ryssland 30–30
Brasilien–Frankrike 22–24
12 januari: Ryssland–Korea 34–27
Tyskland–Brasilien 34–21
Frankrike–Serbien 32–21
14 januari: Serbien–Brasilien 22–24
Ryssland–Tyskland 22–22
Frankrike–Korea 34–23
15 januari: Ryssland–Brasilien 23–25
Korea–Serbien 29–31
Tyskland–Frankrike 25–25
17 januari: Brasilien–Korea 35–26
Tyskland–Serbien 31–23
Frankrike–Ryssland 23–22
Tabell: 1) Frankrike, 9 poäng, +25  //  2) Tyskland, 8 p, +32  //  3) Brasilien, 6 p, –2  //  4) Ryssland, 4 p, +4  //  5) Serbien, 3 p, –19  //  6) Korea, 0 p, –40
Matchfakta

GRUPP B – MÜNCHEN
11 januari:
Japan–Makedonien 29–38
Island–Kroatien 27–31
Bahrain–Spanien 23–33
13 januari: Makedonien–Bahrain 28–23
Kroatien–Japan 35–27
Spanien–Island 32–25
14 januari: Island–Bahrain 36–18
Kroatien–Makedonien 31–22
Spanien–Japan 26–22
16 januari: Japan–Island 21–25
Kroatien–Bahrain 32–20
Makedonien–Spanien 21–32
17 januari: Bahrain–Japan 23–22
Makedonien–Island 22–24
Spanien–Kroatien 19–23
Tabell: 1) Kroatien, 10 poäng, +37  //  2) Spanien, 8 p, +28  //  3) Island, 6 p, +13  //  4) Makedonien, 4 p, –8  //  5) Bahrain, 2 p, –44  //  6) Japan, 0 p, –26
Matchfakta

GRUPP C – HERNING
10 januari:
Chile–Danmark 16–39
11 januari: Saudiarabien–Österrike 22–29
Tunisien–Norge 24–34
12 januari:
Österrike–Chile 24–32
Norge–Saudiarabien 40–21
Danmark–Tunisien 36–22
14 januari:
Tunisien–Chile 36–30
Norge–Österrike 34–24
Danmark–Saudiarabien 34–22
15 januari:
Saudiarabien–Tunisien 20–24
Norge–Chile 41–20
Österrike–Danmark 17–28
17 januari:
Chile–Saudiarabien 32–27
Österrike–Tunisien 27–32
Danmark–Norge 30–26
Tabell: 1) Danmark, 10 p, +64  //  2) Norge, 8 p, +56  //  3) Tunisien, 6 p, –9  //  4) Chile, 4 p, –37  //  5) Österrike, 2 p, –27  // 6) Saudiarabien, 0 p, –47
Matchfakta

GRUPP D – KÖPENHAMN
11 januari:
Angola–Qatar 24–23
Argentina–Ungern 25–25
Egypten–Sverige 24–27
13 januari: Qatar–Egypten 28–23
Ungern–Angola 34–24
Sverige–Argentina 31–16
14 januari: Ungern–Qatar 32–26
Argentina–Egypten 20–22
Sverige–Angola 37–19
16 januari: Angola–Argentina 26–33
Ungern–Egypten 30–30
Qatar–Sverige 22–23
17 januari: Egypten–Angola 33–28
Qatar–Argentina 26–25
Sverige–Ungern 33–30
Tabell: 1) Sverige, 10 poäng, +40  //  2) Ungern, 6 p, +13  //  3) Egypten, 5 p, –1  //  4) Qatar, 4 p, –2  //  5) Argentina, 3 p, –11  //  6) Angola, 2 p, –39
Matchfakta

PRESIDENT’S CUP (13–16) – KÖLN
19 januari: 
Ryssland–Makedonien 30–28
Chile–Qatar 27–37
20 januari: Ryssland–Qatar 28–34 (om plats 13)
Makedonien–Chile 32–30 (om plats 15)

PRESIDENT’S CUP (17–20) – KÖPENHAMN
19 januari: 
Serbien–Bahrain 32–27
Österrike–Argentina 22–24
20 januari: Serbien–Argentina 28–30 (om plats 17)
Bahrain–Österrike 27–29 (om plats 19)

PRESIDENT’S CUP (21–24) – KÖPENHAMN
19 januari: Korea–Japan 27–25
Saudiarabien–Angola 34–29
20 januari: Japan–Angola 29–32 (om plats 21)
Japan–Saudiarabien 26–27 (om plats 23)

HUVUDRUNDA, GRUPP 1 – KÖLN
Brasilien–Frankrike 22–24
Tyskland–Brasilien 34–21
Tyskland–Frankrike 25–25
Spanien–Island 32–25
Makedonien–Island 22–24
Spanien–Kroatien 19–23
19 januari: Frankrike–Spanien 33–30
Tyskland–Island 24–19
20 januari: Brasilien–Kroatien 29–26
Island–Frankrike 22–31
21 januari: Spanien–Brasilien 36–24
Kroatien–Tyskland 21–22
23 januari: Brasilien–Island 32–29
Frankrike–Kroatien 20–23
Tyskland–Spanien 31–30
Tabell: 1) Tyskland, 9 p, +20  //  2) Frankrike, 7 p, +11  //  3) Kroatien, 6 p, +7  //  4) Spanien, 4 p, +11  //  5) Brasilien, 4 p, –21  //  6) Island, 0 p, –28
Matchfakta

HUVUDRUNDA, GRUPP 2 – HERNING
Tunisien–Norge 24–34
Danmark–Tunisien 36–22
Danmark–Norge 30–26
Egypten–Sverige 27–24
Ungern–Egypten 30–30
Sverige–Ungern 33–30
19 januari: Tunisien–Sverige 23–35
Danmark–Ungern 25–22
20 januari: Ungern–Tunisien 26–21
Norge–Egypten 32–28
21 januari: Sverige–Norge 27–30
Egypten–Danmark 20–26
23 januari: Tunisien–Egypten 23–30
Norge–Ungern 35–26
Danmark–Sverige 30–26
Tabell: 1) Danmark, 10 p, +31  //  2) Norge, 8 p, +22  //  3) Sverige, 6 p, +11  //  4) Egypten, 3 p, –6  //  5) Ungern, 3 p, –10  //  6) Tunisien, 0 p, –48
Matchfakta

SEMIFINALER – HAMBURG
25 januari:
Danmark–Frankrike 38–30
Tyskland–Norge 25–31

MATCH OM FEMTEPLATS – HERNING
26 januari: Kroatien–Sverige 28–34

MATCH OM SJUNDEPLATS – HERNING
26 januari: Spanien–Egypten 36–31

BRONSMATCH – HERNING
27 januari:
Tyskland–Frankrike 25–26

FINAL
27 januari:
Norge–Danmark 22–31

SLUTSTÄLLNING
1) Danmark
2) Norge
3) Frankrike
4) Tyskland
5) Sverige
6) Kroatien
7) Spanien
8) Egypten
9) Brasilien
10) Ungern
11) Island
12) Tunisien
13) Qatar
14) Ryssland
15) Makedonien
16) Chile
17) Argentina
18) Serbien
19) Österrike
20) Bahrain
21) Saudiarabien
22) Korea
23) Angola
24) Japan

ALL STAR TEAM
Målvakt: Niklas Landin, Danmark
Vänstersex: Magnus Jøndal, Norge
Mittsex: Bjarte Myrhol, Norge
Högersex: Ferran Solé, Spanien
Vänsternio: Sander Sagosen, Norge
Mittnio: Rasmus Lauge, Danmark
Högernio: Fabian Wiede, Tyskland
MVP: Mikkel Hansen, Danmark

SKYTTELIGA
1) Mikkel Hansen, Danmark, 72
2) Magnus Jøndal, Norge, 59
3) Ferran Solé, Spanien, 58
4) Uwe Gensheimer, Tyskland, 56
5) Sander Sagosen, Norge, 51
6) Kiril Lazarov, Makedonien, 48
7) Youssef Ali, Qatar, & Erwin Fruchtmann, Chile, 46
9) Rasmus Lauge, Danmark, & Kentin Mahé, Frankrike, 44

SVERIGES TRUPP
Målvakter: 
12. Andreas Palicka, Rhein-Neckar Löwen, 9 VM-matcher/2 mål
20. Mikael Appelgren, Rhein-Neckar Löwen, 9/0
Vänstersex: 
9. Jerry Tollbring, Rhein-Neckar Löwen, 9/19
15. Hampus Wanne, SG Flensburg-Handewitt, 7/14
Mittsex: 
5. Max Darj, Bergischer HC, 9/1
18. Fredric Pettersson, Montpellier HB, 4/4
35. Andreas Nilsson, Telekom Veszprem, 9/31
36. Jesper Nielsen, Rhein-Neckar Löwen, 5/6
Högersex:
10. Niclas Ekberg, THW Kiel, 9/36
32. Mattias Zachrisson, Füchse Berlin, 9/32
Vänsternio: 
17. Simon Jeppsson, SG Flensburg-Handewitt, 9/11
60. Kim Ekdahl Du Rietz, Paris Saint-Germain, 9/13
65. Lukas Nilsson, THW Kiel, 9/30
Mittnio: 
14. Jesper Konradsson, Skjern Håndbold, 2/1
24. Jim Gottfridsson, SG Flensburg-Handewitt, 5/13
25. Linus Arnesson, Bergischer HC, 9/13
Högernio:
23. Albin Lagergren, SC Magdeburg, 9/26
55. Kim Andersson, Ystads IF, 9/21
Läs mer

SVENSKT VM-FACIT
VM 1938: 
Trea (i Tyskland)
VM 1954: Etta (i Sverige)
VM 1958: Etta (i Östtyskland)
VM 1961: Trea (i Västtyskland)
VM 1964: Tvåa (i Tjeckoslovakien)
VM 1967: Femma (i Sverige)
VM 1970: Sexa (i Frankrike)
VM 1974: Elva (i Östtyskland)
VM 1978: Åtta (i Danmark)
VM 1982: Elva (i Västtyskland)
VM 1986: Fyra (i Schweiz)
VM 1990: Etta (i Tjeckoslovakien)
VM 1993: Trea (i Sverige)
VM 1995: Trea (på Island)
VM 1997: Tvåa (i Japan)
VM 1999: Etta (i Egypten)
VM 2001: Tvåa (i Frankrike)
VM 2003: 13:e (i Portugal)
VM 2005: Elva (i Tunisien)
VM 2009: Sjua (i Kroatien)
VM 2011: Fyra (i Sverige)
VM 2015: Tia (i Qatar)
VM 2017: Sexa (i Frankrike)
VM 2019: Femma (i Danmark/Tyskland)
Svenska laguppställningar