fbpx

Nyheter

Dam / 22 september 2022

Bruttotruppen till EM inskickad

Den 6 oktober presenterar förbundskaptenen Tomas Axnér Sveriges EM-trupp, men redan i dag var det deadline för att skicka in bruttotruppen på 35 spelare till Europeiska Handbollförbundet. 

Nästa vecka samlas damlandslaget för första gången den här säsongen och dubbla möten med Brasilien väntar, i Uppsala den 29 september och i Eskilstuna den 1 oktober. Veckan efter är det dags för Tomas Axnér att presentera den trupp som i november åker till Celje där EM-gruppspelet avgörs och sedan förhoppningsvis avancerar till huvudrundan i Ljubljana.

Bara de spelare som ingår i bruttotrupperna som skickats in till Europeiska Handbollförbundet fram till i dag kan bli aktuella för spel i turneringen och varje lag har sedan rätt att skriva in upp till 20 av de 35 spelarna i den slutgiltiga truppen dagen före premiären, varav 16 sedan väljs till respektive match.

SVERIGES BRUTTOTRUPP TILL EM

Målvakter:
1. Johanna Bundsen, IK Sävehof, 114 A-landskamper/2 mål
12. Rebecca Nilsson, Tus Metzingen, 3/0
16. Jessica Ryde, Ikast Håndbold, 43/0
21. Evelina Eriksson, CSM Bukarest, 7/1
30. Martina Thörn, Odense Håndbold, 30/0
36. Sofie Börjesson, Vipers Kristiansand, 0/0

Vänstersex:
18. Stella Huselius, IK Sävehof, 0/0
32. Jennifer Johansson, vänstersex, Skuru IK, 0/0
38. Elin Hansson, SCM Ramnicu Valcea, 39/93
97. Linn Hansson, Önnereds HK, 0/0

Mittsex:
7. Linn Blohm, Györi Audi ETO KC, 134/375
19. Anna Lagerquist, Neptunes de Nantes, 92/117
35. Sofia Hvenfelt, Köpenhamn Håndbold, 10/9
40. Vilma Matthijs Holmberg, Thüringer HC, 10/2
66. Clara Monti Danielsson, Chambray Touraine, 8/1

Högersex:
10. Mathilda Lundström, Silkeborg-Voel KFUM, 57/79
24. Nathalie Hagman, Neptunes de Nantes, 187/646
50. Ida Gullberg, H65 Höör, 5/4
55. Clara Petersson Bergsten, Skuru IK, 1/0

Vänsternio:
8. Jamina Roberts, Vipers Kristiansand, 199/475
9. Melissa Petrén, Viborg HK, 52/99
28. Isabelle Andersson, H65 Höör, 5/6
29. Kristin Thorleifsdóttir
, Horsens HK, 27/35
31. Frida Rosell, IK Sävehof, 2/2
54. Tyra Axnér
, Nykøbing Falster HK, 1/4

Mittnio:
6. Carin Strömberg, Neptunes de Nantes, 125/193
23. Emma Lindqvist, Ikast Håndbold, 55/112
42. Jenny Carlson, Brest Bretagne HB, 26/65
44. Daniela de Jong, SCM Ramnicu Valcea, 10/13
45. Thea Stankiewicz, Århus United, 0/0

Högernio:
3. Nina Koppang, IK Sävehof, 1/5
15. Sara Johansson, Skara HF, 6/20
17. Nina Dano, Horsens HK, 30/53
59. Alexandra Bjärrenholt, Skuru IK, 11/9
96. Malin Sandberg, H65 Höör, 0/0

KOMMANDE LANDSKAMPER

29 september: Brasilien (18.30, IFU Arena, Uppsala)
1 oktober: Brasilien (16.00, Stiga Sports Arena, Eskilstuna)
28 oktober: Tjeckien (18.15, Hatstore Arena, Kalmar)
30 oktober: Tjeckien (16.00, Brinova Arena Karlskrona)
4 november: Serbien (EM, 20.30, Zlatorog Arena, Celje, Slovenien)
6 november: Slovenien (EM, 18.00, Zlatorog Arena, Celje, Slovenien)
8 november: Danmark (EM, 20.30, Zlatorog Arena, Celje, Slovenien)
Biljetter: handboll.ebiljett.nu 
Matcherna sänds på SVT

EM 2022

Datum: 4–20 november 2022
Värdstäder: Ljubljana, Slovenien (Arena Stozice), Celje, Slovenien (Arena Zlatorog), Skopje, Nordmakedonien (Boris Trajkovski), Podgorica, Montenegro (Arena Moraca)
Biljetter: Tickets.eurohandball.com

Grupp A (Ljubljana): Norge, Ungern, Kroatien, Schweiz
Grupp B (Celje): Danmark, Sverige, Slovenien, Serbien
Grupp C (Skopje): Frankrike, Nederländerna, Nordmakedonien, Rumänien
Grupp D (Podgorica): Polen, Montenegro, Tyskland, Spanien
De tre bästa lagen i varje grupp går vidare till huvudrundan där grupperna A och B korsas och C och D. Ettorna och tvåorna i respektive grupp i huvudrundan går till semifinal, treorna till match om femteplats.