fbpx

Nyheter

Dam | Herr / 25 februari 2021

Klart med matchtider i OS-kvalen

Såväl herr- som damlandslagen förbereder sig för OS-kval – nu är äntligen matchtiderna spikade för båda kvalturneringarna. 

Förra veckan presenterade Glenn Solberg sin trupp till herrarnas OS-kval i Berlin den 12–14 mars, i tisdags var det dags för Tomas Axnér att presentera truppen till damernas OS-kval i spanska Lliria den 19–21 mars. Spelordningen har sedan tidigare varit fastlagd, nu är även matchtiderna spikade.

Herrarna möter i tur och ordning Tyskland (15.15 den 12 mars), Algeriet (18.00 den 13 mars) och Slovenien (18.15 den 14 mars) medan damerna tar sig an Spanien (21.00 den 19 mars), Argentina (18.15 den 20 mars) och Senegal (18.00 den 21 mars). Sveriges matcher i båda kvalen sänds i Discoverys kanaler. De två bästa lagen från varje kval kan kvittera ut biljetter till sommarens OS i Tokyo.

OS 2021

Datum: 24 juli–8 augusti 2021
Plats: Tokyo, Japan

HERRAR

Deltagande nationer: 12 – Japan (värd), Danmark (världsmästare 2019), Argentina (vinnare i panamerikanska mästerskapen 2019), Bahrain (vinnare i Asiens OS-kval 2019), Spanien (europamästare 2020), Egypten (afrikansk mästare 2020) + sex länder från OS-kvalet 12–14 mars
Grupp 1: Danmark, vinnaren i OS-kvalgrupp 2, tvåan i OS-kvalgrupp 3, tvåan i OS-kvalgrupp 1, Spanien, Argentina
Grupp 2: Vinnaren i OS-kvalgrupp 1, vinnaren i OS-kvalgrupp 3, tvåan i OS-kvalgrupp 2, Japan, Egypten, Bahrain

OS-KVAL 12–14 mars
Grupp 1 (spelas i Podgorica, Montenegro):
Fredag 12 mars: Chile–Sydkorea, Norge–Brasilien
Lördag 13 mars: Brasilien–Sydkorea, Norge–Chile
Söndag 14 mars: Brasilien–Chile, Sydkorea–Norge
Grupp 2 (spelas i Paris, Frankrike): 
Fredag 12 mars: Tunisien–Portugal, Frankrike–Kroatien
Lördag 13 mars: Kroatien–Portugal, Frankrike–Tunisien
Söndag 14 mars: Kroatien–Tunisien, Portugal–Frankrike
Grupp 3 (spelas i Berlin, Tyskland): 
Fredag 12 mars: Tyskland–Sverige (15.15), Slovenien–Algeriet (17.45)
Lördag 13 mars: Tyskland–Slovenien (15.35), Sverige–Algeriet (18.00)
Söndag 14 mars: Algeriet–Tyskland (15.45), Sverige–Slovenien (18.15)
De två bästa lagen från varje grupp går till OS

DAMER

Deltagande nationer: 12 – Japan (värdnation), Frankrike (europamästare 2018), Brasilien (panamerikansk mästare 2019), Sydkorea (vinnare av asiatiska kvalet 2019), Angola (vinnare av afrikanska kvalet 2019), Nederländerna (världsmästare 2019) + sex länder från OS-kvalet 19–21 mars
Grupp 1: Nederländerna, vinnaren i OS-kvalgrupp 2, tvåan i OS-kvalgrupp 3, tvåan i OS-kvalgrupp 1, Frankrike, Angola
Grupp 2: Vinnaren i OS-kvalgrupp 1, vinnaren i OS-kvalgrupp 3, tvåan i OS-kvalgrupp 2, Japan, Sydkorea, Brasilien

OS-KVAL 19–21 MARS
Grupp 1 (spelas i Lliria, Spanien):
Fredag 19 mars: Senegal–Argentina (18.15), Spanien–Sverige (21.00)
Lördag 20 mars: Sverige–Argentina (18.15), Spanien–Senegal (21.00)
Söndag 21 mars: Sverige–Senegal (18.00), Argentina–Spanien (20.30)
Grupp 2 (spelas i Györ, Ungern):
Fredag 19 mars: 
Kina–Ungern, Ryssland–Serbien
Lördag 20 mars: 
Ryssland–Kina, Serbien–Ungern
Söndag 21 mars:
Ungern–Ryssland, Serbien–Kina
Grupp 3 (spelas i Podgorica, Montenegro):
Fredag 19 mars: Rumänien–Kazakstan, Norge–Montenegro
Lördag 20 mars:
Norge–Rumänien, Montenegro–Kazakstan
Söndag 21 mars:
Kazakstan–Norge, Montenegro–Rumänien
De två bästa lagen från varje grupp går till OS