fbpx

Kommande

KOMMANDE DATUM

10–17 juni: Läger på Playitas
18 juni: OS-truppen presenteras (10.00)
28 juni–5 juli: Läger i Kungälv (måndag–torsdag) och ‘s-Hertogenbosch, Nederländerna (torsdag–måndag)
3 juli: Landskamp mot Ryssland (14.00, ‘s-Hertogenbosch)
4 juli: Landskamp mot Nederländerna (18.15, ‘s-Hertogenbosch)
12 juli: Avresa till Fukuoka
13–21 juli: Förläger i Fukuoka
21 juli: Avresa till Tokyo

TRUPPEN TILL LÄGRET PÅ PLAYITAS

Målvakter: 
Johanna Bundsen, Köpenhamn Håndbold, 93 A-landskamper/1 mål
Jessica Ryde, Herning-Ikast Håndbold, 21/0
Rebecca Nilsson, Skuru IK, 1/0
Vänstersex: 
Olivia Mellegård, Köpenhamn Håndbold, 59/128
Elin Hansson, Skuru IK 15/12
Emma Rask, H65 Höör, 14/21
Mittsex:  
Anna Lagerquist, Rostov-Don, 69/102
Vilma Matthijs Holmberg, Skuru IK, 1/0
Högersex:  
Nathalie Hagman, Nantes Atlantique, 163/509
Mathilda Lundström, IK Sävehof, 45/50
Emma Fernis, Thüringer HC, 39/54
Vänsternio:  
Jamina Roberts, IK Sävehof, 175/369
Mikaela Mässing, CS Minaur Baia Mare, 29/99
Kristin Thorleifsdóttir, Randers HK, 14/32
Isabelle Andersson, H65 Höör, 3/6
Linnea Pettersson, IK Sävehof, 1/0
Mittnio: 
Carin Strömberg, Viborg HK, 101/124
Melissa Petrén Horsens HK, 27/63
Jenny Carlson, Holstebro Håndbold, 3/5
Högernio: 
Emma Lindqvist H65 Höör, 30/49
Nina Dano, IK Sävehof, 12/15
Malin Sandberg, H65 Höör, 0/0

OS 2021

Datum: 23 juli–8 augusti 2021
Plats: Yoyogi nationalstadion, Tokyo, Japan
Antal länder: 12
Grupp A: Nederländerna, Montenegro, Norge, Japan, Sydkorea, Angola
Grupp B: Spanien, ROC (Rysslands olympiska kommitté) , Ungern, Sverige, Frankrike, Brasilien

SPELSCHEMA
Söndag 25 juli:

02.00 Nederländerna–Japan (A)
04.00 ROC–Brasilien (B)
07.15 Montenegro–Angola (A)
09.15 Norge–Sydkorea (A)
12.30 Spanien–Sverige (B)
14.30 Ungern–Frankrike (B)

Tisdag 27 juli:
02.00 Japan–Montenegro (A)
04.00 Brasilien–Ungern (B)
07.15 Sverige–ROC (B)
09.15 Sydkorea–Nederländerna (A)
12.30 Angola–Norge (A)
14.30 Frankrike–Spanien (B)

Torsdag 29 juli:
02.00 Nederländerna–Angola (A)
04.00 Spanien–Brasilien (B)
07.15 Japan–Sydkorea (A)
09.15 Montenegro–Norge (A)
12.30 Ungern–ROC (B)
14.30 Sverige–Frankrike (B)

Lördag 31 juli:
02.00 Angola–Japan (A)
04.00 Montenegro–Sydkorea (A)
07.15 ROC–Frankrike (B)
09.15 Brasilien–Sverige (B)
12.30 Ungern–Spanien (B)
14.30 Norge–Nederländerna (A)

Måndag 2 augusti:
02.00 Sydkorea–Angola (A)
04.00 Frankrike–Brasilien (B)
07.15 Spanien–ROC (B)
09.15 Ungern–Sverige (B)
12.30 Nederländerna–Montenegro (A)
14.30 Norge–Japan (A)

Onsdag 4 augusti: Kvartsfinaler
Fredag 6 augusti: Semifinaler
Söndag 8 augusti: Bronsmatch och final
• Samtliga matchtider är svenska tider (för japansk tid, lägg på sju timmar)
• Samtliga matcher spelas i Yoyogi Nationalstadion
• Sveriges OS-trupp presenteras den 18 juni 11.00

VM 2021

Datum: 2–19 december 2021
Värdnation: Spanien
Värdstäder: Granollers, Lliria, Castellon, Torrevieja, Barcelona
Antal lag: 32
Kvalificerade länder: Spanien, Nederländerna, Norge, Frankrike, Kroatien, Danmark, Ryssland, Tjeckien, Slovenien, Serbien, Sverige, Österrike, Ungern, Rumänien, Tyskland, Montenegro. Ytterligare sex länder från Asien tillkommer, fyra från Afrika, tre från Syd- och Centralamerika, ett från Nordamerika. Om ett lag från Oceanien slutar topp 5 i de asiatiska mästerskapen kvalar det laget in till VM annars och ett lag får ett wild card, annars delas två wild cards ut

EM 2022

Datum: 4–20 november 2022
Värdstäder: Ljubljana (Slovenien), Celje (Slovenien), Skopje (Nordmakedonien) och Podgorica (Montenegro)
Antal lag: 16
Direktkvalificerade: Norge (regerande mästare), Slovenien, Nordmakedonien, Montenegro (värdnationer)
Kvalformat: Fyra grupper á sex lag, de två bästa i varje grupp går till EM 2022

KVAL TILL EM 2022
Grupp 1: Ryssland, Polen, Schweiz, Litauen
Grupp 2: Danmark, Rumänien, Österrike, Färöarna
Grupp 3: Nederländerna, Tyskland, Belarus, Grekland
Grupp 4: Frankrike, Kroatien, Tjeckien, Ukraina
Grupp 5: Spanien, Ungern, Slovakien, Portugal
Grupp 6: Sverige, Serbien, Island, Turkiet

GRUPP 6
6/7 oktober 2021: 
Sverige–Island, Serbien–Turkiet
9/10 oktober 2021: Turkiet–Sverige, Island–Serbien
2/3 mars 2022: Serbien–Sverige, Turkiet–Island
5/6 mars 2022: Sverige–Serbienm Island–Turkiet
20/21 april 2022: Island–Sverige, Turkiet–Serbien
23/24 april 2022: Sverige–Turkiet, Serbien–Island

VM 2023

Datum: December 2023
Värdnationer: Sverige, Norge, Danmark
Antal lag: 32
Direktkvalificerade lag: Sverige (arrangörsland), Norge (arrangörsland) och Danmark (arrangörsland).