fbpx

Kommande

KOMMANDE LANDSKAMPER

Torsdag 7 oktober: Island, EM-kval, Stiga Sports Arena, Eskilstuna (19.00)
Söndag 10 oktober: Turkiet, EM-kval, Porsuk Spor Salonu, Eskisehir (17.00)
Fredag 26 november: Montenegro, Arena Älvhögsborg, Trollhättan (tid ej klar)
Söndag 28 november: Montenegro, Arena Skövde (tid ej klar)
Fredag 3 december: Femman i asiatiska mästerskapen, VM, Palacio de los Deportes de Torrevieja, Spanien (20.30)
Söndag 5 december: Puerto Rico, Palacio de los Deportes de Torrevieja, Spanien (15.30)
Tisdag 7 december: Nederländerna, Palacio de los Deportes de Torrevieja, Spanien (20.30)
Biljetter till matcherna i Eskilstuna, Skövde och Trollhättan säljs på Handbollslandslaget.se/biljetter

TRUPPEN TILL EM-KVALET MOT ISLAND & TURKIET

Målvakter:
1. Johanna Bundsen, Köpenhamn Håndbold, 103 A-landskamper/1 mål
16. Jessica Ryde, Herning-Ikast Håndbold, 31/0
30. Martina Thörn, Odense Håndbold, 24/0
Vänstersex:
3. Clara Lerby, Lugi HF, debutant
38. Elin Hansson, Skuru IK, 25/44
Mittsex:
7. Linn Blohm, Györi Audi ETO KC, 120/327
19. Anna Lagerquist, Rostov-Don, 77/105
Högersex:
10. Mathilda Lundström, IK Sävehof, 55/73
24. Nathalie Hagman, Neptunes de Nantes, 173/542
Vänsternio:
8. Jamina Roberts, IK Sävehof, 185/416
9. Melissa Petrén, Köpenhamn Håndbold, 37/70
26. Linnea Pettersson, HSG Blomberg-Lippe, 1/0
Mittnio:
6. Carin Strömberg, Neptunes de Nantes, 111/161
23. Emma Lindqvist, Herning-Ikast Håndbold, 40/69
Högernio:
3. Nina Koppang, IK Sävehof, 1/5
17. Nina Dano, Horsens HK, 15/17
Extra spelare på plats i Eskilstuna:
40. Vilma Matthijs Holmberg, M6, Skuru IK, 3/0
44. Daniela de Jong, M9, Skuru IK, debutant
Samling i Eskilstuna 4 oktober

SAMLING MED LIGALANDSLAGET I ESKILSTUNA 6–8 OKTOBER

Målvakter:
Sofie Börjesson, IK Sävehof
Nora Persson, Århus United
Vänstersex: 
Linn Hansson, BK Heid
Victoria Larsson, H65 Höör
Mittsex:
Thea Blomst, IK Sävehof (bilden)
Olivia Löfqvist, Lugi HF
Högersex:  
Evelina Källhage, Önnereds HK
Ida Gullberg H65 Höör
Vänsternio: 
Tyra Axnér, Herning-Ikast Håndbold
Charité Mumbongo, Fleury-Loriet HB
Mittnio:
Thea Stankiewicz, Århus United
Elma Örtemark, Skövde HF
Högernio:
Elinore Johansson, Storhamar HE
Malin Sandberg, H65 Höör

VM 2021

Datum: 1–19 december 2021
Värdland: Spanien
Spelorter: Castellon, Granollers, Lliria, Torrevieja
Format: Åtta grupper á fyra lag, de tre bästa i varje grupp går till huvudrundan får det är fyra grupper á sex lag. De två bästa i varje grupp i huvudrundan går till kvartsfinal.
Grupp A: Frankrike, Montenegro, Angola, Slovenien
Grupp B: Ryska Handbollförbundets lag, Serbien, Kamerun, Polen
Grupp C: Norge, Rumänien, Fyran i asiatiska mästerskapen*, Fyran i asiatiska mästerskapen*
Grupp D: Nederländerna, Sverige, Puerto Rico, Femman i asiatiska mästerskapen*
Grupp E: Tyskland, Ungern, Tjeckien, Slovakien
Grupp F: Danmark, Ettan i asiatiska mästerskapen*, Tunisien, Kongo-Brazzaville
Grupp G: Kroatien, Tvåan i asiatiska mästerskapen*, Ettan i syd- & centralamerikanska mästerskapen**, Trean i syd- & centralamerikanska mästerskapen**
Grupp H: Spanien, Österrike, Tvåan i syd- & centralamerikanska mästerskapen**, Sexan i asiatiska mästerskapen*
* Asiatiska mästerskapen avgörs i Jordanien 15–25 september
** Syd- och centralamerikanska mästerskapen avgörs i Paraguay 5–9 oktober

SVERIGES GRUPPSPELSMATCHER 
3 december: Femman i asiatiska mästerskapen* (20.30)
5 december: Puerto Rico (15.30)
7 december: Nederländerna (20.30)
Matchtiderna kan ändras

EM 2022

Datum: 4–20 november 2022
Värdstäder: Ljubljana (Slovenien), Celje (Slovenien), Skopje (Nordmakedonien) och Podgorica (Montenegro)
Antal lag: 16
Direktkvalificerade: Norge (regerande mästare), Slovenien, Nordmakedonien, Montenegro (värdnationer)
Kvalformat: Sex grupper á fyra lag, de två bästa i varje grupp går till EM 2022

KVAL TILL EM 2022
Grupp A: Ryssland, Polen, Schweiz, Litauen
Grupp B: Danmark, Rumänien, Österrike, Färöarna
Grupp C: Nederländerna, Tyskland, Belarus, Grekland
Grupp D: Frankrike, Kroatien, Tjeckien, Ukraina
Grupp E: Spanien, Ungern, Slovakien, Portugal
Grupp F: Sverige, Serbien, Island, Turkiet
Alla matcher och resultat

GRUPP F
6 oktober 2021: 
Serbien–Turkiet
7 oktober 2021: Sverige–Island (19.00, Stiga Sports Arena, Eskilstuna)
10 oktober 2021: Turkiet–Sverige, Island–Serbien
2/3 mars 2022: Serbien–Sverige, Turkiet–Island
5/6 mars 2022: Sverige–Serbien, Island–Turkiet
20/21 april 2022: Island–Sverige, Turkiet–Serbien
23/24 april 2022: Sverige–Turkiet, Serbien–Island

VM 2023

Datum: December 2023
Värdnationer: Sverige, Norge, Danmark
Antal lag: 32
Direktkvalificerade lag: Sverige (arrangörsland), Norge (arrangörsland) och Danmark (arrangörsland).
Mer info: https://www.handbollslandslaget.se/registreravm2023/