fbpx

Nyheter

Dam / 5 augusti 2021

Matchguide: Frankrike–Sverige

För första gången någonsin spelar Sveriges damer semifinal i OS och laget har imponerat på vägen dit genom att vinna den grupp varifrån tre av de fyra semifinallagen kommer. Återigen står Frankrike på den andra sidan och här är laguppställningar, fakta och statistik inför matchen som spelas klockan 10.00 på fredagsförmiddagen, svensk tid

MATCHINFORMATION

Lag: Frankrike–Sverige
Typ: OS, semifinal
Arena: Yoyogi nationalstadion, Tokyo, Japan
Avkast: Fredag 6 augusti 10.00 (17.00 lokal tid)
Tv: Sänds på Kanal 5 & discovery+
Domare: Bojan Lah & David Sok, Slovenien

SVERIGE

Målvakter:
1. Johanna Bundsen, Köpenhamn Håndbold, 101 A-landskamper/1 mål – 6 OS-matcher/0 mål
16. Jessica Ryde, Herning-Ikast Håndbold, 29/0 – 6/0
Vänstersex:
38. Elin Hansson, Skuru IK, 23/41 – 6/27
Mittsex:
7. Linn Blohm, Györi Audi ETO KC, 118/325 – 5/22
19. Anna Lagerquist, Rostov-Don, 75/103 – 6/1
Högersex:
10. Mathilda Lundström, IK Sävehof, 53/70 – 6/16
24. Nathalie Hagman, Nantes Atlantique, 172/539 – 6/20
Vänsternio:
8. Jamina Roberts, IK Sävehof, 183/408 – 6/31
14. Johanna Westberg, Nykøbing Falster HK, 77/144 – 6/12
29. Kristin Thorleifsdóttir, Randers HK, 22/34 – 6/2
Mittnio:
6. Carin Strömberg, Nantes Atlantique, 109/157 – 6/30
9. Melissa Petrén, Köpenhamn Håndbold, 35/70 – 6/6
Högernio:
17. Nina Dano, Horsens HK, 15/17 – 1/1
23. Emma Lindqvist, Herning-Ikast Håndbold, 38/67 – 6/13
42. Jenny Carlson, Holstebro Håndbold, 11/26 – 6/12
Senast två timmar före avkast ska de 14 av 15 spelare skrivas in i matchtruppen

FRANKRIKE

Målvakter:
12. Amandine Leynaud, Györi ETO KC, 252 A-landskamper/3 mål – 6 OS-matcher/0 mål
16. Cleopatre Darleux, Brest Bretagne, 175/4 – 6/0
Vänstersex: 
6. Chloe Valentini, Metz, 33/68 – 6/10
8. Coralie Lassource, Brest Bretagne, 37/45 – 6/9
Mittsex: 
24. Beatrice Edwige, Rostov-Don, 125/88 – 6/4
26. Pauletta Foppa, Brest Bretagne, 40/80 – 6/22
Högersex: 
3. Blandine Dancette, klubblös, 114/147 – 1/0
4. Pauline Coatanea, Brest Bretagne, 55/86 – 5/16
Vänsternio: 
2. Meline Nocandy, Metz, 33/61 – 6/12
15. Kalidiatou Niakate, Brest Bretagne, 49/68 – 6/7
27. Estelle Nze Minko, Györi ETO KC, 135/305 – 6/15
Mittnio: 
7. Allison Pineau, Krim Ljubjana, 261/659 – 6/21
10. Grace Zaadi Deuna, Rostov-Don, 137/242 – 6/24
Högernio:
19. Océane Sercien Ugolin, Krim Ljubljana, 26/43 – 4/8
20. Laura Flippes, Paris-92, 87/166 – 6/22
Senast två timmar före avkast ska de 14 av 15 spelare skrivas in i matchtruppen

TIDIGARE MÖTEN

Sverige har mött Frankrike vid 38 tillfällen genom åren och vann de sex första mötena (1972–1981). Från 1988 till 1993 blev det återigen sex raka segrar och totalt har Sverige besegrat fransyskorna 16 gånger medan Frankrike vunnit 19 gånger. Frankrike leder målskillnaden inbördes med 733–716.

Tre gånger har det blivit oavgjort, däribland i gruppspelet i Tokyo förra veckan. 28–28 blev det den gången efter att Jessica Ryde räddat en straff i slutsekunden. Svenska målskyttar då: Carin Strömberg 7, Jamina Roberts 4, Linn Blohm 3, Elin Hansson 3, Nathalie Hagman 3, Emma Lindqvist 3, Johanna Westberg 3, Melissa Petrén, Mathilda Lundström. Franska målskyttar: Pauletta Foppa 5, Pauline Coatanea 4, Chloe Valentini 4, Grace Zaadi 3, Meline Nocandy 3, Estelle Nze Minko 3, Laura Flippes 2, Beatrice Edwige, Oceane Ercien Ugolin, Allison Pineau, Kalidiatou Niakate.

> Alla tidigare landskamper 

OS, DAMER

Söndag 25 juli 2021:
Nederländerna–Japan (A) 32–21
ROC–Brasilien (B) 24–24
Montenegro–Angola (A) 33–22
Norge–Sydkorea (A) 39–27
Spanien–Sverige (B) 24–31
Ungern–Frankrike (B) 29–30
Tisdag 27 juli:
Japan–Montenegro (A) 29–26
Brasilien–Ungern (B) 33–27
Sverige–ROC (B) 36–24
Sydkorea–Nederländerna (A) 36–43
Angola–Norge (A) 21–30
Frankrike–Spanien (B) 25–28
Torsdag 29 juli:
Nederländerna–Angola (A) 37–28
Spanien–Brasilien (B) 27–23
Japan–Sydkorea (A) 24–27
Montenegro–Norge (A) 23–35
Ungern–ROC (B) 31–38
Sverige–Frankrike (B) 28–28
Lördag 31 juli:
Angola–Japan (A) 28–25
Montenegro–Sydkorea (A) 28–26
ROC–Frankrike (B) 28–27
Brasilien–Sverige (B) 31–34
Ungern–Spanien (B) 29–25
Norge–Nederländerna (A) 29–27
Måndag 2 augusti:
Sydkorea–Angola (A) 31–31
Frankrike–Brasilien (B) 29–22
Spanien–ROC (B) 31–34
Ungern–Sverige (B) 26–23
Nederländerna–Montenegro (A) 30–29
Norge–Japan (A) 37–25

KVARTSFINALER

Onsdag 4 augusti: 
Norge–Ungern 26–22
ROC–Montenegro 32–26
Sverige–Sydkorea 39–30
Nederländerna–Frankrike 22–32

SEMIFINALER

Fredag 6 augusti:
Frankrike–Sverige (10.00)
Norge–ROC (14.00)

BRONSMATCH

Söndag 8 augusti:
Förlorare semifinal 1–Förlorare semifinal 2 (04.00)

FINAL

Söndag 8 augusti:
Segrare semifinal 1–Segrare semifinal 2 (08.00)

• ROC = Rysslands olympiska kommitté
• För alla matcher, resultat och tabeller, se OS-sidan
• Samtliga matchtider är svenska tider (för japansk tid, lägg på sju timmar)
• Samtliga matcher spelas i Yoyogi nationalstadion i Tokyo

Foto: Bildbyrån