fbpx

Nyheter

Dam / 18 mars 2021

Matchguide: Spanien–Sverige

Tre lag, två OS-biljetter. Spanien och Sverige är först ut när OS-kvalet i Lliria inleds på fredagskvällen och här är laguppställningar, statistik och förutsättningar inför matchen och kvalet. 

MATCHINFORMATION

Lag: Spanien–Sverige
Typ: OS-kval, match 1
Arena: Polideportivo Pla de l’Arc, Lliria
Avkast: Fredag 19 mars 21.00 (sändningen börjar 18.45)
Tv: Sänds på Kanal 5 och discovery+.
Domare:

SVERIGE

Målvakter:
1. Johanna Bundsen, Köpenhamn Håndbold, 90 A-landskamper/1 mål
16. Jessica Ryde, Herning-Ikast Håndbold, 18/0
21. Evelina Eriksson, Vipers Kristiansand, 2/0
Vänstersex:
15. Emma Rask, H65 Höör, 11/17
38. Elin Hansson, Skuru IK, 12/9
Mittsex: 
7. Linn Blohm, CS Minaur Baia Mare, 108/282
19. Anna Lagerquist, Rostov-Don, 66/93
Högersex:
5. Emma Fernis, Thüringer HC, 36/49
10. Matilda Lundström, IK Sävehof, 42/43
Vänsternio:
8. Jamina Roberts, IK Sävehof, 172/357
14. Johanna Westberg, Nykøbing Falster HK, 68/120
29. Kristin Thorleifsdóttir, Randers HK, 11/26
Mittnio:
6. Carin Strömberg, Viborg HK, 98/121
9. Melissa Petrén, Horsens HK, 24/58
42. Jenny Carlson, Holstebro Håndbold, debutant
Högernio:
17. Nina Dano, IK Sävehof, 10/13
22. Hanna Blomstrand, Köpenhamn Håndbold, 60/93
23. Emma Lindqvist, H65 Höör, 27/40
16 spelare skrivs in i matchtruppen på tekniska mötet klockan 09.00 på fredagen

SPANIEN

Målvakter:
12. Silvia Navarro, BM Remudas IGC, 216/10
16. Mercedes Castellanos, BM Malaga Costa Sol, 44/1
48. Darly Zoqbi de Paula, CCS Gloria Bistrița-Nasaud, 72/68
Vänstersex:
17. Jennifer Gutierrez, BVB Dortmund, 55/114
30. Soledad Lopez, BM Malaga Costa Sol, 37/95
Mittsex:
10. Elisabet Cesareo, BM Bera Bera, 25/9
44. Ainhoa Hernandez, BM Zuazo Femenino, 90/132
61. Lysa Tchaptchet, CBM Elche, 8/7
Högersex:
2. Marta Lopez, SCM Ramnicu Valcea, 121/255
4. Carmen Martin, CSM Bukarest, 229/787
Vänsternio:
27. Lara Gonzalez, ES Besancon, 129/130
42. Ivet Musons, BM Elche, 23/47
Mittnio:
8. Silvia Arderius, BM Malaga Costa Sol, 51/47
25. Nerea Pena, Team Esbjerg, 167/556
34. Alicia Fernandez, SCM Ramnicu Valcea, 47/111
Högernio:
39. Almudena Rodriguez, CS Gloria Bistrița-Nasaud, 70/134
51. Irene Espinola Perez, Neckarsulmer SU, 75/9
99. Mireya Gonzalez, SCM Ramnicu Valcea, 86/167
16 spelare skrivs in i matchtruppen på tekniska mötet klockan 09.00 på fredagen

TIDIGARE MÖTEN

Sverige har plusstatistik på Spanien och har vunnit 14 av 26 möten. Fem gånger har det blivit oavgjort och sju gånger har Spanien vunnit. Målskillnaden i svensk favör är 564–524.

De tre senaste mötena lagen emellan var i EM 2016 då Sverige vann premiären på ett fullsatt Hovet i Stockholm med 25–19, VM-matchen i Japan 2019 då Sverige kom tillbaka från ett niomålsunderläge och räddade ett kryss (28–28) och det oavgjorda matchen i EM-gruppspelet i Herning i december (23–23). Svenska målskyttar i den matchen var Melissa Petrén (8), Linn Blohm (5), Emma Lindqvist (3), Carin Strömberg (2), Mathilda Lundström (2), Anna Lagerquist (2) och Emma Rask.

> Alla tidigare landskamper

OS 2021

Datum: 24 juli–8 augusti 2021
Plats: Tokyo, Japan
Antal länder: 12
Kvalificerade länder: Japan (värdnation), Frankrike (europamästare 2018), Brasilien (panamerikansk mästare 2019), Sydkorea (vinnare av asiatiska kvalet 2019), Angola (vinnare av afrikanska kvalet 2019), Nederländerna (världsmästare 2019) + sex länder från OS-kvalet 19–21 mars
Seedningsgrupper inför lottningen:
Grupp 1:
Nederländerna, vinnaren i OS-kvalgrupp 1
Grupp 2: Vinnaren i OS-kvalgrupp 2, vinnaren i OS-kvalgrupp 3
Grupp 3: Tvåan i OS-kvalgrupp 3, tvåan i OS-kvalgrupp 2
Grupp 4: Tvåan i OS-kvalgrupp 1, Japan
Grupp 5: Frankrike, Sydkorea
Grupp 6: Angola, Brasilien

Kvalgrupp 1 (spelas i Lliria, Spanien):
Fredag 19 mars: Spanien–Sverige (21.00)
Lördag 20 mars: Sverige–Argentina (18.15)
Söndag 21 mars: Argentina–Spanien (19.30)
Senegal har dragit sig ur kvalet

Kvalgrupp 2 (spelas i Györ, Ungern):
Fredag 19 mars: Kazakstan–Ungern, Ryssland–Serbien
Lördag 20 mars: Ryssland–Kazakstan, Serbien–Ungern
Söndag 21 mars: Ungern–Ryssland, Serbien–Kazakstan

Kvalgrupp 3 (spelas i Podgorica, Montenegro):
Fredag 19 mars: Norge–Montenegro
Lördag 20 mars: Norge–Rumänien
Söndag 21 mars: Montenegro–Rumänien
Kazakstan har dragit sig ur kvalet
De två bästa lagen från varje grupp går till OS

Foto: Bildbyrån