fbpx

Nyheter

Dam / 20 mars 2021

Matchguide: Sverige–Argentina

En poäng mot Spanien och ett steg närmare OS. I kväll har de svenska damerna chansen att säkra biljetten till Tokyo. Här är laguppställningar, statistik och förutsättningar inför matchen och kvalet. 

MATCHINFORMATION

Lag: Sverige–Argentina
Typ: OS-kval, match 2
Arena: Polideportivo Pla de l’Arc, Lliria
Avkast: Lördag 19 mars 18.15 (sändningen börjar 18.00)
Tv: Sänds på Kanal 5 och discovery+.
Domare: Bonok Koo & Seok Lee, Sydkorea
Förutsättningar: Vid seger är Sverige definitivt klart för OS i Tokyo. Vid kryss blir det OS om Spanien i morgon tar poäng mot Argentina eller om det blir kryss i den matchen och Sverige har gjort fler mål totalt än något av de lagen. Vid förlust går Sverige till OS om Argentina i morgon besegrar Spanien med fler mål än vad de besegrar Sverige.

SVERIGE

Målvakter:
1. Johanna Bundsen, Köpenhamn Håndbold, 91 A-landskamper/1 mål
16. Jessica Ryde, Herning-Ikast Håndbold, 19/0
Vänstersex:
15. Emma Rask, H65 Höör, 12/20
38. Elin Hansson, Skuru IK, 13/9
Mittsex: 
7. Linn Blohm, CS Minaur Baia Mare, 109/285
19. Anna Lagerquist, Rostov-Don, 67/93
Högersex:
5. Emma Fernis, Thüringer HC, 37/50
10. Matilda Lundström, IK Sävehof, 43/44
Vänsternio:
8. Jamina Roberts, IK Sävehof, 173/361
14. Johanna Westberg, Nykøbing Falster HK, 69/127
29. Kristin Thorleifsdóttir, Randers HK, 12/28
Mittnio:
6. Carin Strömberg, Viborg HK, 99/121
9. Melissa Petrén, Horsens HK, 25/60
42. Jenny Carlson, Holstebro Håndbold, 1/0
Högernio:
17. Nina Dano, IK Sävehof, 10/13
23. Emma Lindqvist, H65 Höör, 28/45
16 spelare används i matchtruppen

ARGENTINA

Målvakter:
1. Marisol Carratu, CB Atletico Guardes, 103/3
16. Leila Sofia Nino, Club Atletico Velez Sarsfield, 29/2
Vänstersex:
20. Joana Bolling, CBM Elche, 27/42
33. Camila Pedernera, Club Atletico River Plate, debutant/
Högersex:
2. Gisselle Menendez, CBM Elche, 7/5
6. Graciela Garcia, Club Atletico River Plate, 14/20
Mittsex:
13. Giuliana Gavilan, HB Plan De Cuques, 35/46
15. Antonela Mena, CID Moreno, 182/218
Vänsternio:
5. Manuela Pizzo, Super Amara Bera Bera, 143/351
21. Macarena Gandulfo, Le Pouzin HB07, 77/88
22. Elke Karsten, DVSC Schaeffler, 88/235
25. Micaela Casasola, Club Atletico Velez Sarsfield, 53/93
Mittnio:
10. Victoria Crivelli, Club Ferro Carril Oeste, 159/188
18. Macarena Sans, Regatas, 77/116
Högernio:
9. Luciana Mendoza, Achenheim Truchtersheim, 166/562
17. Malena Cavo, Bera Bera, 19/50

TIDIGARE MÖTEN

Sverige och Argentina har möts fyra gånger genom tiderna och det är idel svenska segrar: 31–17 i VM 2011, 31–21 i OS 2016, 38–24 i VM 2017 och senast 30–23 i VM 2019. Det gör målskillnaden till 136–79. I Kumamoto 2019 blev Mikaela Mässing bästa svenska målskytt med fem fullträffar medan Carin Strömberg och Bella Gulldén gjorde fyra.

> Alla tidigare landskamper

OS 2021

Datum: 24 juli–8 augusti 2021
Plats: Tokyo, Japan
Antal länder: 12
Kvalificerade länder: Japan (värdnation), Frankrike (europamästare 2018), Brasilien (panamerikansk mästare 2019), Sydkorea (vinnare av asiatiska kvalet 2019), Angola (vinnare av afrikanska kvalet 2019), Nederländerna (världsmästare 2019) + sex länder från OS-kvalet 19–21 mars
Seedningsgrupper inför lottningen:
Grupp 1:
Nederländerna, vinnaren i OS-kvalgrupp 1
Grupp 2: Vinnaren i OS-kvalgrupp 2, vinnaren i OS-kvalgrupp 3
Grupp 3: Tvåan i OS-kvalgrupp 3, tvåan i OS-kvalgrupp 2
Grupp 4: Tvåan i OS-kvalgrupp 1, Japan
Grupp 5: Frankrike, Sydkorea
Grupp 6: Angola, Brasilien

KVALGRUPP 1 (Lliria, Spanien):
Fredag 19 mars: Spanien–Sverige 28–28 (13–13)
Spanien: Carmen Martin 7, Nerea Pena 6, Ivet Musons Gimeno 3, Alicia Fernandez 3, Mireya Gonzalez 2, Ainhoa Hernandez 2, Jennifer Gutierrez 2, Soledad Lopez, Almudena Rodriguez, Elisabet Cesareo Romero.
Sverige: Johanna Westberg 7, Emma Lindqvist 5, Jamina Roberts 4, Linn Blohm 3, Emma Rask 3, Kristin Thorleifsdottir 2, Melissa Petrén 2, Emma Fernis, Mathilda Lundström.
Utvisningar, Spanien: 4 x 2 min. Sverige: 8 x 2 min.
Lördag 20 mars: Sverige–Argentina (18.15)
Söndag 21 mars: Argentina–Spanien (19.30)
Senegal har dragit sig ur kvalet

KVALGRUPP 2 (Györ, Ungern):
Fredag 19 mars: Kazakstan–Ungern 19–46, Ryssland–Serbien 29–24
Lördag 20 mars: Ryssland–Kazakstan, Serbien–Ungern
Söndag 21 mars: Ungern–Ryssland, Serbien–Kazakstan

KVALGRUPP 3 (Podgorica, Montenegro):
Fredag 19 mars: Norge–Montenegro 23–28
Lördag 20 mars: Norge–Rumänien
Söndag 21 mars: Montenegro–Rumänien
De två bästa lagen från varje grupp går till OS

Foto: Bildbyrån