fbpx

Nyheter

Dam / 30 november 2019

Matchguide: Sverige–Kongo-Kinshasa

Det är dags för VM-premiär och Sverige ställs där mot Kongo-Kinshasa för första gången någonsin. Här är laguppställningar och fakta inför matchen. 

MATCHINFORMATION

Lag: Sverige–Kongo-Kinshasa
Typ: VM, gruppspel
Arena: Park Dome, Kumamoto, Japan
Avkast: Lördag 30 november 12.30 (svensk tid, sändningen startar 11.30)
Tv: Matchen sänds på TV6 & Viaplay
Domare: Vanja Antic & Jelena Jakovljevic, Serbien

SVERIGE

Målvakter:
1. Martina Thörn, Århus United, 14 A-landskamper/0 mål
12. Filippa Idéhn, Silkeborg-Voel KFUM, 112/3

Vänstersex:
4. Olivia Mellegård, Köpenhamn Håndbold, 50/108
18. Marie Wall, Köpenhamn Håndbold, 25/29

Mittsex:
7. Linn Blohm, Köpenhamn Håndbold, 89/203
11. Johanna Forsberg, IK Sävehof, 8/11
19. Anna Lagerquist, Nykøbing-Falster HK, 47/71

Högersex:
10. Mathilda Lundström, Skuru IK, 25/29
24. Nathalie Hagman, Odense Håndbold, 144/456

Vänsternio:
8. Jamina Roberts, Randers HK, 155/323
25. Mikaela Mässing, Thüringer HC, 20/71

Mittnio:
6. Carin Strömberg, Viborg HK, 79/83
9. Melissa Petrén, Horsens Håndbold, 7/21
20. Bella Gulldén, Brest Bretagne, 205/790

Högernio:
22. Hanna Blomstrand, Köpenhamn Håndbold, 49/86
23. Emma Lindqvist, H65 Höör, 10/7

KONGO-KINSHASA

Målvakt:
72. Cecilia Errin, Octeville
94. Audrey Murielle Nganmogne, Merignac Handball

Vänstersex:
6. Clemence Matutu, Serris Val D’europe
33. Estel Daniele Memana, Chambray Touriane Handball

Mittsex:
42. Isaure Mosabau Manpasika, Noisy Gagny
77. Roseline Leyi Ngo, Le Pouzin

Högersex:
18. Vanessa Moesta, Angouleme Charente

Vänsternio:
5. Laety Ayunga Ombala, Aulnay
9. Christianne Mwasesa, 1° De Agosto
11. Hillary Ikondo, Vaulx-en-Velin
13. Lydia Kasangala Musonda, Mikishi

Mittnio:
4. Consolate Mwange Feza, Mikishi
10. Raissa Yalibi, Heritage
39. Prescyllia Lokako Engala, Aulnay

Högernio:
17. Cynthia Ngoy Liandja, Plan De Cuques
25. Carine Ngombo Babina, Mikishi

TIDIGARE MÖTEN

Sverige och Kongo-Kinshasa har aldrig tidigare möts.

SVERIGES GRUPPSPEL I VM

30 november: Kongo-Kinshasa (12.30)
2 december: Kina (12.30)
3 december: Japan (11.30)
5 december: Argentina (12.30)
6 december: Ryssland (12.30)
Matcherna spelas i Park Dome Kumamoto, tiderna är svenska tider och matcherna sänds på TV6 och Viaplay

SPELSCHEMA & RESULTAT I ALLA GRUPPER

Klicka här

Foto: Ludvig Thunman/Bildbyrån