fbpx

Nyheter

Dam / 26 juli 2021

Matchguide: Sverige–ROC

Efter den klara segern mot Spanien i första omgången är det en ny tuff motståndare som väntar. De ryska spelarna vann OS-guld senast men då Ryssland är avstängt av antidopningsorganisationen Wada spelar de under namnat ROC (Rysslands olympiska kommitté). 

MATCHINFORMATION

Lag: Sverige–ROC
Typ: OS, gruppspel
Arena: Yoyogi nationalstadion, Tokyo, Japan
Avkast: Tisdag 27 juli 07.15 (14.15 lokal tid)
Tv: Sänds på Kanal 5 & discovery+
Domare: Yasmina Elsaied and Heidy Elsaied, Egypten

SVERIGE

Målvakter:
1. Johanna Bundsen, Köpenhamn Håndbold, 96 A-landskamper/1 mål
16. Jessica Ryde, Herning-Ikast Håndbold, 24/0
Vänstersex:
38. Elin Hansson, Skuru IK, 18/22
Mittsex:
7. Linn Blohm, Györi ETO KC, 114/308
19. Anna Lagerquist, Rostov-Don, 70/102
Högersex:
10. Mathilda Lundström, IK Sävehof, 48/58
24. Nathalie Hagman, Nantes Atlantique, 166/522
Vänsternio:
8. Jamina Roberts, IK Sävehof, 178/381
14. Johanna Westberg, Nykøbing Falster HK, 72/133
29. Kristin Thorleifsdóttir, Randers HK, 17/32
Mittnio:
6. Carin Strömberg, Nantes Atlantique, 104/130
9. Melissa Petrén, Köpenhamn Håndbold, 30/64
Högernio:
17. Nina Dano, Horsens HK, 14/16
23. Emma Lindqvist, Herning-Ikast Håndbold, 33/59
42. Jenny Carlson, Holstebro Håndbold, 6/15
Senast två timmar före avkast ska de 14 av 15 spelare skrivas in i matchtruppen

ROC

Målvakter:
1. Anna Sedojkina, CSKA Moskva
88. Viktorija Kalinina, Rostov-Don
Vänstersex:
2. Polina Kuznetsova, Rostov-Don
3. Polina Gorsjkova, CSKA Moskva
Mittsex:
8. Anna Sen, Rostov-Don
19. Ksenija Makejeva, Rostov-Don
Högersex:
25. Olga Fomina, Lada
36. Julija Managarova, Rostov-Don
Vänsternio:
14. Polina Vedechina, CSKA Moskva
17. Vladlena Bobrovnikova, Rostov-Don
23. Jelena Michajlitjenko, CSKA Moskva
Mittnio:
7. Daria Dmitrijeva, CSKA Moskva
33. Jekaterina Ilina, CSKA Moskva
Högernio:
13. Anna Vjachireva, Rostov-Don
39. Antonina Skorobogatjenko, CSKA Moskva

TIDIGARE MÖTEN

Det här är första gången ROC ställs mot Sverige, men Ryssland har gjort det vid 26 tidigare tillfällen och det har då blivit 17 ryska segrar, åtta svenska och en oavgjord match. Målskillnaden är 733–654 i rysk favör.

Senast lagen möttes var så sent som för tre veckor sedan då Sverige vann med 31–28 i en träningsturnering i nederländska ‘s-Hertogenbosch. Målskyttar för Sverige i den matchen: Jamina Roberts 6, Nathalie Hagman 5, Jenny Carlson 5, Linn Blohm 4, Mathilda Lundström 4, Emma Lindqvist 3, Elin Hansson 2, Melissa Petrén, Carin Strömberg. För Ryssland: Daria Samochina 5, Antonina Skorobogatjenko 4, Anna Vjachireva 4, Ksenija Makejeva 3, Jekaterina Ilina 2, Jelena Michajlitjenko 2, Polina Vedechina 2, Polina Gorsjkova 2, Julija Managarova, Vladlena Bobrovnikova, Polina Kuznetsova, Anastasija Illarionova.

> Alla tidigare landskamper 

OS, DAMER

Söndag 25 juli 2021:
Nederländerna–Japan (A) 32–21
ROC–Brasilien (B) 24–24
Montenegro–Angola (A) 33–22
Norge–Sydkorea (A) 39–27
Spanien–Sverige (B) 24–31
Ungern–Frankrike (B) 29–30
Tisdag 27 juli:
Japan–Montenegro (A) 02.00
Brasilien–Ungern (B) 04.00
Sverige–ROC (B) 07.15
Sydkorea–Nederländerna (A) 09.15
Angola–Norge (A) 12.30
Frankrike–Spanien (B) 14.30
Torsdag 29 juli:
Nederländerna–Angola (A) 02.00
Spanien–Brasilien (B) 04.00
Japan–Sydkorea (A) 07.15
Montenegro–Norge (A) 09.15
Ungern–ROC (B) 12.30
Sverige–Frankrike (B) 14.30
Lördag 31 juli:
Angola–Japan (A) 02.00
Montenegro–Sydkorea (A) 04.00
ROC–Frankrike (B) 07.15
Brasilien–Sverige (B) 09.15
Ungern–Spanien (B) 12.30
Norge–Nederländerna (A) 14.30
Måndag 2 augusti:
Sydkorea–Angola (A) 02.00
Frankrike–Brasilien (B) 04.00
Spanien–ROC (B) 07.15
Ungern–Sverige (B) 09.15
Nederländerna–Montenegro (A) 12.30
Norge–Japan (A) 14.30

• ROC = Rysslands olympiska kommitté
• För alla matcher, resultat och tabeller, se OS-sidan
• Samtliga matchtider är svenska tider (för japansk tid, lägg på sju timmar)
• Samtliga matcher spelas i Yoyogi Nationalstadion

Foto: Daniel Stiller/Bildbyrån