fbpx

Nyheter

Dam / 4 augusti 2021

Matchguide: Sverige–Sydkorea

Det är dags för OS-kvartsfinal för de svenska damerna och det är Sydkorea som står iväg för medaljmatcherna. 10.00 svensk tid är det avkast i Tokyo och här är laguppställningar, fakta och statistik inför matchen. 

MATCHINFORMATION

Lag: Sverige–Sydkorea
Typ: OS, kvartsfinal
Arena: Yoyogi nationalstadion, Tokyo, Japan
Avkast: Onsdag 4 augusti 10.00 (17.00 lokal tid)
Tv: Sänds på Kanal 5 & discovery+
Domare: Viktorija Alpaidze & Tatjana Berezkina, Ryssland

SVERIGE

Målvakter:
1. Johanna Bundsen, Köpenhamn Håndbold, 100 A-landskamper/1 mål – 5 OS-matcher/0 mål
16. Jessica Ryde, Herning-Ikast Håndbold, 28/0 – 5/0
Vänstersex:
38. Elin Hansson, Skuru IK, 22/37 – 5/23
Mittsex:
7. Linn Blohm, Györi Audi ETO KC, 117/319 – 4/16
19. Anna Lagerquist, Rostov-Don, 74/102 – 5/0
Högersex:
10. Mathilda Lundström, IK Sävehof, 52/66 – 5/12
24. Nathalie Hagman, Nantes Atlantique, 171/537 – 5/18
Vänsternio:
8. Jamina Roberts, IK Sävehof, 182/402 – 5/25
14. Johanna Westberg, Nykøbing Falster HK, 76/141 – 5/9
29. Kristin Thorleifsdóttir, Randers HK, 21/33 – 5/1
Mittnio:
6. Carin Strömberg, Nantes Atlantique, 108/151 – 5/24
9. Melissa Petrén, Köpenhamn Håndbold, 34/69 – 5/5
Högernio:
17. Nina Dano, Horsens HK, 15/17 – 1/1
23. Emma Lindqvist, Herning-Ikast Håndbold, 37/66 – 5/12
42. Jenny Carlson, Holstebro Håndbold, 10/22 – 5/8
Senast två timmar före avkast ska de 14 av 15 spelare skrivas in i matchtruppen

SYDKOREA

Målvakter:
1. Hui Ju, Busan Infra, 45/1 – 5/1
12. Jinhui Jeong, Korea National SU, 10/0 – 5/0
Vänstersex:
15. Sumin Choi, SK Sugar Gliders, 47/103 – 5/14
21. Harang Jo, Colorful Daegu, 14/77 – 5/10
Mittsex:
10. Seonpil Won, Gwangju City, 10/14 – 5/0
19. Eunhye Kang, Busan Infra, 13/33 – 5/12
22. Boeun Gim, Wonderful Samcheok, 10/14 – 5/5
Högersex:
13. Yunji Kim, Wonderful Samcheok, 2/1 – 2/1
34. Ji In Jung, Korea National SU, 8/15 – 3/2
Vänsternio:
17. Haein Sim, Busan Infra, 21/69 – 5/13
27. Jinyi Kim, Busan Infra, 25/36 – 5/2
Mittnio:
23. Migyeong Lee, Omron, 48/93 – 5/28
24. Kyungmin Kang, Gwangju City, 17/38 – 5/8
Högernio:
11. Eun Hee Ryu, Györi Audi ETO KC, 25/78 – 5/30
25. Yura Jung, Colorful Daegu, 28/58 – 5/21
Senast två timmar före avkast ska de 14 av 15 spelare skrivas in i matchtruppen

TIDIGARE MÖTEN

Sverige har mött Sydkorea 14 gånger genom och har vunnit två gånger. En gång har det blivit oavgjort (1994) medan Sydkorea har vunnit övriga elva matcher och har 398–350 i inbördes målskillnad.

För tre år sedan spelades dubbla landskamper i Seoul där Sverige ställde upp med 12 landslagsdebutanter, däribland Elin Hansson. Då blev det sydkoreanska segrar med 35–28 och 34–28.

Senaste tävlingsmötet länderna emellan var i Rio de Janeiro för fem år sedan då Sverige vann med 31–28 i gruppspelet. Lagen möttes även i London 2012 och i Peking 2008 och Sydkorea vann båda dessa matcher.

> Alla tidigare landskamper 

OS, DAMER

Söndag 25 juli 2021:
Nederländerna–Japan (A) 32–21
ROC–Brasilien (B) 24–24
Montenegro–Angola (A) 33–22
Norge–Sydkorea (A) 39–27
Spanien–Sverige (B) 24–31
Ungern–Frankrike (B) 29–30
Tisdag 27 juli:
Japan–Montenegro (A) 29–26
Brasilien–Ungern (B) 33–27
Sverige–ROC (B) 36–24
Sydkorea–Nederländerna (A) 36–43
Angola–Norge (A) 21–30
Frankrike–Spanien (B) 25–28
Torsdag 29 juli:
Nederländerna–Angola (A) 37–28
Spanien–Brasilien (B) 27–23
Japan–Sydkorea (A) 24–27
Montenegro–Norge (A) 23–35
Ungern–ROC (B) 31–38
Sverige–Frankrike (B) 28–28
Lördag 31 juli:
Angola–Japan (A) 28–25
Montenegro–Sydkorea (A) 28–26
ROC–Frankrike (B) 28–27
Brasilien–Sverige (B) 31–34
Ungern–Spanien (B) 29–25
Norge–Nederländerna (A) 29–27
Måndag 2 augusti:
Sydkorea–Angola (A) 31–31
Frankrike–Brasilien (B) 29–22
Spanien–ROC (B) 31–34
Ungern–Sverige (B) 26–23
Nederländerna–Montenegro (A) 30–29
Norge–Japan (A) 37–25

KVARTSFINALER

Onsdag 4 augusti: 
Montenegro–ROC 26–32
Norge–Ungern 06.15
Sverige–Sydkorea 10.00
Nederländerna–Frankrike 13.45

SEMIFINALER

Fredag 6 augusti:
ROC–Norge/Ungern
Sverige/Sydkorea–Nederländern/Frankrike

BRONSMATCH

Söndag 8 augusti:
Förlorare semifinal 1–Förlorare semifinal 2

FINAL

Söndag 8 augusti:
Segrare semifinal 1–Segrare semifinal 2

• ROC = Rysslands olympiska kommitté
• För alla matcher, resultat och tabeller, se OS-sidan
• Samtliga matchtider är svenska tider (för japansk tid, lägg på sju timmar)
• Samtliga matcher spelas i Yoyogi nationalstadion i Tokyo

Foto: Bildbyrån