fbpx

Nyheter

Dam / 2 augusti 2021

Matchguide: Ungern–Sverige

Sverige har redan vunnit grupp B i OS och kommer att ställas mot fyran i grupp A i kvartsfinalen på onsdag. Men först väntar Ungern i den avslutande matchen och här är laguppställningar, fakta och statistik inför den. 

MATCHINFORMATION

Lag: Ungern–Sverige
Typ: OS, gruppspel
Arena: Yoyogi nationalstadion, Tokyo, Japan
Avkast: Måndag 2 augusti 09.15 (16.15 lokal tid)
Tv: Sänds på Kanal 5 & discovery+
Domare: Mariana García & María Ines Paolantoni, Argentina

SVERIGE

Målvakter:
1. Johanna Bundsen, Köpenhamn Håndbold, 99 A-landskamper/1 mål – 4 OS-matcher/0 mål
16. Jessica Ryde, Herning-Ikast Håndbold, 27/0 – 4/0
Vänstersex:
38. Elin Hansson, Skuru IK, 21/34 – 4/20
Mittsex:
7. Linn Blohm, Györi Audi ETO KC, 117/319 – 4/16
19. Anna Lagerquist, Rostov-Don, 73/102 – 4/0
Högersex:
10. Mathilda Lundström, IK Sävehof, 51/66 – 4/12
24. Nathalie Hagman, Nantes Atlantique, 170/532 – 4/13
Vänsternio:
8. Jamina Roberts, IK Sävehof, 181/398 – 4/21
14. Johanna Westberg, Nykøbing Falster HK, 75/138 – 4/6
29. Kristin Thorleifsdóttir, Randers HK, 20/32 – 4/0
Mittnio:
6. Carin Strömberg, Nantes Atlantique, 107/150 – 4/23
9. Melissa Petrén, Köpenhamn Håndbold, 33/69 – 4/5
Högernio:
17. Nina Dano, Horsens HK, 14/16 – 0/0
23. Emma Lindqvist, Herning-Ikast Håndbold, 36/66 – 4/12
42. Jenny Carlson, Holstebro Håndbold, 9/17 – 4/3
Senast två timmar före avkast ska de 14 av 15 spelare skrivas in i matchtruppen

UNGERN

Målvakter:
16. Blanka Biro, Ferencvaros, 85/2 – 4/0
61. Kinga Janurik, Ferencvaros, 39/1 – 3/0
Vänstersex:
6. Nadine Schatzl, Györ, 78/209 – 4/18 74
19. Greta Marton, Ferencvaros, 30/66 – 4/8
Mittsex:
14. Anett Kisfaludy, Ferencvaros, 42/46 – 4/0
58. Reka Bordas, Debrecen, 4/3 – 4/3
Högersex:
66. Viktoria Lukacs, Györ, 71/182 – 4/14
Vänsternio:
2. Szandra Szollosi-Zacsik, Ferencvaros, 73/251 – 4/23
45. Noemi Hafra, Györ, 58/151 – 4/11
87. Zsuzsanna Tomori, Siofok, 184/457 – 4/8
Mittnio:
7. Zita Szucsanszki, Ferencvaros, 144/418 – 3/4
8. Aniko Kovacsics, Ferencvaros, 140/307 – 1/0
38. Petra Vamos, Debrecen, 17/37 – 4/21
Högernio:
42. Katrin Gitta Klujber, Ferencvaros, 32/154 – 4/18
88. Nikoletta Kiss, Siofok, 21/17 – 3/0
Senast två timmar före avkast ska de 14 av 15 spelare skrivas in i matchtruppen

TIDIGARE MÖTEN

Historiskt sett har Sverige ett underläge på Ungern – 6–17 i segrar och 576–626 i målskillnad på 27 möten, men Sverige har vunnit tre av de fyra senaste mötena.

Senaste tävlingsmatchen var i VM i Tyskland 2017 där Sverige vann med 25–22 på vägen fram till den historiska semifinalplatsen, sedan möttes lagen två gånger om i Trollhättan i november i fjol i uppladdningen inför EM. Ungern vann då första matchen med 28–27, Sverige den andra med 31–25.

> Alla tidigare landskamper 

OS, DAMER

Söndag 25 juli 2021:
Nederländerna–Japan (A) 32–21
ROC–Brasilien (B) 24–24
Montenegro–Angola (A) 33–22
Norge–Sydkorea (A) 39–27
Spanien–Sverige (B) 24–31
Ungern–Frankrike (B) 29–30
Tisdag 27 juli:
Japan–Montenegro (A) 29–26
Brasilien–Ungern (B) 33–27
Sverige–ROC (B) 36–24
Sydkorea–Nederländerna (A) 36–43
Angola–Norge (A) 21–30
Frankrike–Spanien (B) 25–28
Torsdag 29 juli:
Nederländerna–Angola (A) 37–28
Spanien–Brasilien (B) 27–23
Japan–Sydkorea (A) 24–27
Montenegro–Norge (A) 23–35
Ungern–ROC (B) 31–38
Sverige–Frankrike (B) 28–28
Lördag 31 juli:
Angola–Japan (A) 28–25
Montenegro–Sydkorea (A) 28–26
ROC–Frankrike (B) 28–27
Brasilien–Sverige (B) 31–34
Ungern–Spanien (B) 29–25
Norge–Nederländerna (A) 29–27
Måndag 2 augusti:
Sydkorea–Angola (A) 02.00
Frankrike–Brasilien (B) 04.00
Spanien–ROC (B) 07.15
Ungern–Sverige (B) 09.15
Nederländerna–Montenegro (A) 12.30
Norge–Japan (A) 14.30
Grupp A:
Norge 4 4 0 0 +35 8
Nederländerna 4 3 0 1 +25 6
Montenegro 4 2 0 2 –2 4
Japan 4 1 0 3 –14 2
Sydkorea 4 1 0 3 –18 2
Angola 4 1 0 3 –26 2
Grupp B
Sverige 4 3 1 0 +22 7
ROC 4 2 1 1 –4 5
Spanien 4 2 0 2 –4 4
Brasilien 4 1 1 2 –1 3
Frankrike 4 1 1 2 –3 3
Ungern 4 1 0 3 –10 2
Kvartsfinaler:
Onsdag 4 augusti:
1: Norge–Fyran grupp B
2: Tvåan grupp B–Trean grupp A
3: Sverige–Fyran grupp A
4: Tvåan grupp A–Trean grupp B
• ROC = Rysslands olympiska kommitté
• För alla matcher, resultat och tabeller, se OS-sidan
• Samtliga matchtider är svenska tider (för japansk tid, lägg på sju timmar)
• Samtliga matcher spelas i Yoyogi nationalstadion i Tokyo

Foto: Bildbyrån