fbpx

U-Landslag

U20 (2002/03)

Förbundskapten

Jesper Östlund

SVERIGES TRUPP TILL SOC & U20-VM

Målvakter: 
Hanna Popaja, Lugi HF, 21 U-landskamper/0 mål
Agnes Åseskog, Kungälvs HK, 18/0
Tyra Schjött, VästeråsIrsta HF, 9/0
Anna Mossberg, Skånela IF, 0/0

Vänstersex: 
Jennifer Johansson, Skuru IK, 26/55
Elin Leissner, Önnereds HK, debutant

Mittsex: 
Thea Blomst, IK Sävehof, 28/64
Ofelia Shoai Hallberg, Lugi HF, 19/27
Linn Johansson, IK Sävehof, debutant

Högersex:
Johanna Östblom, H65 Höör, 24/27
Clara Petersson Bergsten, Skuru IK, 12/20
Ida Sembe, IK Sävehof, 16/20

Vänsternio:
Charite Mumbungo, CJF Fleury Loiret HB, 30/68
Hanna Wedenby, BK Heid, 30/42
Tyra Axnér, Herning-Ikast Håndbold, 27/120

Mittnio:
Emma Nuhanovic, H65 Höör, 9/12
Elin Åkesson, Skuru IK, 3/1

Högernio:
Kajsa Lindberg Blohm, Alingsås HK, 16/34
Elin Heikka, IK Sävehof, 5/4

U20-VM

Datum: 22 juni–3 juli
Värdnation: Slovenien
Grupp A: Indien, Slovakien, Nederländerna, Japan
Grupp B: Sverige, Iran, Tunisien, Guinea
Grupp C: Danmark, Argentina, Montenegro, wildcard
Grupp D: Frankrike, Norge, Brasilien, Sydkorea
Grupp E: Rumänien, Tjeckien, Angola, Paraguay
Grupp F: Tyskland, Slovenien; Chile, Mexiko
Grupp G: Kroatien, Schweiz, Kazakstan, Österrike
Grupp H: Ungern, Polen, Egypten, USA
De två bästa lagen från varje grupp går till huvudrundan där A/B korsas, C/D osv.
Sveriges gruppspelsmatcher:
22 juni:
Tunisien
23 juni: Guinea
25 juni: Iran

SCANDINAVIAN OPEN CHAMPIONSHIP

Datum:10-12 juni
Spelort:
Kalmar

10 juni: SverigeNorge, 23–23
11 juni:
SverigeNederländerna, 27–27
12 juni:
SverigeDanmark, 25–22

U18 (2004/05)

Förbundskapten

Tomas Axnér

SVERIGES TRUPP TILL SOC & U18-VM

Målvakt: 
Ida Wall, Baekkelaget SK, 3 U-landskamper/0 mål
Line Bergfeldt, IK Sävehof, 12/0

Vänstersex:
Stella Huselius, IK Sävehof, 9/27
Julia Qvarfordt, IK Sävehof, 3/8

Mittsex: 
Alice Salmi, Skuru IK, 9/24
Stina Wiksfors, IK Sävehof, 11/13

Högersex: 
Sol Karlsson, Huddinge HK, 8/18
Felicia Norsten Vikström, Huddinge HK, 3/5

Niometer: 
Isa Ljungholm, Huddinge HK, debutant
Elise Lönnegren, Lugi HF, 12/26
Emma Mihailovic, IK Sävehof, 12/60
Freja Wahlberg, Skuru IK, 3/3
Felicia Granat, IK Sävehof, 3/1
Ebba Schultz, H43 Lund, debutant

Högernio:
Tindra Carlsson, IK Sävehof, debutant
Thea Kylberg, IK Sävehof, 8/13

SCANDINAVIAN OPEN CHAMPIONSHIP

Datum: 22-24 juli
Spelort: Fredrica, Danmark
Sveriges matcher:
22 juli: Ungern
23 juli: Norge
24 juli: Danmark

U18-VM

Datum: 30 juli–10 augusti
Värdnation: Nordmakedonien

Grupp A: Montenegro, Sverige, Algeriet, Island
Grupp B: Iran, Nordmakedonien, Uzbekistan, Senegal
Grupp C: Danmark, Portugal, Österrik, Färöarna
Grupp D: Kroatien, Kazakstan, Egypten, Indien
Grupp E: Rumänien, Nederländerna, Guinea, Slovenien
Grupp F: Tyskland, Schweiz, Slovakien, Sydkorea
Grupp G: Norge, Tjeckien, Brasilien, Uruguay
Grupp H: Ungern, Frankrike, Argentina, Spanien

U16 (2006/07)

Förbundskapten

Frenne Båverud

SVERIGES TRUPP TILL EOC

Datum: 4–8 juli, Göteborg

Målvakter: 
Cecilia Samuelsson, Skånela IF
Anna Danielsson, HF Karlskrona

Vänstersex: 
Nea Bratt, IF Hallby HK
Emma Rudqvist, IK Sävehof

Mittsex: 
Isabelle Rydén, Önnereds HK
Tilda Redzic, Skövde HF
Tindra Ahlqvist, Eslövs IK

Högersex:
Julia Ringström, Hammarby IF HF
Elsa Ilvell, HF Karlskrona

Niometer:
Klara Bergling, IF Hallby HK
Ebba Börjesson, Lugi HF
Amelia Jarnborg, RP Linköping
Hanna Lundvall, Skuru IK
Cassandra Mielke, Eskilstuna Guif
Tintin Holmgren, Mörrum GOIS
Astrid Löf, KFUM Lundagård

EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIP

Datum: 4–8 juli, Göteborg
Sveriges gruppspelsmatcher: 
4 juli: Färöarna
4 juli: Nederländerna
5 juli: Montenegro

HISTORIK

U17-EM

2013 (1996/97): Guld
2019 (2002/03): Silver

U18-VM

2010 (1992/93): Guld

U19-EM

2015 (1996/97): Brons

U20-VM

2012 (1992/93): Guld