U-LANDSLAG

U19 (födda 2000/2001)

Förbundskapten: Niklas Harris

SENASTE SAMLING, LUND 22–24 MARS
Målvakter: 
Tindra Magnusson, Skuru IK
Lisa Palmqvist, IK Sävehof
Catrin Axelsson, Spårvägens HF
Vänstersex:
Jackie Moreno, Skuru IK
Tilde Skoog, Tyresö Handboll
Mittsex: 
Wilma Schelin, Skuru IK
Ebba Kristiansson, Lugi HF
Nora Lundell, IK Sävehof
Högersex:
Emma Backmark, HK Drott Halmstad
Lina Cardell, IK Sävehof
Vänster- och mittnio: 
Emma Wahlström, Skövde HF
Elma Örtemark, Skövde HF
Sofia Olsson, Eslövs IK
Maja Fredén, Kungälvs HK
Anna Heed, HK Aranäs
Kajsa Sällström, IK Sävehof
Ines Tauma Odén, Skånela IF
Anna Boström, Bjurslätt/Torslanda
Högernio: 
Moa Boqvist, Önnereds HK
Sofia Kou Aune, Skånela IF
Läs mer

KOMMANDE SAMLINGAR OCH MATCHER
6–9 juni:
 Läger i Halmstad
27–30 juni: Scandinavian Open i Hamar, Norge
11–21 juli: EM i Györ, Ungern
11 juli, 14.15: Match mot Norge
12 juli, 16.30: Match mot Rumänien
14 juli, 16.30: Match mot Portugal
15–18 juli: Mellan- eller huvudrunda
19–21 juli: Placeringsmatcher

• • •

U17 (födda 2002/2003)

Förbundskapten: Patrik Svarvén

REGIONAL TRÄNINGSDAG, SVALÖV, 1 MARS
Målvakter:
Tea Marusic, Lugi HF
Hanna Popaja, HK Malmö/Dalhem
Vänstersex:
Selma Jönsson, IFK Kristianstad
Emely Persson, Kävlinge HK
Mittsex: 
Johanna Gunnarsson, IFK Kristianstad
Elin Hammarstrand, Staffanstorps HK
Högersex: 
Ella Nordström, OV Helsingborg
Zaga Thörn Hedberg, Ystads IF
Nio meter:
Ellen Andersson, Eslövs IK
Tyra Axnér, Lugi HF
Clara Bergdahl, IFK Kristianstad
Wilma Birger, Ystads IF
Minna Eklöv, Lugi HF
Binto Linnér, H65 Höör
Donia Osman, HK Malmö/Dalhem
Linnea Pripp, Staffanstorps HK
Malva Sjölander Holmgren, Ystads IF
Majken Skärvad, Lugi HF
Saga Sörenby, Lugi HF
Tilda Wellander, IFK Kristianstad
Lena Zivanovic, HK Malmö/Dalhem

REGIONAL TRÄNINGSDAG, MÄRSTA 5 MARS
Tindra Balczar, Kungsängens SK
Emilia Olofsson, Skånela IF
Clara P Bergsten, Sollentuna HK
Kinga Kozdra, IFK Tumba
Sofia Delac, Gökstens BK
Linda Halvarsson Spånga HK
Olivia Roberts, VästeråsIrsta HF
Isabella Jidmar, Kungsängens SK
Annie Salmi, Skuru IK
Kaja Stojilkovic, Skuru IK
Elin Åkesson, Kungsängens SK
Agnes Lundin, Skånela IF
Anna Petterson, Tyresö handboll
Emma Svartbro, Tyresö Handboll
Caroline Franzén, Skuru IK
Linn Henner, Dalarö SK
Sofia Carlsson, Skuru IK
Ella Forsberg, IFK Tumba
Anna Mossberg, Skånela IF
Felicia Fredriksson, Tyresö Handboll
Hannele Diaz, VästeåsIrsta HF
Elsa Svensson, VästeråsIrsta HF

KOMMANDE SAMLINGAR OCH MATCHER
22–23 juli:
 Läger i Göteborg
1–11 juli: EM i Celje, Slovenien
1 augusti: Match mot Norge
2 augusti: Match mot Spanien
4 augusti: Match mot Kroatien
5–8 augusti: Mellan- eller huvudrunda
9–11 augusti: Placeringsmatcher
November: Scandiberico Tournament i Sverige (datum och plats ej klar)

Till svenskhandboll.se