fbpx

U-Landslag

U20 (2000/01)

Förbundskapten

Joel Tulldahl

KOMMANDE

18–20 mars: Läger, Bosön
17–21 juni: Scandianvian Open Championship i Danmark

LÄGER PÅ BOSÖN, 18–20 MARS

Målvakter:
Josefine Hultberg Dahlgren, VästeråsIrsta HF, 38 U-landskamper/0 mål
Catrin Axelsson, Skuru IK, 10/1
Felicia Johansen, H65 Höör, 0/0

Vänstersex: 
Louise Rundcrantz, IK Sävehof, 12/20
Jackie Moreno, Skuru IK, 26/53
Tilde Skoog, Tyresö Handboll, 0/0

Mittsex:
Wilma Schelin, Skuru IK, 22/17
Alma Skretting, H65 Höör, 12/8
Nora Lundell, Önnereds HK, 5/3

Högersex: 
Ebba Wallenberg, Eslövs IK, 38/49
Lina Cardell, IK Sävehof, 22/26
Sofia Kou Aune, Skånela IF, 5/1

Vänster- och mittnio: 
Isabelle Andersson, H65 Höör, 38/186
Cornelia Dahlström, Skuru IK, 24/44
Elma Örtemark, Skövde HF, 15/21
Maja Fredén, Kungälvs HK, 10/36
Emma Jönsson, Eslövs IK, 0/0
Ebba Hansen, IK Sävehof, 2/0
Fanny Elovsson, Skövde HF, 0/0

Högernio:
Malin Sandberg, H65 Höör, 34/61
Felicia Palm Robertsson, Nacka HK, debutant

U18 (2002/03)

Förbundskapten

Patrik Svarvén

SCANDIBERICO TOURNAMENT

27 mars: Ungern–Danmark (17.00), Norge–Sverige (19.00)
28 mars: Danmark–Sverige (13.00), Norge–Ungern (15.00)
29 mars: Sverige–Ungern (10.00), Norge–Danmark (12.00)
Matcherna spelas i Stil Arena i Langhus, Norge

SVERIGES TRUPP TILL SCANDINAVIAN OPEN CHAMPIONSHIP

Målvakter:
Mona Saffari, Kärra HF, 13 U-landskamper/0 mål
Tyra Schjött, Eskilstuna Guif, debutant
Vänstersex: 
Elsa Åsberg, Haslum IL, 21/45
Svea Lind, VästeråsIrsta HF, debutant
Mittsex: 
Thea Blomst, IK Sävehof, 20/38
Ofelia Shoai Hallberg, H43 Lund, 10/13
Högersex: 
Johanna Östblom, GF Kroppskultur, 15/14
Clara Pettersson Bergsten, Skånela IF, 3/6
Vänsternio: 
Charité Mumbongo, Kungälvs HK, 21/44
Tyra Axnér, Lugi HF, 18/60,
Emma Nuhanovic, H43 Lund, debutant
Mittnio: 
Vanja Andersson, Kärra HF, 13/19
Elin Åkesson, Kungsängen SK, 3/1
Maja Gränsfelt, IK Sävehof, debutant
Högernio: 
Nina Koppang, IK Sävehof, 15/47
Sofia Delac, Eskilstuna Guif, 3/10

REGIONAL TRÄNINGSDAG I KRISTIANSTAD, 26 FEBRUARI

Målvakter:
Emma Ahlin, OV Helsingborg
Lova Jönsson, Kristianstad HK
Hanna Popaja, Lugi HF

Vänstersex:
Alicia Bartechi, H43 Lund
Selma Jönsson, IFK Kristianstad

Mittsex:
Clara Eklund, H65 Höör
Ofelia Shoai Hallberg, H43 Lund
Johanna Gunnarsson, IFK Kristianstad

Högersex: 
Vera Gidebratt, H65 Höör
Andrea Litst, IF Hallby
Ellinor Persson, Lödde Vikings

Nio meter:
Tyra Axnér, Lugi HF
Linnéa Berglund, IFK Kristianstad
Wilma Birger, Ystads IF
Agnes Bladh, Eslövs IK
Tilda Colleen, Kristianstad HK
Lovisa Liljenberg, Lugi HF
Binto Linnér, H65 Höör
Emma Nuhanovic, H43 Lund
Linnea Pripp, H65 Höör
Emma Shepard, IF Hallby
Tilda Wellander,  IFK Kristianstad
Matilda Widell, H43 Lund
Lena Zivanovic, HK Malmö/Dalhem

KOMMANDE

12–31 augusti: U18-VM
Datumen för VM är preliminära då det står klart att mästerskapet kommer att flyttas från Kina. Ytterligare lägerdagar under sommaren kommer att planeras när VM-datumen är fastställda.  
U16 (2004/05)

Förbundskapten

Pontus Ward-Wiklund

KOMMANDE

27 juni–4 juli: Lägerdagar och European Open i Göteborg
November: Scandiberico Tournament i Portugal (datum ej klara)