fbpx

U-Landslag

U19 (2002/03)

Förbundskapten

Jesper Östlund

TRÄNINGSDAG I ESKILSTUNA 28 NOVEMBER

Målvakter: Tyra Schött (VästeråsIrsta HF), Ellen Dahlström (Skuru IK), Anna Mossberg (Skånela IF)
Vänstersex: Irma Jernström (Spånga HK), Jennifer Johansson (Skuru IK), Svea Lind (VästeråsIrsta HF), Sofia Karlsson (Skuru IK)
Mittsex: Fanny Axerell Björkman (Skuru IK), Isabelle Jidmar (Kungsängens SK), Filippa Nyman (AIK)
Högersex: Maria Larsen (Huddinge HK), Clara Bergsten (Skuru IK), Elsa Oksberg Schacklenberg (Spånga HK), Moa Alesved (Huddinge HK)
Vänster- och mittnio: Alva Persson (Skuru IK), Elin Åkesson (Skuru IK), Alice Hirsch (Spånga HK), Jonna Olsson (VästeråsIrsta HF), Anna Pettersson (Tyresö Handboll), Vilma Wiberg (Skånela IF), Frida Sjöberg (AIK)
Högernio: Line Brandt (Tyresö Handboll)

TRÄNINGSDAG I GÖTEBORG 18 DECEMBER

Målvakter: Agnes Åseskog (Kungälvs HK), Mona Saffari (Kärra HF), Clara Wolf (BK Heid), Alva Hermansson (Önnered HK), Maja Witzke-Wahlgren (HK Aranäs)
Vänstersex: Elin Ernelind (IK Sävehof), Elin Leisner (Önnereds HK)
Mittsex: Linn Johansson (IK Sävehof), Anna Karlsson (Kungälvs HK)
Högersex: Elin Cindric (Kungälvs HK), Andrea Litstrand (IF Hallby), Ida Sembe (IK Sävehof)
Vänster- och mittnio: Vanja Andersson (Kärra HF), Hanna Wedenby (BK Heid), Elin Heikka (IK Sävehof), Meja Bernvid (Kärra HF), Emma Shepard (IF Hallby), Irma Wester (IK Sävehof), Towa Örtenwall (Önnereds HK), Natalie Sörman (HK Aranäs), Melina Pilav (Skövde HF), Maja Gränsfelt (IK Sävehof)
Högernio: Kajsa Lindberg Blohm (Alingsås HK), Agnes Hallberg (Kungälvs HK)

TRÄNINGSDAG I MALMÖ 19 DECEMBER

Målvakter: Nathalie Larsson (Eslövs IK), Hanna Popaja (Lugi HF)
Vänstersex: Lova Norell (Lugi HF)
Mittsex: Ofelia Shoai Hallberg (Lugi HF), Clara Eklund (H65 Höör), Oline Jönsjö (IFK Kristianstad)
Högersex: Johanna Östblom (H65 Höör), Filippa Hall (Lugi HF), Vera Jildebratt (H65 Höör)
Vänster- och mittnio: Emma Nuhanovic (H65 Höör), Tilda Lilja (Lugi HF), Nora Adebo (Lugi HF), Binto Linnér (H65 Höör), Tindra Sahlin Wallinius (Skövde HF), Nathalie Sörman (HK Aranäs)
Högernio: Sofia Delac (Kristianstad HK), Linnea Pripp (H65 Höör)

U17 (2004/05)

Förbundskapten

Pontus Ward-Wiklund

SVERIGES U17-TRUPP TILL SCANDIBERICO TOURNAMENT

Målvakter: 
Line Bergfeldt, IK Sävehof, 9 U-landskamper/0 mål
Ida Wall, Bækkelaget SK, debutant
Vänstersex:               
Cassandra Värja, Huddige HK, 9/16
Julia Qvarfordt, IK Sävehof, debutant
Mittsex: 
Stina Wiksfors, IK Sävehof, 8/8
Ebba Leo, Lödde Vikings HK, debutant
Högersex: 
Felicia Norsten Vikström, Huddinge HK, debutant
Madeleine Rehnberg, IK Sävehof, debutant
Moa Wallin, Önnereds HK, debutant
Vänsternio: 
Elise Lönnegren, Lugi HF, 9/23
Ella Isgren, Lödde Vikings HK, debutant
Felicia Granat, IK Sävehof, debutant
Mittnio:
Emma Mihailovic, IK Sävehof, 9/46
Freja Wahlberg, Skuru IK, debutant
Ida Landberg, IK Sävehof, debutant
Högernio: 
Thea Kylberg, IK Sävehof, 8/13

SCANDIBERICO TOURNAMENT

26 november: 
16.45 Portugal–Norge (Meda)
22.00 Spanien–Sverige (Pinhel)
27 november: 
19.30 Norge–Spanien (Almeida)
22.00 Portugal–Sverige (Almeida)
28 november: 
16.00 Sverige–Norge (Figueira Castelo Rodrigo)
18.00 Portugal–Spanien (Figueira Castelo Rodrigo)
Svenska tider

U15 (2006/07)

Förbundskapten

Frenne Båverud

HISTORIK

U17-EM

2013 (1996/97): Guld
2019 (2002/03): Silver

U18-VM

2010 (1992/93): Guld

U19-EM

2015 (1996/97): Brons

U20-VM

2012 (1992/93): Guld