VM i Japan 2019

GRUPP A & B

GRUPP A

Spelschema
30 november
Serbien–Angola32–25
Nederländerna–Slovenien26–32
Norge–Kuba47–16
2 december
Kuba–Serbien27–46
Angola–Nederländerna28–35
Slovenien–Norge20–36
3 december
Nederländerna–Kuba51–23
Slovenien–Angola24–33
Norge–Serbien28–25
5 december
Kuba–Slovenien26–39
Serbien–Nederländerna23–36
Norge–Angola30–24
6 december
Serbien–Slovenien29–27
Angola–Kuba40–30
Nederländerna–Norge30–28
Tabell
Nederländerna5401+448
Norge5401+548
Serbien5302+126
Angola5203–14
Slovenien5203–84
Kuba5004–1010

GRUPP B

Spelschema
30 november
Tyskland–Brasilien30–24
Frankrike–Sydkorea27–29
Danmark–Australien37–12
1 december
Australien–Tyskland8–34
Brasilien–Frankrike19–19
Sydkorea–Danmark26–26
3 december
Sydkorea–Brasilien33–27
Frankrike–Australien46–7
Danmark–Tyskland25–26
4 december
Australien–Sydkorea17–34
Tyskland–Frankrike25–27
Danmark–Brasilien24–18
6 december
Brasilien–Australien31–9
Tyskland–Sydkorea27–27
Frankrike–Danmark18–20
Tabell
Sydkorea5320+258
Tyskland5311+317
Danmark5311+327
Frankrike5212+375
Brasilien5113+43
Australien5005–1290
GRUPP C & D

GRUPP C

Spelschema
30 november
Montenegro–Senegal29–25
Rumänien–Spanien16–31
Ungern–Kazakstan39–15
1 december
Kazakstan–Montenegro21–30
Spanien–Ungern29–25
Senegal–Rumänien24–29
3 december
Ungern–Montenegro24–25
Spanien–Senegal29–20
Rumänien–Kazakstan22–20
4 december
Montenegro–Rumänien27–26
Kazakstan–Spanien16–43
Ungern–Senegal30–20
6 december
Senegal–Kazakstan30–20
Montenegro–Spanien26–27
Rumänien–Ungern28–27
Tabell
Spanien5500+5610
Montenegro5401+148
Rumänien5302–86
Ungern5203+284
Senegal5104–182
Kazakstan5005–720

GRUPP D

Spelschema
30 november
Japan–Argentina24–20
Ryssland–Kina26–11
Sverige–Kongo-Kinshasa26–16
2 december
Argentina–Ryssland22–35
Kongo-Kinshasa–Japan16–28
Kina–Sverige19–32
3 december
Ryssland–Kongo-Kinshasa34–13
Kina–Argentina28–34
Sverige–Japan34–26
5 december
Kongo-Kinshasa–Kina25–24
Japan–Ryssland23–33
Sverige–Argentina30–23
6 december
Japan–Kina35–18
Argentina–Kongo-Kinshasa25–16
Ryssland–Sverige30–22
Tabell
Ryssland5500+6710
Sverige5401+308
Japan5302+156
Argentina5203–94
Kongo-Kinshasa5104–512
Kina5005–520
SLUTSPEL

HUVUDRUNDA, GRUPP 1

Spelschema
Norge–Serbien28–25
Serbien–Nederländerna23–36
Nederländerna–Norge30–28
Sydkorea–Danmark26–26
Danmark–Tyskland25–26
Tyskland–Sydkorea27–27
8 december
Serbien–Sydkorea36–33
Nederländerna–Tyskland23–25
Norge–Danmark22–19
9 december
Tyskland–Serbien07.00
Danmark–Nederländerna10.00
Sydkorea–Norge12.30
11 december
Nederländerna–Sydkorea07.00
Serbien–Danmark10.00
Norge–Tyskland12.30
Tabell
Tyskland3210+35
Nederländerna3201+134
Norge3201+44
Sydkorea3021–32
Serbien3102–132
Danmark3012–41

HUVUDRUNDA, GRUPP 2

Spelschema
Rumänien–Spanien16–31
Montenegro–Rumänien27–26
Montenegro–Spanien26–27
Sverige–Japan34–26
Japan–Ryssland23–33
Ryssland–Sverige30–22
8 december
Rumänien–Ryssland18–27
Montenegro–Japan30–26
Spanien–Sverige28–28
10 december
Ryssland–Montenegro07.00
Japan–Spanien10.00
Sverige– Rumänien20.30
11 december
Rumänien–Japan10.00
Montenegro–Sverige12.30
Spanien–Ryssland15.00
Tabell
Ryssland3300+276
Spanien3210+165
Montenegro3201+44
Sverige311103
Japan3003–220
Rumänien3003–250

PLACERINGSMATCHER

13 december
Match om sjundeplats
Fyran i grupp 1–Fyran i grupp 203.30
Match om femteplats
Trean i grupp 1–Trean i grupp 206.30

SEMIFINALER

13 december
Ettan i grupp 1–Tvåan i grupp 209.30
Ettan i grupp 2–Tvåan i grupp 112.30

BRONSMATCH

15 december
Förlorare S1–Förlorare S209.30

FINAL

15 december
Vinnare S1–Vinnare S209.30

PRESIDENT’S CUP

Fyrorna, femmorna och sexorna spelar President’s Cup (placeringsmatcher) 8–9 december.

FAKTA OM VM

Datum: 30 november–15 december 2019
Spelort: Kumamoto, Japan
Arenor: Park Dome (publikkapacitet 10 000), Aqua Dome (6 400), Kumamoto Prefectural Gymnasium (3 400), Yatsushiro General Gymnasium (2 500), Yamaga City Overal Gymnasium (2 100)
Tv-sändningar: Sveriges matcher sänds på TV6 och Viaplay, för sändning av övriga matcher: se tvmatchen.nu