fbpx

VM i Spanien 2021

GRUPP A
Palau d’Esports, Granollers
3 december
Frankrike–Angola18.00
Montenegro–Slovenien20.30
5 december
Slovenien–Frankrike18.00
Montenegro–Angola20.30
7 december
Angola–Slovenien18.00
Frankrike–Montenegro20.30
Tabell
Angola000000
Frankrike000000
Montenegro000000
Slovenien000000
GRUPP B
Poliesportiu Pla de L’Arc, Lliria
3 december
Ryska Handbollförbundets lag–Kamerun18.00
Serbien–Polen20.30
5 december
Polen–Ryska Handbollförbundets lag18.00
Serbien–Kamerun20.30
7 december
Kamerun–Polen18.00
Ryska Handbollförbundets lag–Serbien20.30
Tabell
Kamerun000000
Polen000000
Ryska Handbollförbundets lag000000
Serbien000000
GRUPP C
Pabellón Ciutat de Castello, Castellón
3 december
Rumänien–Iran18.00
Norge–Kazakstan20.30
5 december
Rumänien–Kazakstan18.00
Iran–Norge20.30
7 december
Kazakstan–Iran18.00
Norge–Rumänien20.30
Tabell
Iran000000
Kazakstan000000
Norge000000
Rumänien000000
GRUPP D
Palacio de los Deportes, Torrevieja
3 december
Nederländerna–Puerto Rico18.00
Sverige–Uzbekistan20.30
5 december
Sverige–Puerto Rico15.30
Uzbekistan–Nederländerna18.00
7 december
Puerto Rico–Uzbekistan18.00
Nederländerna–Sverige20.30
Tabell
Nederländerna000000
Puerto Rico000000
Sverige000000
Uzbekistan000000
GRUPP E
Poliesportiu Pla de L’Arc, Lliria
2 december
Tyskland–Tjeckien18.00
Ungern–Slovakien20.30
4 december
Slovakien–Tyskland18.00
Ungern–Tjeckien20.30
6 december
Tjeckien–Slovakien18.00
Tyskland–Ungern20.30
Tabell
Slovakien000000
Tjeckien000000
Tyskland000000
Ungern000000
GRUPP F
Palau d’Esports, Granollers
2 december
Sydkorea–Kongo-Brazzaville18.00
Danmark–Tunisien20.30
4 december
Sydkorea–Tunisien18.00
Kongo-Brazzaville–Danmark20.30
6 december
Tunisien–Kongo-Brazzaville18.00
Danmark–Sydkorea20.30
Tabell
Danmark000000
Kongo-Brazzaville000000
Sydkorea000000
Tunisien000000
GRUPP G
Pabellón Ciutat de Castello, Castellón
2 december
Kroatien–Brasilien18.00
Japan–Paraguay20.30
4 december
Paraguay–Kroatien18.00
Japan–Brasilien20.30
6 december
Brasilien–Paraguay18.00
Kroatien–Japan20.30
Tabell
Brasilien000000
Japan000000
Kroatien000000
Paraguay000000
GRUPP H
Palacio de los Deportes, Torrevieja
1 december
Spanien–Argentina20.30
2 december
Österrike–Kina18.00
4 december
Österrike–Argentina18.00
Kina–Spanien20.30
6 december
Argentina–Kina18.00
Spanien–Österrike20.30
Tabell
Argentina000000
Kina000000
Spanien000000
Österrike000000
HUVUDRUNDA, GRUPP 1
Gruppspelsmatcher
A1–A2
A1–A3
A2–A3
B1–B2
B1–B3
B2–B3
Palau d’Esports, Granollers
9 december
15.30
18.00
20.30
11 december
15.30
18.00
20.30
13 december
15.30
18.00
20.30
Tabell
A1000000
B1000000
A2000000
B2000000
A3000000
B3000000
HUVUDRUNDA, GRUPP 2
Gruppspelsmatcher
C1–C2
C1–C3
C2–C3
D1–D2
D1–D3
D2–D3
Pabellón Ciutat de Castello, Castellón
9 december
15.30
18.00
20.30
11 december
15.30
18.00
20.30
13 december
15.30
18.00
20.30
Tabell
C1000000
D1000000
C2000000
D2000000
C3000000
D3000000
HUVUDRUNDA, GRUPP 3
Gruppspelsmatcher
E1–E2
E1–E3
E2–E3
F1–F2
F1–F3
F2–F3
Palau d’Esports, Granollers
8 december
15.30
18.00
20.30
10 december
15.30
18.00
20.30
12 december
15.30
18.00
20.30
Tabell
E1000000
F1000000
E2000000
F2000000
E3000000
F3000000
HUVUDRUNDA, GRUPP 4
Gruppspelsmatcher
G1–G2
G1–G3
G2–G3
H1–H2
H1–H3
H2–H3
Palacio de los Deportes, Torrevieja
8 december
15.30
18.00
20.30
10 december
15.30
18.00
20.30
12 december
15.30
18.00
20.30
HUVUDRUNDA, GRUPP 4
Tabell
G1000000
H1000000
G2000000
H2000000
G3000000
H3000000
PRESIDENT’S CUP
Grupp 1
Poliesportiu Pla de L’Arc, Lliria
9 december
A4–B415.00
C4–D417.30
11 december
A4–C415.00
B4–D417.30
13 december
D4–A415.00
B4–C417.30
Tabell
A4000000
B4000000
C4000000
D4000000
Grupp 2
Poliesportiu Pla de L’Arc, Lliria
8 december
E4–F415.00
G4–H417.30
10 december
E4–G415.00
F4–H417.30
12 december
H4–E415.00
F4–G417.30
Tabell
E4000000
F4000000
G4000000
H4000000
Poliesportiu Pla de L’Arc, Lliria
8 december
Match om plats 31
Fyran i grupp 1–Fyran i grupp 210.00
Match om plats 29
Trea i grupp 1–Trean i grupp 212.30
Match om plats 27
Tvåan i grupp 1–Tvåan i grupp 215.00
Match om plats 25
Ettan i grupp 1–Ettan i grupp 217.30
KVARTSFINALER
Palau d’Esports, Granollers
14 december
17.30
20.30
15 december
17.30
20.30
SEMIFINALER
Palau d’Esports, Granollers
17 december
17.30
20.30
BRONSMATCH
Palau d’Esports, Granollers
19 december
14.30
FINAL
Palau d’Esports, Granollers
19 december
17.30
SVERIGES TRUPP

Målvakter:
1. Johanna Bundsen, Köpenhamn Håndbold, 104 A-landskamper/1 mål
16. Jessica Ryde, Herning-Ikast Håndbold, 33/0
30. Martina Thörn, Odense Håndbold, 26/0
Vänstersex:
2. Clara Lerby, Lugi HF, 2/3
38. Elin Hansson, Skuru IK, 27/50
Mittsex:
7. Linn Blohm, Györi Audi ETO KC, 121/330
19. Anna Lagerquist, Rostov-Don, 79/109
40. Vilma Matthijs Holmberg, Skuru IK, 5/0
Högersex:
24. Nathalie Hagman, Neptunes de Nantes, 175/549
39. Evelina Källhage, Önnereds HK, 7/14
Vänsternio:
8. Jamina Roberts, IK Sävehof, 187/423
9. Melissa Petrén, Köpenhamn Håndbold, 39/77
Mittnio:
6. Carin Strömberg, Neptunes de Nantes, 113/170
42. Jenny Carlson, Holstebro Håndbold, 13/36
Högernio:
17. Nina Dano, Horsens HK, 17/21
23. Emma Lindqvist, Herning-Ikast Håndbold, 42/72
Extraspelare som gör upp om de sista två platserna:
4. Olivia Mellegård, Köpenhamn Håndbold, 59/128
26. Linnea Pettersson, HSG Blomberg-Lippe, 3/0
44. Daniela de Jong, Skuru IK, 2/2

SLUTPLACERINGAR

1)
2)
3)
4)
5)
6)
7)
8)
9)
10)
11)
12)
13)
14)
15)
16)
17)
18)
19)
20)
21)
22)
23)
24)
25)
26)
27)
28)
29)
30)
31)
32)