fbpx

Beachhandboll

FÖRBUNDSKAPTEN

Heléne Bernhardtz

TRÄNINGSDAG I GISLAVED 18 DECEMBER

Hampus Dahlqvist, Göteborg BHC
Carl Aronius, HK Varberg
Simon Holmqvist, Halmstad Handboll
Niklas Ekberg, Göteborg BHC
Philip Larsson, Kävlinge HK
Jesper Knutsson, Göteborg BHC
Erik Wessberg, Göteborg BHC
Fredrik Suneson, HK Malmö
Rasmus Dovsjö, Göteborg BHC
William Nederman, Kävlinge HK
Albin Henriksson, Torslanda HK
Alfred Joelsson, OV Helsingborg
Petter Brandt, H43 Lund
Tim Jovic, Halmstad Handboll

SENASTE LANDSKAMPER

EM-kval, Tjeckien:
220707: Rumänien 2–0 (gruppspel)
220707:  Tyskland 2–1
220708: Turkiet 1–2
220708:  Polen 0–2
220709: Tjeckien 2–0
220709: Italien 2–0 (placeringsmatcher)
220710: Frankrike 0–2
Sverige slutade sexa

U18, SENASTE TRUPP, VM, GREKLAND

Målvakter:
Simon Holmqvist, Halmstad Handboll
Oscar Lindell, Torslanda HK
Vänster: 
Albin Henriksson, Torslanda HK
Höger:
Gustav Hanssen, Torslanda HK
Victor Paldanius, Lugi HF
Mittsex:
Linus Andersson, Torslanda HK
Oscar Johansson, H43 Lund
Specialister:
Johan Samuelsson, Lugi HF
Försvarare: 
Adrian Blomdahl, Torslanda HK
William Nederman, Kävlinge HK

U16, SENASTE TRUPP, EM, TJECKIEN

Målvakter: 
Kalle Holmstedt, HK Malmö
Oskar Arnell, H43 Lund
Vänster: 
Mattias Söderberg, Lugi HF
Mittsex: 
Frans Forsberg, Lugi HF
Ludvig Petrén, Lugi HF
Höger: 
Julius Mellqvist, Mörrums GoIS
Viktor Forsberg, Vintrosa IS
Specialist: 
Nicolas Najdenovski, Eslövs HF
Försvar: 
Arvid Ludvigsson, VästeråsIrsta HF
Melvin Nilsson, IK Lågan Hörby

SENASTE LANDSKAMPER

U16-EM, Tjeckien: 
22070: Polen 2–1 (gruppspel)
220707: Ungern 0–2
220708: Norge 2–0
220709: Spanien 1–2 (kvartsfinal)
220710: Tjeckien 2–0 (placeringsmatcher)
220710: Ukraina 2–0
Sverige slutade femma

SENASTE MÄSTERSKAPEN

WBG 2019
GruppspelAustralien2–0––––Guld:
Oman2–0Brasilien
Danmark0–2Silver:
USA2–0Spanien
Brasilien0–2Brons:
KvartsfinalUngern2–1Sverige
SemifinalSpanien1–2
BronsmatchQatar2–1
––––
EM 2019
GruppspelFrankrike1–2Guld:
Montenegro2–0Danmark
Polen1–2Silver:
Ungern0–2Norge
MellanrundaPortugal2–0Brons:
Nordmakedonien2–0Ungern
PlaceringsmatchSerbien2–1Sverige:
Match om plats 9Spanien1–2Tia
––––
VM 2018
GruppspelRyssland2–1Guld:
Brasilien2–1Brasilien
USA2–1Silver:
HuvudrundaOman2–0Kroatien
Danmark2–0Brons:
Qatar0–2Ungern
SemifinalBrasilien0–2Sverige:
BronsmatchUngern0–2Fyra
––––
EM 2017
GruppspelUkraina0–2Guld:
Kroatien1–2Spanien
Serbien2–1Silver:
Norge0–2Ryssland
Schweiz2–0Brons:
Frankrike2–1Kroatien
HuvudrundaUngern0–2Sverige:
Ryssland1–2Femma
KvartsfinalSpanien0–2
PlaceringsmatchDanmark2–0
Match om plats 5Ukraina2–1