AKTUELL TRUPP

SVERIGES TRUPP TILL LANDSKAMPERNA MOT ISLAND
25 oktober: Island (Kristianstad Arena, 19.00)
27 oktober: Island (Brinova Arena Karlskrona, 16.00)
Målvakter: 
12. Andreas Palicka, Rhein-Neckar Löwen, 96/4
20. Mikael Appelgren, Rhein-Neckar Löwen, 84/2
30. Tobias Thulin, SC Magdeburg, 20/0
Vänstersex: 
9. Jerry Tollbring, Rhein-Neckar Löwen, 62/182
22. Lucas Pellas, Lugi HF, 2/10
Mittsex: 
5. Max Darj, Bergischer HC, 52/23
18. Fredric Pettersson, Montpellier HB, 49/67
35. Andreas Nilsson, Telekom Veszprem, 132/306
Högersex: 
11. Daniel Pettersson, SC Magdeburg, 15/44
62. Valter Chrintz, IFK Kristianstad, 2/7
Vänsternio: 
2. Philip Henningsson, IFK Kristianstad, 26/18
17. Simon Jeppsson, SG Flensburg-Handewitt, 47/94
60. Kim Ekdahl Du Rietz, Paris Saint-Germain, 86/243
65. Lukas Nilsson, THW Kiel, 64/169
Mittnio: 
24. Jim Gottfridsson, SG Flensburg-Handewitt, 77/269
25. Linus Arnesson, Bergischer HC, 30/33
19. Felix Claar, Alingsås HK, 5/11
Högernio: 
23. Albin Lagergren, SC Magdeburg, 45/125
26. Linus Persson, US Ivry, 17/23
55. Kim Andersson, Ystads IF, 240/824

KOMMANDE MATCHER OCH SAMLINGAR
1–9 januari: EM-förberedelser
5 januari: Egypten (Kinnarps Arena, Jönköping, 18.00)
7 januari: Egypten (Estrad Alingsås, 19.00)
9–26 januari: EM i Sverige (se nedan)
13–19 april: Eventuellt OS-kval, speldagar 17–19 april
1–11 juni: VM-kval, match 1 5–7 juni, match 2 9–11 juni

EM 9–26 JANUARI 2020
Grupp A, Graz: Kroatien, Vitryssland, Montenegro, Serbien
Grupp B, Wien: Tjeckien, Nordmakedonien, Österrike, Ukraina
Grupp C, Trondheim: Spanien, Tyskland, Lettland, Nederländerna
Grupp D, Trondheim: Frankrike, Norge, Portugal, Bosnien-Hercegovina
Grupp E, Malmö: Danmark, Ungern, Island, Ryssland
Grupp F, Göteborg: Sverige, Slovenien, Schweiz, Polen
De två bästa lagen från vardera grupp A, B och C går till huvudrundan i Wien (17–22 januari), de två bästa lagen från vardera grupp D, E och F går till huvudrundan i Malmö (17–22 januari). Semifinaler, final, bronsmatch och match om femteplats spelas i Stockholm 24–26 januari.
Sveriges gruppspelsmatcher i Göteborg: 
10 januari: Schweiz
12 januari: Slovenien
14 januari: Polen.