Kommande

TRUPPEN TILL EM 9–26 JANUARI

Truppen till EM i Sverige 9–26 januari 2020 presenteras på en presskonferens på Tele2 Arena fredagen den 13 december klockan 11.00.

BRUTTOTRUPPEN TILL EM 9–26 JANUARI

Målvakter: 

Andreas Palicka, Rhein-Neckar Löwen, 96/4
Mikael Appelgren, Rhein-Neckar Löwen, 85/2
Tobias Thulin, SC Magdeburg, 22/0
Mikael Aggefors, Ålborg Håndbold, 17/0

Vänstersex:
Jerry Tollbring, Rhein-Neckar Löwen, 62/186
Emil Frend Öfors, HSG Wetzlar, 13/21
Lucas Pellas, Lugi HF, 4/12

Mittsex:
Andreas Nilsson, Telekom Veszprém, 132/305
Jesper Nielsen, Rhein-Neckar Löwen, 105/139
Max Darj, Bergischer HC, 54/25
Fredric Pettersson, Montpellier HB, 51/75
Anton Lindskog, HSG Wetzlar, 12/10

Högersex:
Mattias Zachrisson, Füchse Berlin, 128/305
Anton Halén, IFK Kristianstad, 25/50
Daniel Pettersson, SC Magdeburg, 17/53
Valter Chrintz, IFK Kristianstad, 4/11

Vänsternio:
Kim Ekdahl Du Rietz, Paris Saint-Germain HB, 88/250
Lukas Nilsson, THW Kiel, 64/164
Simon Jeppsson, SG Flensburg-Handewitt, 50/96
Philip Henningsson, IFK Kristianstad, 28/17

Mittnio:
Jim Gottfridsson, SG Flensburg-Handewitt, 79/272
Jesper Konradsson, Skjern Håndbold, 45/55
Linus Arnesson, Bergischer HC, 33/38
Felix Claar, Alingsås HK, 7/11
Alfred Jönsson, TSV Hannover-Burgdorf, 0/0

Högernio:
Albin Lagergren, SC Magdeburg, 47/135
Linus Persson, US Ivry HB, 16/24
Jack Thurin, IFK Skövde, 6/13

KOMMANDE MATCHER OCH SAMLINGAR

1–9 januari: EM-förberedelser i Göteborg
5 januari: Egypten (Kinnarps Arena, Jönköping, 18.00)
7 januari: Egypten (Estrad Alingsås, 19.00)
9–26 januari: EM i Sverige (se nedan)
13–19 april: Eventuellt OS-kval, speldagar 17–19 april
1–11 juni: VM-kval, match 1 5–7 juni, match 2 9–11 juni

EM 9–26 JANUARI 2020

Grupp A, Graz: Kroatien, Vitryssland, Montenegro, Serbien
Grupp B, Wien: Tjeckien, Nordmakedonien, Österrike, Ukraina
Grupp C, Trondheim: Spanien, Tyskland, Lettland, Nederländerna
Grupp D, Trondheim: Frankrike, Norge, Portugal, Bosnien-Hercegovina
Grupp E, Malmö: Danmark, Ungern, Island, Ryssland
Grupp F, Göteborg: Sverige, Slovenien, Schweiz, Polen
De två bästa lagen från vardera grupp A, B och C går till huvudrundan i Wien (17–22 januari), de två bästa lagen från vardera grupp D, E och F går till huvudrundan i Malmö (17–22 januari). Semifinaler, final, bronsmatch och match om femteplats spelas i Stockholm 24–26 januari.

Sveriges gruppspelsmatcher i Scandinavium, Göteborg 

10 januari: Schweiz (20.30)
12 januari: Slovenien (18.15)
14 januari: Polen (20.30)