fbpx

Kommande

KOMMANDE MATCHER

Torsdag 4 november, 19.00: Sverige–Polen, Malmö Arena
Lördag 6 november, 16.00: Sverige–Polen, Kristianstad Arena
Truppen presenteras den 12 oktober 13.00 på Handbollslandslaget.se och på Facebook.com/handbollslandslaget

SENASTE TRUPP, OS I TOKYO

Målvakter:
12. Andreas Palicka, Rhein-Neckar Löwen
16. Mikael Aggefors, Ålborg Håndbold
Vänstersex:
15. Hampus Wanne, SG Flensburg-Handewitt
22. Lucas Pellas, Montpellier HB
Mittsex: 
5. Max Darj, Bergischer HC
18. Fredric Pettersson, Fenix Toulouse
66. Anton Lindskog, SG Flensburg-Handewitt
Högersex:
10. Niclas Ekberg, THW Kiel
11. Daniel Pettersson, SC Magdeburg
Vänsternio:
2. Jonathan Carlsbogård, TBV Lemgo
27. Oskar Sunnefeldt, SC DHFK Leipzig
Mittnio: 
19. Felix Claar, Ålborg Håndbold
24. Jim Gottfridsson, SG Flensburg-Handewitt
Högernio:
23. Albin Lagergren, Rhein-Neckar Löwen
33. Lukas Sandell, Ålborg Håndbold
Reserver på plats i Fukuoka:
28. Jonathan Edvardsson, M9, TSV Hannover-Burgdorf
30. Tobias Thulin, mv, TBV Stuttgart

EM 2022

Datum: 13–30 januari 2022
Värdnationer: Ungern och Slovakien
Värdstäder: Budapest (Nya Budapest Arena, 20 022), Szeged (Pick Arena, 8 143), Debrecen (Fönix Csarnok, 8500), Bratislava (Ondrej Nepela Arena, 10 000), Kosice (Steel Arena, 7 900)
Antal lag: 24

GRUPPER
Grupp A (Debrecen): Slovenien, Danmark, Nordmakedonien, Montenegro
Grupp B (Budapest): Portugal, Ungern, Island, Nederländerna
Grupp C (Szeged): Kroatien, Serbien, Frankrike, Ukraina
Grupp D (Bratislava): Tyskland, Österrike, Belarus, Polen
Grupp E (Bratislava): Spanien, Sverige, Tjeckien, Bosnien & Hercegovina
Grupp F (Kosice): Norge, Ryssland, Slovakien, Litauen
De två bästa lagen grupp A–C går till huvudrundan i Budapest, de två bästa lagen i grupperna D–F går till huvudrundan i Bratislava. De två bästa lagen i huvudrundan går till semifinal i Budapest, treorna spelar match om femtepris. 

GRUPP E
13 januari:
Spanien–Tjeckien (18.00)
Sverige–Bosnien & Hercegovina (20.30)
15 januari:
Tjeckien–Bosnien & Hercegovina (18.00)
Spanien–Sverige (20.30)
17 januari:
Bosnien & Hercegovina–Spanien (18.00)
Tjeckien–Sverige (20.30)

VM 2023

Datum: Januari 2023
Värdnationer: Sverige och Polen
Antal lag: 32
Direktkvalificerade lag: Sverige (arrangörsland), Polen (arrangörsland) och Danmark (världsmästare).