fbpx

Legends

HÄR LISTAS NÅGRA AV DE STÖRSTA SPELARNA I SVENSK LANDSLAGSHISTORIA. KRITERIERNA FÖR ATT FÅ SVENSKA HANDBOLLFÖRBUNDETS FÖRTJÄNSTTECKEN HAR FÖRÄNDRATS GENOM ÅREN. NUMERA KRÄVS 100 A-LANDSKAMPER FÖR ATT FÅ UTMÄRKELSEN.

Namn Klubbar Landslagsår
Agne Svensson IK Heim 1959-1963
Andreas Larsson IFK Skövde, TuS Schutterwald, TBV Lemgo, HSG Nordhorn 1993-2003
Andreas Nilsson (-90) IFK Skövde HK, HSV Hamburg 2008-2020
Axel Sjöblad LUGI, UMS Combault 1988-1992
Basti Rasmussen IFK Ystad, Ystads IF 1973-1982
Bengt Baard IFK Kristianstad, LUGI 1961-1967
Bengt Hansson HK Drott 1970-1982
Bengt Håkansson BK Fram (Landskrona), Vikingarnas IF 1974-1979
Bengt Jackloo (Johansson) Majornas IK, KFUM Trollhättan 1960-1964
Bengt Johansson Halmstad HP, SoIK Hellas, HK Drott 1963-1972
Bengt Nedvall H 43-Lund, Malmö FF 1963-1970
Benny Johansson Västra Frölunda IF, SoIK Hellas 1967-1972
Bertil Rönndahl IFK Kristianstad, Hellas, IFK Karlskrona 1949-1955
Bertil Söderberg Västra Frölunda IF, IFK Lidingö 1967-1977
Björn Andersson Örebro SK, IF SAAB 1969-1978
Björn Danell SoIK Hellas 1963-1970
Björn Gullström SoIK Hellas 1959-1963
Björn Jilsén Irsta HF, IK Heim, Tres de Mayo, Redbergslids IK, Wallau-Massenheim, Redbergslids IK, RTV Basel 1982-1991
Bo “Bobban” Andersson GUIF, IFK Malmö 1972-1982
Bo Stridh Redbergslids IK, IK Heim 1970-1975
Carl-Erik Stockenberg IFK Kristianstad, IFK Borås, GUIF 1948-1959
Christer Magnusson HP Warta 1979-1985
Claes Hellgren GUIF, IK Heim, Tres de Mayo, HP Warta, Irsta HF 1976-1988
Claes Ribendahl LUGI, IF Hallby 1976-1983
Curt Wadmark LUGI 0-0
Dalibor Doder Lugi HF, IFK Ystad HK, CAI Balonmano Aragon, Ademar Léon, GWD Minden 1998-2012
Dan Eriksson Hornskrokens IF, SoIK Hellas 1968-1978
Danny Sjöberg (Augustsson) Västra Frölunda IF 1978-1984
Donald Lindblom Redbergslids IK, HK Drott, IFK Borås 1957-1970
Elof Kjellman IK Heim 1951-1957
Erik Ek IFK Lidingö 1947-1950
Erik Hajas SoIK Hellas, GUIF, Maritim, IFK Tumba, IF GUIF 1984-1997
Eskil Andersson Sanna IF 0-0
Ewerth Sjunnesson IFK Kristianstad 1949-1956
Frank Ström Västra Frölunda IF, SoIK Hellas 1967-1976
Fredrik Petersen IFK Ystad HK, GOG Svendborg, Bjerringebro/Silkeborg, HSV Hamburg, Füchse Berlin 2003-2016
Gunnar Brusberg IK Heim 1950-1961
Gunnar Kämpendahl Redbergslids IK, HK Drott, GIK Wasaiterna 1957-1967
Gustav Adolf Thorén Majornas IK 1938-1943
Göran Bengtsson HK Drott 1978-1986
Göran Gustavsson LUGI 1976-1978
Göran Hård af Segerstad IFK Malmö, SoIK Hellas 1966-1975
Gösta Carlsson Redbergslids IK, AIK 1957-1971
Gösta Swerin Redbergslids IK, Majornas IK, IFK Karlskrona 1941-1948
Hans Carlsson (-33) IK Heim, GUIF 1957-1961
Hans Collin IK City, AIK, LUGI 1959-1964
Hans Eriksson GUIF, SoIK Hellas 1965-1969
Hans Jansson (-51) Lugi, Vikingarnas IF 1974-1981
Hans Jonsson (-48) IF Saab 1968-1974
Hans Olsson (-29) Redbergslids IK, IF Start 1950-1963
Hans Regnell IK Göta 0-0
Henrik Lundström Redbergslids IK, THW Kiel 2003-2012
Ingemar Andersson IK Heim 1974-1979
Ivan Nilsson IK Göta 1935-1938
Jan Brändström LUGI 1950-1961
Jan Hodin IK Bolton, SoIK Hellas, IF GUIF 1966-1970
Jan Jonsson IF Saab, GUIF 1969-1974
Jan Lennartsson Irsta HF, IK Sävehof, Aab Håndbold 2001-2011
Jarl Nyberg Majornas IK 0-0
Jerker Tellander Majornas IK, GIK Wasaiterna, IK Baltichov 0-0
Jesper Nielsen IK Sävehof, Füche Berlin 2008-2020
Joachim Stenbäcken IFK Karlskrona 1983-1987
Johan Eklund Redbergslids IK 1986-1991
Johan Fischerström SoIK Hellas 1969-1974
Johan Jakobsson HP Warta, IK Sävehof, Aalborg Håndbold 2003-2018
Johan Petersson IK Sävehof, GWD Minden, HSG Nordhorn, THW Kiel, IF Hallby HK, CB Ciudad de Logroño, Alingsås HK, IFK Kristianstad, TuS Nettelstedt-Lübbecke 1993-2008
Jonas Ernelind IK Sävehof, THW Kiel, SG Bad Schwartau, HSV Hamburg, IK Sävehof 1996-2005
Jonas Källman IFK Skövde HK, Ciudad Real, BM Atletico Madrid 1997-2017
Jonas Larholm IK Sävehof, FC Barcelona, AaB Håndbold, Pick Szegel, 2001-2014
Jörgen Abrahamsson HK Drott 1976-1983
Kim Andersson Ystads IF HF, IK Sävehof, THW Kiel, KIF Köpenhamn, 2000-2019
Kjell Jarlenius IK Baltichov, IK Heim, KFUM Borås 1954-1967
Kjell Jönsson (-30) AIK, IFK Malmö, H 43-Lund 1953-1965
Kurt Bolander Sanna IF 0-0
Kurt-Göran Kjell LUGI, IS Göta, Ystads IF, SoIK Hellas 1963-1973
Lars Enström KFUM Borås, IF Saab 1970-1974
Lars Irebro (Karlsson) Örebro SK 1950-1956
Lars Karlsson Västra Frölunda IF, Halmstads HP IF, IK Sävehof 1970-1978
Lars Norgren IFK Malmö, AIK, Täby HBK/AIK, H 43-Lund, 1974-1981
Lars-Axel Johansson Majornas IK 1955-1960
Lars-Erik Olsson Redbergslids IK 1947-1958
Lars-Göran Jönsson IFK Kristianstad 1974-1979
Leif Andersson Redbergslids IK 1951-1953
Lennart Eriksson Ludvika HF, IFK Nyköping, SoIK Hellas 1965-1973
Lennart Kärrström Lundens BK, GUIF, UoIF Matteuspoj. 1953-1967
Lennart Lorenzson Majornas IK 1952-1952
Lennart Ring AIK, SoIK Hellas 1958-1964
Lennarth Ebbinge Näsby IF, IFK Kristianstad, IK Heim, GF Kroppskultur, Maritim 1974-1985
Ljubomir Vranjes Redbergslids IK, BM Granollers, HSG Nordhorn, SG Flensburg-Handewitt 1996-2007
Magnus Andersson HK Drott, Stavanger IF, HK Drott, TuS Schutterwald, GWD Minden, HK Drott 1988-2003
Magnus Cato Redbergslids IK 1988-1993
Magnus Jernemyr Orsa HK, Borlänge HK, Redbergslids IK, BM Torrevieja, GOG-Svendborg, FC Barcelona, Lugi HF, GWD Minden 2005-2014
Magnus Wislander Redbergslids IK, THW Kiel, Redbergslids IK 1985-2004
Marcus Ahlm IFK Ystad HK, THW Kiel 2001-2008
Martin Boquist HP Warta, Redbergslids IK, THW Kiel, FCK Håndbold, 1996-2008
Martin Frändesjö Redbergslids IK, GWD Minden, Montpellier, Redbergslids IK 1994-2004
Mathias Franzén Redbergslids IK, FC Barcelona, HSG Nordhorn 1999-2006
Mats Fransson GF Kroppskultur, Lysekils HK, Irsta HF, Runar IL, 1984-1999
Mats Lindau IFK Karlskrona 1982-1988
Mats Olsson Dalhems IF, LUGI, Teka Santander, Ystads IF, Caja Cantabria Santander 1979-1997
Mats Thomasson HK Drott 1969-1973
Mattias Andersson Ystads IF HF, HK Drott, THW Kiel, TV Grosswallstadt, SG Flensburg-Handewitt 1998-2016
Mattias Gustafsson IFK Skövde HK, FCK Håndbold, AaB Håndbold, TuS N-Lübbecke, Ricoh HK 2000-2012
Mattias Zachrisson Eskilstuna Guif, Füche Berlin 2007-2019
Michael Koch Uddevalla HK, Redbergslids IK, UoIF Matteuspojkarna 1961-1972
Niclas Ekberg IFK Ystad HK, Ystads IF HF, AG Köpenhamn, THW Kiel 2007-2019
Nils Ekeroth Majornas IK 1953-1958
Nils Hörjel (Nilsson) Ystads IF 0-0
Ola Lindgren HK Drott, Dutenhofen, HK Drott, HSV Düsseldorf, HSG Nordhorn 1986-2003
Olle Juthage Redbergslids IK 1946-1948
Olle Olsson LUGI, IF Saab, AIK 1967-1977
Ove Pettersson Ystads IF 1946-1954
Peder Järphag IK Sävehof, HP Warta, Granollers, IK Sävehof, 1984-1992
Per Carlén IFK Skoghall, HK Drott, IK Heim, HP Warta, BM Granollers, Atletico Madrid, Ystads IF 1982-1996
Per Carlsson HP Warta, Redbergslids IK 1984-1990
Per-Olof Larsson Örebro SK, IK Heim 1950-1954
Per-Ove Arkevall Redbergslids IK, IF Saab 1963-1969
Peter Gentzel Redbergslids IK, Cantabria Santander, BM Granollers, HSG Nordhorn, THW Kiel 1992-2008
Peter Olofsson GF Kroppskultur 1979-1985
Pierre Thorsson RP IF, IFK Karlskrona, IF Saab-HF Linköpings Lejon, Vfl Bad Schwartau 1988-2000
Pär Jilsén Irsta HF, IK Heim, Redbergslids IK 1983-1989
Robert Andersson IFK Ystad, Ystads IF, Bayer-Dormagen, RTV Basel, OSC Rheinhausen, HSG Nordhorn, TuS Nettelstedt-Lübbecke, LUGI HF, IFK Ystad HK 1990-2000
Robert Arrhenius IFK Skövde HK, Cantabria Santander, HSG Nordhorn, CAI Balonmano Aragon 1998-2011
Robert Hedin Ystads IF, Stavanger IF, BM Benidorm, GWD Minden, 1988-1998
Roland Mattsson SoIK Hellas, Örebro SK 1952-1959
Roland Nilsson Redbergslids IK 1938-1938
Rolf Almqvist IFK Karlskrona, Vikingarnas IF 1953-1965
Rolf Andreasson Redbergslids IK, IK Heim 1946-1952
Rolf Zachrisson IK Heim 1949-1959
Roman Marciniak Redbergslids IK, Västra Frölunda IF 1972-1976
Rune Lindkvist Västerås IK, Örebro SK 1948-1954
Rune Nilsson Majornas IK 1958-1959
Rune Åhrling Örebro SK 1950-1961
Sebastian Seifert IFK Ystad HK, Kolding IF, TuS N-Lübbecke, KIF Kolding 1999-2008
Staffan Olsson Skånela IF, HK Cliff, Hüttenberg, HK Cliff, TV Niederwürzbach, THW Kiel, Hammarby IF HF 1986-2004
Stefan Lövgren Redbergslids IK, TV Niederwürzbach, THW Kiel 1993-2006
Sten Hellberg Ystads IF, LUGI 1954-1958
Sten Olsson (-44) H 43 Lund, IFK Kristianstad, HK Drott 1965-1973
Sten Sjögren LUGI 1978-1991
Sten Åkerstedt Redbergslids IK, Malmö FF, GAIS, IK Heim 1946-1961
Stig Hjortsberg Majornas IK 1938-1943
Stig Lennart Olsson IK Heim, IF Saab 1957-1964
Stig Neptun Majornas IK 1942-1946
Stig Nilsson (-27) Majornas IK 1949-1955
Sven Jönsson IFK Karlskrona 1941-1948
Sven Åblad Redbergslids IK 1935-1941
Sven-Eric Forsell Majornas IK, AIK 1939-1947
Sven-Olof Schönberger SoIK Hellas, AIK 1946-1953
Sven-Åke Frick Ystads IF 1970-1978
Tage Sjöberg Redbergslids IK 1935-1939
Thomas Augustsson IK Heim 1976-1983
Thomas Persson (-47) IS Göta, IFK Kristianstad 1967-1974
Thomas Sivertsson HK Drott, BM Granollers, Kolding IF 1992-2002
Tobias Karlsson Hästö IF, Stavanger Håndball, Hammarby IF HF, GSG Nordhorn, SG Flensburg-Handewitt 2006-2016
Tomas Gustafsson (-52) LUGI, HP Warta 1977-1983
Tomas Svensson GUIF, Atletico Madrid, Elgorriaga Bidasoa, FC Barcelona, HSV Hamburg, Portland San Antonio 1988-2008
Tommy Jansson IFK Malmö 1968-1974
Tony Johansson Vikingarnas IF 1965-1967
Torsten Almsenius (Andersson) Redbergslids IK 1935-1940
Torsten Henriksson Majornas IK 1940-1947
Ulf Andersson Västra Frölunda IF, Vikingarnas IF 1973-1975
Ulf Gustavsson GUIF, IFK Lidingö, SoIK Hellas 1966-1974
Ulf Johnsson BK Derby, LUGI, IFK Malmö 1961-1970
Ulf Richardsson KA 2, IFK Malmö, LUGI 1959-1963
Uno Danielsson Näsby IF, AIK, LUGI 1950-1962
Valter Larsson Redbergslids IK 1947-1950
Wille Zimmerman Matteuspojkarna 1939-1939
Yngve Lamberg Redbergslids IK 1935-1941
Åke Forslund Majornas IK 1935-1941
Åke Gustafsson Majornas IK 1940-1942
Åke Johansson (Kling) IK Göta, SoIK Hellas 1946-1951
Åke Moberg IFK Kristianstad, AIK 1946-1959
Åke Reimer IFK Malmö, AIK, Vikingarnas IF 1954-1963