fbpx

Nyheter

Herr / 21 januari 2021

Matchguide: Slovenien–Sverige

Sverige går in i jakten på två nya poäng och möter på fredagskvällen Slovenien som leds av Ljubomir Vranjes. Här är laguppställningar och förutsättningar inför matchen.  

MATCHINFORMATION

Lag: Slovenien–Sverige
Typ: VM, huvudrunda
Arena: Kairostadion, Kairo, Egypten
Avkast: Fredag 22 januari 20.30
Tv: Sänds på TV6 & Viaplay (sändningen börjar 19.30)
Domare:

SVERIGE

Målvakter:
1. Peter Johannesson, TBV Lemgo, 14 A-landskamper/0 mål – 0 VM-matcher/0 mål
12. Andreas Palicka, Rhein-Neckar Löwen, 109/6 – 4/0
16. Mikael Aggefors, Ålborg Håndbold, 23/0 – 4/0
Vänstersex:
15. Hampus Wanne, SG Flensburg-Handewitt, 37/102 – 4/23
22. Lucas Pellas, Montpellier HB, 19/53 – 4/12
Mittsex: 
5. Max Darj, Bergischer HC, 69/45 – 4/8
18. Fredric Pettersson, Montpellier HB, 60/78 – 4/1
32. Oscar Bergendahl, GOG, 9/18 – 0/0
66. Anton Lindskog, HSG Wetzlar, 15/12 – 1/0
Högersex: 
11. Daniel Pettersson, SC Magdeburg, 32/96 –4/10
62. Valter Chrintz, Füchse Berlin, 19/23 – 4/4
Vänsternio:
2. Jonathan Carlsbogård, TBV Lemgo, 5/11 – 4/10
8. Alfred Jönsson, TSV Hannover-Burgdorf, 6/9 – 4/8
27. Oskar Sunnefeldt
, THW Kiel, 5/8 –3/0
Mittnio: 
19. Felix Claar, Ålborg Håndbold, 13/19 – 4/8
24. Jim Gottfridsson
, SG Flensburg-Handewitt, 94/319 – 4/10
28. Jonathan Edvardsson, IK Sävehof, 5/0 – 4/0
Högernio:
7. Jack Thurin, IFK Skövde, 11/17 – 0/0
26. Linus Persson, US Ivry, 22/44 – 4/17
33. Lukas Sandell, Ålborg Håndbold, 4/12 – 4/12
* Sverige har till 19.30 på fredagen att välja vilka av 16 av dessa spelare som ska spela

SLOVENIEN

Målvakt:
16. Miljan Vujovic, RK Celje Pivovarna Lasko, 2/0 – 2 VM-matcher/0 mål
26. Klemen Ferlin, HC Erlangen, 41/1 – 4/0
90. Urban Lesjak, TSV Hannover-Burgdorf, 49/0 – 2/0
Vänsterex:
13. Darko Cingesar, RK Trimo Trebnje, 80/129 – 4/3
31. Tadej Mazej, RK Celje Pivovarna Lasko, 1/0 – 1/0
Mittsex:
3. Blaz Blagotinsek, Telekom Veszprem, 93/161– 4/7
22. Matej Gaber, Pick Szeged, 124/174– 4/8
95. Matic Suholeznik, SL Benfica, 29/27 – 4/3
Högersex:
8. Blaz Janc, FC Barcelona, 68/231– 4/19
21. Dragan Gajic, Limoges Handball, 155/664 – 4/22
Vänsternio:
5. Nik Henigman, Pick Szeged, 57/91 – 7/12
51. Borut Mackovsek, Pick Szeged, 112/269 – 4/15
Mittnio:
2. Stas Skube, Mesjkov Brest, 21/38 – 4/6
23. Miha Zarabec, THW Kiel, 67/162 – 3/6
34. Rok Ovnicek, Nantes Antlantique HB, 27/28 – 4/5
35. Domen Makuc, FC Barcelona, 0/0 – 0/0
44. Dean Bombac, Pick Szeged, 93/176 – 4/8
Högernio:
11. Jure Dolenec, FC Barcelona, 149/541 – 4/21
17. Nejc Cehte, TSV Hannover-Burgdorf, 32/50 – 4/5
* Slovenien har till 19.30 på fredagen att välja vilka av 16 av dessa spelare som ska spela

TIDIGARE MÖTEN

Sverige och Slvoenien har möts 18 gånger tidigare och står 10–6 till Sverige i antalet segrar (två matcher har slutat oavgjorda). Målskillnaden är 482–474 i svensk favör.

Senaste gången lagen möttes var i EM i Scandinavium i Göteborg för ett år sedan då slovenerna vann med 21–19. Det blev också slovensk seger i OS 2016 (29–24) medan Sverige vann de två föregående mötena, 24–23 i OS-kvalet 2016 och 23–21 i EM i Polen 2016. 

> Alla tidigare landskamper

GRUPP G

Kairostadion, Kairo
13 januari:
Egypten–Chile 35–29
14 januari:
Sverige–Nordmakedonien 32–20
16 januari:
Egypten–Nordmakedonien 38–19
Chile–Sverige 26–41
18 januari:
Nordmakedonien–Chile 32–29
Sverige–Egypten 24–23
Tabell
Sverige 3 3 0 0 +28 6
Egypten 3 2 0 1 +24 4
Nordmakedonien 3 1 0 2 –28 2
Chile 3 0 0 3 –24 0

 

HUVUDRUNDA, GRUPP 4

Sverige–Nordmakedonien 32–20
Egypten–Nordmakedonien 38–19
Sverige–Egypten 24–23
Belarus–Ryska Handbollförbundets lag 32–32
Ryska Handbollförbundets lag–Slovenien 31–25
Slovenien–Belarus 29–25
20 januari:
Nordmakedonien–Slovenien 21–31
Ryska Handbollförbundets lag–Egypten 23–28
Sverige–Belarus 26–26
22 januari:
Nordmakedonien–Ryska Handbollförbundets lag  15.30
Egypten–Belarus 18.00
Slovenien–Sverige 20.30
24 januari:
Belarus–Nordmakedonien 15.30
Slovenien–Egypten 18.00
Ryska Handbollförbundets lag–Sverige 20.30
Tabell
Sverige 3 2 1 0 +13 5
Egypten 3 2 0 1 +23 4
Slovenien 3 2 0 1 +8 4
Ryska Handbollförbundets lag   3   1   1   1   +1     3
Belarus 3 0 2 1 –4 2
Nordmakedonien 3 0 0 3 –41 0

Alla matcher, grupper och tabeller

Foto: Bildbyrån