fbpx

Nyheter

Herr / 12 mars 2021

Matchguide: Sverige–Algeriet

Det blev kryss mot hemmanationen Tyskland när OS-kvalet inleddes för svensk del under fredagen. Nästa motståndare är Algeriet på lördagskvällen och här är laguppställningar, statistik och förutsättningar. 

MATCHINFORMATION

Lag: Sverige–Algeriet
Typ: OS-kval, match 2
Arena: Max Schmeling Halle, Berlin
Avkast: Lördag 13 mars 18.00 (sändningen börjar 17.45)
Tv: Sänds på Kanal 5 och discovery+.
Domare:

SVERIGE

Målvakter:
12. Andreas Palicka, Rhein-Neckar Löwen, 116/6
16. Mikael Aggefors, Ålborg Håndbold, 30/0
Vänstersex:
4. Emil Mellegård, HSG Wetzlar, 2/0
22. Lucas Pellas, Montpellier HB, 26/79
Mittsex: 
5. Max Darj, Bergischer HC, 75/57
18. Fredric Pettersson, Montpellier HB, 66/86
66. Anton Lindskog, HSG Wetzlar, 22/15
Högersex:
10. Niclas Ekberg, THW Kiel, 178/727
11. Daniel Pettersson, SC Magdeburg, 39/108
Vänsternio:
2. Jonathan Carlsbogård, TBV Lemgo, 12/28
8. Alfred Jönsson, TSV Hannover-Burgdorf, 13/15
Mittnio: 
19. Felix Claar, Ålborg Håndbold, 20/32
24. Jim Gottfridsson
, SG Flensburg-Handewitt, 101/337
27. Oskar Sunnefeldt, THW Kiel, 7/8
Högernio: 
23. Albin Lagergren, Rhein-Neckar Löwen, 58/168
26. Linus Persson
, US Ivry, 25/52

ALGERIET

Målvakter:
16. Yahia Zemouchi, OMA Annaba, 8/0
22. Khalifa Ghedbane, Club Leon Balonmano, 88/0
Vänstersex:
13. Riad Chehbour, GSP Alger, 76/127
21. Oussem Boudjenah, JSES Skikda, 15/12
Mittsex:
8. Aaladine Hadidi, GSP Alger, 14/22
19. Oqba Ensaad, Crbba Bordj Barirej, 12/5
25. Sofiane Bendjilali, Club Africain, 6/3
34. Abdenour Hammouche, Crbba Bordj Barirej, 9/12
Högersex:
15. Redouane Saker, JSES Skikda, 34/47
Vänster- och mittnio:
2. Zohir Naim, JSES Skikda, 15/29
6. Messaoud Berkous, GSP Alger, 159/461
30. Nassim Bellahcene, Massy Essonne HB, 1/0
68. Walid Badi, US Ivry HB, 1/3
87. Abdi Ayoub, Fenix Toulouse HB, 39/206
Högernio:
14. Elias Bahna, US Yverdon, 1/1
23. Berriah Abderahim, GSP Alger, 53/114

TIDIGARE MÖTEN

Första mötet mellan Sverige och Algeriet spelades i VM 1982 så det blev svensk seger med 31–15. 13 av de 14 gånger länderna möts har det blivit just svensk segrar. Målskillnaden är 351–274 i svensk favör.

Enda algeriska vinsten kom i en fyrnationsturnering i Kairo 2000 då de vann med 30–24. Senaste mötet var i VM i Qatar och då blev det 27–19 till Sverige efter tre mål av Niclas Ekberg, den enda av dagens svenska spelare som var med då.

> Alla tidigare landskamper

OS 2021

Datum: 24 juli–8 augusti 2021
Plats: Tokyo, Japan
Deltagande nationer: 12 – Japan (värd), Danmark (världsmästare 2019), Argentina (vinnare i panamerikanska mästerskapen 2019), Bahrain (vinnare i Asiens OS-kval 2019), Spanien (europamästare 2020), Egypten (afrikansk mästare 2020) + sex länder från OS-kvalet 12–14 mars
Grupp 1: Danmark, vinnaren i OS-kvalgrupp 2, tvåan i OS-kvalgrupp 3, tvåan i OS-kvalgrupp 1, Spanien, Argentina
Grupp 2: Vinnaren i OS-kvalgrupp 1, vinnaren i OS-kvalgrupp 3, tvåan i OS-kvalgrupp 2, Japan, Egypten, Bahrain

OS-KVAL, GRUPP 1

Fredag 12 mars:

Tyskland–Sverige 25–25 (14–13)
Tyskland: Marcel Schiller 5, Timo Kastening 4,Uwe Gensheimer 3, Kai Häfner 3, Patrick Wiencek 3, Julius Kühn 2, Hendrik Pekeler 2, Steffen Weinhold, Philipp Weber, Johannes Golla.
Sverige: Albin Lagergren 7, Lucas Pellas 5, Max Darj 4, Felix Claar 2, Linus Persson 2, Jim Gottfridsson, Fredric Pettersson, Daniel Pettersson, Jonathan Carlsbogård, Niclas Ekberg.
Utvisningar, Tyskland: 4 x 2 min. Sverige: 7 x 2 min.
Domare: Gjorgji Nachevski & Slave Nikolov, Nordmakedonien.

Slovenien–Algeriet 36–28 (17–11)
Slovenien:
Dragan Gajic 6, Blaz Janc 5, Stas Skube 4, Gasper Marguc 4, Mina Zarabec 4, Tadej Mazej 3, Jure Dolenec 3, Blaz Blagotinsek 3, Darko Cingesar 2, Dean Bombac, Grefor Potocnik.
Algeriet: Messaoud Berkous 9, Abdi Ayoub 5, Walid Badi 3, Redouane Saker 3, Aaladine Hadidi 2, Oqba Ensaad 2, Zohir Naim, Elias Bahna, Oussem Boudhenah, Berriah Abderahim.
Utvisningar, Slovenien: 4 x 2 min. Algeriet: 2 x 2 minuter + 1 rött kort.
Domare: Julian Grillo Lopez & Sebastian Lenci, Spanien.

Lördag 13 mars:
Tyskland–Slovenien (15.35)
Sverige–Algeriet (18.00)
Söndag 14 mars:
Algeriet–Tyskland (15.45)
Sverige–Slovenien (18.15)
Sveriges matcher sänds i Kanal 5 och på discovery+.

ÖVRIGA GRUPPER
Grupp 1 (spelas i Podgorica, Montenegro):

Fredag 12 mars: Chile–Sydkorea, Norge–Brasilien
Lördag 13 mars: Brasilien–Sydkorea, Norge–Chile
Söndag 14 mars: Brasilien–Chile, Sydkorea–Norge
Grupp 2 (spelas i Paris, Frankrike): 
Fredag 12 mars: Tunisien–Portugal, Frankrike–Kroatien
Lördag 13 mars: Kroatien–Portugal, Frankrike–Tunisien
Söndag 14 mars: Kroatien–Tunisien, Portugal–Frankrike
• De två bästa lagen från varje grupp går till OS

Foto: Bildbyrån