fbpx

Nyheter

Herr / 19 januari 2021

Matchguide: Sverige–Belarus

Efter tre raka segrar i gruppspelet går Sverige in i huvudrundan med full pott. Först på tur där är Belarus på onsdagskvällen. Här är laguppställningar och förutsättningar inför matchen.  

MATCHINFORMATION

Lag: Sverige–Belarus
Typ: VM, huvudrunda
Arena: Kairostadion, Kairo, Egypten
Avkast: Onsdag 20 januari 20.30
Tv: Sänds på TV6 & Viaplay (sändningen börjar 19.30)
Domare: Charlotte Bonaventura & Julie Bonaventura, Frankrike

SVERIGE

Målvakter:
1. Peter Johannesson, TBV Lemgo, 14 A-landskamper/0 mål – 0 VM-matcher/0 mål
12. Andreas Palicka, Rhein-Neckar Löwen, 108/6 – 3/0
16. Mikael Aggefors, Ålborg Håndbold, 22/0 – 3/0
Vänstersex:
15. Hampus Wanne, SG Flensburg-Handewitt, 36/95 – 3/16
22. Lucas Pellas, Montpellier HB, 18/53 – 3/12
Mittsex: 
5. Max Darj, Bergischer HC, 68/45 – 3/8
18. Fredric Pettersson, Montpellier HB, 59/78 – 3/1
32. Oscar Bergendahl, GOG, 9/18 – 0/0
66. Anton Lindskog, HSG Wetzlar, 14/12 – 0/0
Högersex: 
11. Daniel Pettersson, SC Magdeburg, 31/93 –3/7
62. Valter Chrintz, Füchse Berlin, 18/23 – 3/4
Vänsternio:
2. Jonathan Carlsbogård, TBV Lemgo, 4/9 – 3/8
8. Alfred Jönsson, TSV Hannover-Burgdorf, 5/3 – 3/1
27. Oskar Sunnefeldt
, THW Kiel, 5/8 –3/0
Mittnio: 
19. Felix Claar, Ålborg Håndbold, 12/16 – 3/5
24. Jim Gottfridsson
, SG Flensburg-Handewitt, 93/317 – 3/8
28. Jonathan Edvardsson, IK Sävehof, 4/0 – 3/0
Högernio:
7. Jack Thurin, IFK Skövde, 11/17 – 0/0
26. Linus Persson, US Ivry, 21/44 – 3/17
33. Lukas Sandell, Ålborg Håndbold, 3/5 – 3/5
* Sverige har till 19.30 på onsdagen att välja vilka av 16 av dessa spelare som ska spela

BELARUS

Målvakt: 
1. Ivan Matskevitj, HC Meshkov Brest, 90 A-landskamper/5 mål – 0 VM-matcher/0 mål
20. Aliaksej Kisjou, HC STV Schwyz, 54/1 – 3/0
33. Ivan Maroz, Motor Zaporozhye, 10/0 – 3/0
Vänstersex: 
17. Uladzislau Krijvenka, SKA Minsk, 3/0 – 3/0
23. Andrej Jurijnok, Mesjkov Brest, 74/116 – 3/6
Mittsex: 
42. Aliaksei Usjal, Oroshazi FKSE, 5/0 – 0/0
43. Artsiom Selviasiuk, Mesjkov Brest, 3/3 – 3/3
50. Artsem Karalek, Vive Kielce, 81/281 – 3/16
74. Viatjaslau Bokhan, Motor Zaporozhye, 34/5 – 3/0
Högersex: 
2. Aliaksandr Lukasjevitj, KRONON, 0/0 – 0/0
55. Mikita Vailupau, Mesjkov Brest, 29/110– 3/21
Vänsternio: 
3. Uladzislau Kulesj, Vive Kielce, 71/209– 3/10
8. Artur Rudz, SKA Minsk, 3/1 – 3/1
62. Kiryl Samoila, SKA Minsk, 3/5 – 3/5
Mittnio: 
7. Artsiom Kulak, Tjekhovski Medvedi, 16/33 – 312
47. Aliaksandr Padsjivalau, GWD Minden, 58/82 – 3/1
95. Vadim Gaijdutjenko, Saint-Raphael Var HB, 66/140 – 3/4
Högernio: 
9. Aleh Astrasjapkin, CSKA Moskva, 36/52 – 3/8
25. Pavel Duda, Masheka, 0/0 – 0/0
98. Mikalai Aliochin, SKA Minsk, 18/241 – 3/2
* Vitryssland har till 19.30 på onsdagen att välja vilka av 16 av dessa spelare som ska spela

TIDIGARE MÖTEN

Sverige har mött Belarus (Vitryssland) sex gånger historiskt sett och vunnit samtliga sex matcher (1995, 2006, 2006, 2014, 2017, 2018) och har 192–143 i målskillnad. De två senaste mötena var i VM i franska Lille 2017 när Sverige vann med förkrossande 41–22 i åttondelsfinalen och i huvudrundan i EM i Kroatien 2018 när Sverige vann med 29–20 på vägen fram till EM-finalen.

> Alla tidigare landskamper

VM 2021

Datum: 13–31 januari 2021
Värdland: Egypten
Värdstäder och arenor: Kairo (Kairostadion), Giza (Dr Hassan Moustafa-hallen) Egyptens nya huvudstad (Handbollsarenan), Alexandria (Borg el-Arab)
Format: Åtta grupper á fyra lag där de tre bästa lagen i respektive grupp går vidare till huvudrundan (fyra grupper á sex lag). De två bästa lagen från varje grupp i huvudrundan går till kvartsfinal. Grupp A och B korsas, C & D, E & F och G & H
Grupp A: Tyskland, Ungern, Uruguay, Kap Verde
Grupp B: Spanien, Tunisien, Brasilien, Polen
Grupp C: Kroatien, Qatar, Japan, Angola
Grupp D: Danmark, Argentina, Bahrain, Kongo-Kinshasa
Grupp E:  Norge, Österrike, Frankrike, Schweiz
Grupp F: Portugal, Algeriet, Island, Marocko
Grupp G: Sverige, Egypten, Nordmakedonien, Chile
Grupp H: Slovenien, Belarus, Sydkorea, Ryska Handbollförbundets lag

GRUPP G

Kairostadion, Kairo
13 januari:
Egypten–Chile 35–29
14 januari:
Sverige–Nordmakedonien 32–20
16 januari:
Egypten–Nordmakedonien 38–19
Chile–Sverige 26–41
18 januari:
Nordmakedonien–Chile 32–29
Sverige–Egypten 24–23
Tabell
Sverige 3 3 0 0 +28 6
Egypten 3 2 0 1 +24 4
Nordmakedonien 3 1 0 2 –28 2
Chile 3 0 0 3 –24 0

 

HUVUDRUNDA, GRUPP 4

Kairostadion, Kairo
Sverige–Nordmakedonien 32–20
Egypten–Nordmakedonien 38–19
Sverige–Egypten 24–23
Belarus–Ryska Handbollförbundets lag 32–32
Ryska Handbollförbundets lag–Slovenien 31–25
Slovenien–Belarus 29–25
20 januari:
Nordmakedonien–Slovenien 15.30
Ryska Handbollförbundets lag–Egypten 18.00
Sverige–Belarus 20.30
22 januari:
Nordmakedonien–Ryska Handbollförbundets lag 15.30
Egypten–Belarus 18.00
Slovenien–Sverige 20.30
24 januari:
Belarus–Nordmakedonien 15.30
Slovenien–Egypten 18.00
Ryska Handbollförbundets lag–Sverige 20.30
Tabell
Sverige 2 2 0 0 +13 4
Ryska Handbollförbundets lag 2 1 1 0 +6 3
Egypten 2 1 0 1 +18 2
Slovenien 2 1 0 1 –2 2
Belarus 2 0 1 1 –4 1
Nordmakedonien 2 0 0 2 –31 0

Foto: Bildbyrån