fbpx

OS 2020

HERRAR
Yoyogi Nationalstadion, Tokyo
Lördag 24 juli 2021:
Norge–Brasilien (A)27–24
Frankrike–Argentina (A)33–27
Sverige–Bahrain (B)32–31
Tyskland–Spanien (A)27–28
Portugal–Egypten (B)31–37
Danmark–Japan (B)47–30
Måndag 26 juli:
Brasilien–Frankrike (A)29–34
Argentina–Tyskland (A)25–33
Egypten–Danmark (B)27–32
Spanien–Norge (A)28–27
Bahrain–Portugal (B)25–26
Japan–Sverige (B)26–28
Onsdag 28 juli:
Danmark–Bahrain (B)31–21
Sverige–Portugal (B)29–28
Japan–Egypten (B)29–33
Norge–Argentina (A)27–23
Brasilien–Spanien (A)25–32
Frankrike–Tyskland (A)30–29
Fredag 30 juli:
Argentina–Brasilien (A)02.00
Bahrain–Japan (B)04.00
Frankrike–Spanien (A)07.15
Sverige–Egypten (B)09.15
Portugal–Danmark (B)12.30
Tyskland–Norge (A)14.30
Söndag 1 augusti:
Portugal–Japan (B)02.00
Egypten–Bahrain (B)04.00
Spanien–Argentina (A)07.15
Norge–Frankrike (A)09.15
Tyskland–Brasilien (A)12.30
Danmark–Sverige (B)14.30
Tiderna är svenska tider
GRUPP A
Tabell
Frankrike3300126
Spanien330096
Norge320164
Tyskland310262
Brasilien3003–150
Argentina3003–180
GRUPP B
Tabell
Danmark3300326
Sverige330046
Egypten320154
Portugal3102–62
Bahrain3003–120
Japan3003–230
KVARTSFINALER
Yoyogi Nationalstadion, Tokyo
Tisdag 3 augusti:
1: Ettan grupp A–Fyran grupp B
2: Tvåan grupp B–Trean grupp A
3: Ettan grupp B–Fyran grupp A
4: Tvåan grupp A–Trean grupp B
SEMIFINALER
Yoyogi Nationalstadion, Tokyo
Torsdag 5 augusti:
Segrare kvartsfinal 1–Segrare kvartsfinal 2
Segrare kvartsfinal 3–Segrare kvartsfinal 4
BRONSMATCH
Yoyogi Nationalstadion, Tokyo
Lördag 7 augusti:
Förlorare semifinal 1–Förlorare semifinal 2
FINAL
Yoyogi Nationalstadion, Tokyo
Lördag 7 augusti:
Segrare semifinal 1–Segrare semifinal 2
DAMER
Yoyogi Nationalstadion, Tokyo
Söndag 25 juli 2021:
Nederländerna–Japan (A)32–21
ROC–Brasilien (B)24–24
Montenegro–Angola (A)33–22
Norge–Sydkorea (A)39–27
Spanien–Sverige (B)24–31
Ungern–Frankrike (B)29–30
Tisdag 27 juli:
Japan–Montenegro (A)29–26
Brasilien–Ungern (B)33–27
Sverige–ROC (B)36–24
Sydkorea–Nederländerna (A)36–43
Angola–Norge (A)21–30
Frankrike–Spanien (B)25–28
Torsdag 29 juli:
Nederländerna–Angola (A)02.00
Spanien–Brasilien (B)04.00
Japan–Sydkorea (A)07.15
Montenegro–Norge (A)09.15
Ungern–ROC (B)12.30
Sverige–Frankrike (B)14.30
Lördag 31 juli:
Angola–Japan (A)02.00
Montenegro–Sydkorea (A)04.00
ROC–Frankrike (B)07.15
Brasilien–Sverige (B)09.15
Ungern–Spanien (B)12.30
Norge–Nederländerna (A)14.30
Måndag 2 augusti:
Sydkorea–Angola (A)02.00
Frankrike–Brasilien (B)04.00
Spanien–ROC (B)07.15
Ungern–Sverige (B)09.15
Nederländerna–Montenegro (A)12.30
Norge–Japan (A)14.30
Tiderna är svenska tider
GRUPP A
Tabell
Norge2200214
Nederländerna2200184
Montenegro210182
Japan2101–82
Sydkorea2002–190
Angola2002–200
GRUPP B
Tabell
Sverige2200194
Brasilien211063
Spanien2101–42
Frankrike2101–22
ROC2011–121
Ungern2002–70
KVARTSFINALER
Yoyogi Nationalstadion, Tokyo
Onsdag 4 augusti:
1: Ettan grupp A–Fyran grupp B
2: Tvåan grupp B–Trean grupp A
3: Ettan grupp B–Fyran grupp A
4: Tvåan grupp A–Trean grupp B
SEMIFINALER
Yoyogi Nationalstadion, Tokyo
Fredag 6 augusti:
Segrare kvartsfinal 1–Segrare kvartsfinal 2
Segrare kvartsfinal 3–Segrare kvartsfinal 4
BRONSMATCH
Yoyogi Nationalstadion, Tokyo
Söndag 8 augusti:
Förlorare semifinal 1–Förlorare semifinal 2
FINAL
Yoyogi Nationalstadion, Tokyo
Söndag 8 augusti:
Segrare semifinal 1–Segrare semifinal 2
SVERIGES TRUPP, HERRAR

Målvakter:
12. Andreas Palicka, Rhein-Neckar Löwen, 122 A-landskamper/9 mål
16. Mikael Aggefors, Ålborg Håndbold, 35/0
Vänstersex:
15. Hampus Wanne, SG Flensburg-Handewitt, 47/155
22. Lucas Pellas, Montpellier HB, 32/98
Mittsex: 
5. Max Darj, Bergischer HC, 78/62
18. Fredric Pettersson, Fenix Toulouse, 72/96
66. Anton Lindskog, SG Flensburg-Handewitt, 28/17
Högersex:
10. Niclas Ekberg, THW Kiel, 183/758
11. Daniel Pettersson, SC Magdeburg, 45/121
Vänsternio:
2. Jonathan Carlsbogård, TBV Lemgo, 18/37
27. Oskar Sunnefeldt, SC DHFK Leipzig, 13/14
Mittnio: 
19. Felix Claar, Ålborg Håndbold, 25/39
24. Jim Gottfridsson, SG Flensburg-Handewitt, 107/349
Högernio:
23. Albin Lagergren, Rhein-Neckar Löwen, 63/185
33. Lukas Sandell, Ålborg Håndbold, 13/32
Reserver på plats i Fukuoka:
28. Jonathan Edvardsson, M9, IK Sävehof, 11/3
30. Tobias Thulin, mv, SC Magdeburg, 24/0

Landskamper och mål uppdaterade inför OS. För aktuella siffror, se Handbollslandslaget.se/herr e.ller klicka på respektive namn.

SVERIGES TRUPP, DAMER

Målvakter:
1. Johanna Bundsen, Köpenhamn Håndbold, 95 A-landskamper/1 mål
16. Jessica Ryde, Herning-Ikast Håndbold, 23/0
Vänstersex:
38. Elin Hansson, Skuru IK, 17/16
Mittsex:
7. Linn Blohm, Györi ETO KC, 113/303
19. Anna Lagerquist, Rostov-Don, 69/102
Högersex:
10. Mathilda Lundström, IK Sävehof, 47/55
24. Nathalie Hagman, Nantes Atlantique, 165/519
Vänsternio:
8. Jamina Roberts, IK Sävehof, 177/377
14. Johanna Westberg, Nykøbing Falster HK, 71/132
29. Kristin Thorleifsdóttir, Randers HK, 16/32
Mittnio:
6. Carin Strömberg, Nantes Atlantique, 103/127
9. Melissa Petrén, Köpenhamn Håndbold, 29/64
Högernio:
17. Nina Dano, Horsens HK, 14/16
23. Emma Lindqvist, Herning-Ikast Håndbold, 32/54
42. Jenny Carlson, Holstebro Håndbold, 5/14
Till varje match får Sverige använda 14 av dessa 15 spelare
Reserver på plats i Fukuoka:
15. Emma Rask, V6, H65 Höör, 14/21
51. Rebecca Nilsson, mv, Skuru IK, 3/0

Landskamper och mål uppdaterade inför OS. För aktuella siffror, se Handbollslandslaget.se/dam eller klicka på respektive namn.

SLUTPLACERINGAR, HERRAR

1)
2)
3)
4)
5)
6)
7)
8)
9)
10)
11)
12)

SLUTPLACERINGAR, DAMER

1)
2)
3)
4)
5)
6)
7)
8)
9)
10)
11)
12)

OS-HISTORIK, HERRAR

Berlin 1936: 1) Tyskland, 2) Österrike, 3) Schweiz
München 1972: 1) Jugoslavien, 2) Tjeckoslovakien, 3) Rumänien … 7) Sverige
Montreal 1976: 1) Sovjetunionen, 2) Rumänien, 3) Polen
Moskva 1980: 1) Östtyskland, 2) Sovjetunionen, 3) Rumänien
Los Angeles 1984: 1) Jugoslavien, 2) Västtyskland, 3) Rumänien … 5) Sverige
Seoul 1988: 1) Sovjetunionen, 2) Sydkorea, 3) Jugoslavien … 5) Sverige
Barcelona 1992: 1) OSS, 2) Sverige, 3) Frankrike
Atlanta 1996: 1) Kroatien, 2) Sverige, 3) Spanien
Sydney 2000: 1) Ryssland, 2) Sverige, 3) Spanien
Aten 2004: 1) Kroatien, 2) Tyskland, 3) Ryssland
Peking 2008: 1) Frankrike, 2) Island, 3) Spanien
London 2012: 1) Frankrike, 2) Sverige, 3) Kroatien
Rio de Janeiro 2016: 1) Danmark, 2) Frankrike, 3) Tyskland … 11) Sverige

Flest OS-medaljer:
4: Frankrike (2–1–1), Tyskland (1–2–1), Sverige (0–4–0), Rumänien (0–1–3),
3: Sovjetunionen (2–1–0), Kroatien 2–0–1), Jugoslavien (2–0–1), Spanien (0–0–3)

OS-HISTORIK, DAMER

Montreal 1976: 1) Sovjetunionen, 2) Östtyskland, 3) Ungern
Moskva 1980: 1) Sovjetunionen, 2) Jugoslavien, 3) Östtyskland
Los Angeles 1984: 1) Jugoslavien, 2) Sydkorea, 3) Kina
Seoul 1988: 1) Sydkorea, 2) Norge, 3) Sovjetunionen
Barcelona 1992: 1) Sydkorea, 2) Norge, 3) OSS
Atlanta 1996: 1) Danmark, 2) Sydkorea, 3) Ungern
Sydney 2000: 1) Danmark, 2) Ungern, 3) Norge
Aten 2004: 1) Danmark, 2) Sydkorea, 3) Ukraina
Peking 2008: 1) Norge, 2) Ryssland, 3) Sydkorea … 8) Sverige
London 2012: 1) Norge, 2) Montenegro, 3) Spanien … 11) Sverige
Rio de Janeiro 2016: 1) Ryssland, 2) Frankrike, 3) Norge … 7) Sverige

Flest OS-medaljer:
6: Sydkorea (2–3–1), Norge (2–2–2)
3: Danmark (3–0–0), Sovjetunionen (2–0–1), Ungern (0–1–2)
2: Ryssland (1–1–0), Jugoslavien (1–1–0), Östtyskland (0–1–1)