fbpx

OS 2020

HERRAR
Yoyogi Nationalstadion, Tokyo
Lördag 24 juli 2021:
Norge–Brasilien (A)02.00
Frankrike–Argentina (A)04.00
Sverige–Bahrain (B)07.15
Tyskland–Spanien (A)09.15
Portugal–Egypten (B)12.30
Danmark–Japan (B)14.30
Måndag 26 juli:
Brasilien–Frankrike (A)02.00
Argentina–Tyskland (A)04.00
Egypten–Danmark (B)07.15
Spanien–Norge (A)09.15
Bahrain–Portugal (B)12.30
Japan–Sverige (B)14.30
Onsdag 28 juli:
Danmark–Bahrain (B)02.00
Sverige–Portugal (B)04.00
Japan–Egypten (B)07.15
Norge–Argentina (A)09.15
Brasilien–Spanien (A)12.30
Frankrike–Tyskland (A)14.30
Fredag 30 juli:
Argentina–Brasilien (A)02.00
Bahrain–Japan (B)04.00
Frankrike–Spanien (A)07.15
Sverige–Egypten (B)09.15
Portugal–Danmark (B)12.30
Tyskland–Norge (A)14.30
Söndag 1 augusti:
Portugal–Japan (B)02.00
Egypten–Bahrain (B)04.00
Spanien–Argentina (A)07.15
Norge–Frankrike (A)09.15
Tyskland–Brasilien (A)12.30
Danmark–Sverige (B)14.30
Tiderna är svenska tider
GRUPP A
Tabell
Argentina000000
Brasilien000000
Frankrike000000
Norge000000
Spanien000000
Tyskland000000
GRUPP B
Tabell
Bahrain000000
Danmark000000
Egypten000000
Japan000000
Portugal000000
Sverige000000
KVARTSFINALER
Yoyogi Nationalstadion, Tokyo
Tisdag 3 augusti:
Ettan grupp A–Fyran grupp B
Ettan grupp B–Fyran grupp A
Tvåan grupp A–Trean grupp B
Tvåan grupp B–Trean grupp A
SEMIFINALER
Yoyogi Nationalstadion, Tokyo
Torsdag 5 augusti:
Segrare kvartsfinal–Segrare kvartsfinal
Segrare kvartsfinal–Segrare kvartsfinal
BRONSMATCH
Yoyogi Nationalstadion, Tokyo
Lördag 7 augusti:
Förlorare semifinal 1–Förlorare semifinal 2
FINAL
Yoyogi Nationalstadion, Tokyo
Lördag 7 augusti:
Segrare semifinal 1–Segrare semifinal 2
DAMER
Yoyogi Nationalstadion, Tokyo
Söndag 25 juli 2021:
Nederländerna–Japan (A)02.00
ROC–Brasilien (B)04.00
Montenegro–Angola (A)07.15
Norge–Sydkorea (A)09.15
Spanien–Sverige (B)12.30
Ungern–Frankrike (B)14.30
Tisdag 27 juli:
Japan–Montenegro (A)02.00
Brasilien–Ungern (B)04.00
Sverige–ROC (B)07.15
Sydkorea–Nederländerna (A)09.15
Angola–Norge (A)12.30
Frankrike–Spanien (B)14.30
Torsdag 29 juli:
Nederländerna–Angola (A)02.00
Spanien–Brasilien (B)04.00
Japan–Sydkorea (A)07.15
Montenegro–Norge (A)09.15
Ungern–ROC (B)12.30
Sverige–Frankrike (B)14.30
Lördag 31 juli:
Angola–Japan (A)02.00
Montenegro–Sydkorea (A)04.00
ROC–Frankrike (B)07.15
Brasilien–Sverige (B)09.15
Ungern–Spanien (B)12.30
Norge–Nederländerna (A)14.30
Måndag 2 augusti:
Sydkorea–Angola (A)02.00
Frankrike–Brasilien (B)04.00
Spanien–ROC (B)07.15
Ungern–Sverige (B)09.15
Nederländerna–Montenegro (A)12.30
Norge–Japan (A)14.30
Tiderna är svenska tider
GRUPP A
Tabell
Angola000000
Japan000000
Montenegro000000
Nederländerna000000
Norge000000
Sydkorea000000
GRUPP B
Tabell
Brasilien000000
Frankrike000000
ROC000000
Spanien000000
Sverige000000
Ungern000000
KVARTSFINALER
Yoyogi Nationalstadion, Tokyo
Onsdag 4 augusti:
Ettan grupp A–Fyran grupp B
Ettan grupp B–Fyran grupp A
Tvåan grupp A–Trean grupp B
Tvåan grupp B–Trean grupp A
SEMIFINALER
Yoyogi Nationalstadion, Tokyo
Fredag 6 augusti:
Segrare kvartsfinal–Segrare kvartsfinal
Segrare kvartsfinal–Segrare kvartsfinal
BRONSMATCH
Yoyogi Nationalstadion, Tokyo
Söndag 8 augusti:
Förlorare semifinal 1–Förlorare semifinal 2
FINAL
Yoyogi Nationalstadion, Tokyo
Söndag 8 augusti:
Segrare semifinal 1–Segrare semifinal 2
SVERIGES TRUPP, HERRAR

Presenteras den 18 juni 10.00 på Handbollslandslaget.se och Facebook.com/handbollslandslaget.

SVERIGES TRUPP, DAMER

Presenteras den 18 juni 10.00 på Handbollslandslaget.se och Facebook.com/handbollslandslaget.

SLUTPLACERINGAR, HERRAR

1)
2)
3)
4)
5)
6)
7)
8)
9)
10)
11)
12)

SLUTPLACERINGAR, DAMER

1)
2)
3)
4)
5)
6)
7)
8)
9)
10)
11)
12)

OS-HISTORIK, HERRAR

Berlin 1936: 1) Tyskland, 2) Österrike, 3) Schweiz
München 1972: 1) Jugoslavien, 2) Tjeckoslovakien, 3) Rumänien … 7) Sverige
Montreal 1976: 1) Sovjetunionen, 2) Rumänien, 3) Polen
Moskva 1980: 1) Östtyskland, 2) Sovjetunionen, 3) Rumänien
Los Angeles 1984: 1) Jugoslavien, 2) Västtyskland, 3) Rumänien … 5) Sverige
Seoul 1988: 1) Sovjetunionen, 2) Sydkorea, 3) Jugoslavien … 5) Sverige
Barcelona 1992: 1) OSS, 2) Sverige, 3) Frankrike
Atlanta 1996: 1) Kroatien, 2) Sverige, 3) Spanien
Sydney 2000: 1) Ryssland, 2) Sverige, 3) Spanien
Aten 2004: 1) Kroatien, 2) Tyskland, 3) Ryssland
Peking 2008: 1) Frankrike, 2) Island, 3) Spanien
London 2012: 1) Frankrike, 2) Sverige, 3) Kroatien
Rio de Janeiro 2016: 1) Danmark, 2) Frankrike, 3) Tyskland … 11) Sverige

Flest OS-medaljer:
4: Frankrike (2–1–1), Tyskland (1–2–1), Sverige (0–4–0), Rumänien (0–1–3),
3: Sovjetunionen (2–1–0), Kroatien 2–0–1), Jugoslavien (2–0–1), Spanien (0–0–3)

OS-HISTORIK, DAMER

Montreal 1976: 1) Sovjetunionen, 2) Östtyskland, 3) Ungern
Moskva 1980: 1) Sovjetunionen, 2) Jugoslavien, 3) Östtyskland
Los Angeles 1984: 1) Jugoslavien, 2) Sydkorea, 3) Kina
Seoul 1988: 1) Sydkorea, 2) Norge, 3) Sovjetunionen
Barcelona 1992: 1) Sydkorea, 2) Norge, 3) OSS
Atlanta 1996: 1) Danmark, 2) Sydkorea, 3) Ungern
Sydney 2000: 1) Danmark, 2) Ungern, 3) Norge
Aten 2004: 1) Danmark, 2) Sydkorea, 3) Ukraina
Peking 2008: 1) Norge, 2) Ryssland, 3) Sydkorea … 8) Sverige
London 2012: 1) Norge, 2) Montenegro, 3) Spanien … 11) Sverige
Rio de Janeiro 2016: 1) Ryssland, 2) Frankrike, 3) Norge … 7) Sverige

Flest OS-medaljer:
6: Sydkorea (2–3–1), Norge (2–2–2)
3: Danmark (3–0–0), Sovjetunionen (2–0–1), Ungern (0–1–2)
2: Ryssland (1–1–0), Jugoslavien (1–1–0), Östtyskland (0–1–1)