fbpx

Nyheter

Herr / 23 december 2020

Sunnefeldt tar sista platsen i VM-truppen

Förra veckan presenterade Glenn Solberg 18 spelare till EM-kvalet och VM i januari och öppnade upp för att en 19:e spelare skulle kunna tas ut. Nu har så skett och det innebär att THW Kiels Oskar Sunnefeldt tar plats i den svenska truppen. 

Förra våren var han en av nyckelspelarna när Sävehof vann SM-guld och flyttade sedan till proffslivet i Danmark. Efter drygt en säsong i Sønderjyske fick Oskar Sunnefeldt i höstas chansen hos den tyska giganten THW Kiel där han spelat såväl i Bundesliga som Champions League.

Nu står det klart att den 198 centimeter långa niometersspelaren tar plats i den svenska trupp som samlas i Eskilstuna den 2 januari för att sedan möta Montenegro dubbelt i EM-kvalet och sedan åkta till VM i Egypten.

– Oskar är en väldigt spännande tvåvägsspelare som har fortsatt att utvecklas sedan han lämnade Handbollsligan. De senaste månaderna har han tagit för sig i Kiel och visat att han håller även på den högsta nivån, säger förbundskaptenen Glenn Solberg.

Sunnefeldt debuterade i A-landslaget i dubbelmötet med Japan i Tokyo sommaren 2019 och gjorde åtta mål då.

SVERIGES TRUPP TILL EM-KVALET OCH VM

Målvakter:
Andreas Palicka, Rhein-Neckar Löwen, 105 A-landskamper/6 mål
Mikael Aggefors, Ålborg Håndbold, 19/0*
Peter Johannesson, TBV Lemgo, 14/0*
Vänstersex:
Hampus Wanne, SG Flensburg-Handewitt, 33/79
Lucas Pellas, Montpellier HB, 15/41
Mittsex: 
Max Darj, Bergischer HC, 65/37
Fredric Pettersson, Montpellier HB, 56/77
Anton Lindskog, HSG Wetzlar, 14/12*
Högersex: 
Daniel Pettersson, SC Magdeburg, 28/86
Valter Chrintz, Füchse Berlin, 15/19
Vänsternio:
Oskar Sunnefeldt, THW Kiel, 2/8*
Alfred Jönsson, TSV Hannover-Burgdorf, 2/1*
Jonathan Carlsbogård; TBV Lemgo, 1/1*
Mittnio: 
Jim Gottfridsson, SG Flensburg-Handewitt, 90/309
Felix Claar, Ålborg Håndbold, 9/11*
Jonathan Edvardsson, IK Sävehof, 1/0*
Högernio: 
Albin Lagergren, Rhein-Neckar Löwen, 52/149
Linus Persson, US Ivry, 18/27*
Lukas Sandell, Ålborg Håndbold, 0/0*
* = Mästerskapsdebutant

SCHEMA

2 januari: Samling i Eskilstuna
6 januari: Avresa till och match mot Montenegro (EM-kval, Podgorica, 18.00)
7 januari: Resa tillbaka till Eskilstuna
9 januari:
 Match mot Montenegro (EM-kval, Stiga Sports Arena, Eskilstuna, 16.00)
12 januari: Avresa till Egypten
14 januari:
 Match mot Tjeckien (VM, Kairo)
16 januari: Match mot Chile (VM, Kairo)
18 januari: Match mot Egypten (VM, Kairo)

VM 2021

Datum: 13–31 januari 2021
Värdland: Egypten
Värdstäder och arenor: Kairo (Kairostadion, 16 200), Giza (6 oktober-hallen, 4 500) Egyptens nya huvudstad (Handbollsarenan, 7 000), Alexandria (Borg el-Arab, 5 000)
Format: Åtta grupper á fyra lag där de tre bästa lagen i respektive grupp går vidare till huvudrundan (fyra grupper á sex lag). De två bästa lagen från varje grupp i huvudrundan går till kvartsfinal. Grupp A och B korsas, C & D, E & F och G & H
Grupp A: Tyskland, Ungern, Uruguay, Kap Verde
Grupp B: Spanien, Tunisien, Brasilien, Polen
Grupp C: Kroatien, Qatar, Japan, Angola
Grupp D: Danmark, Argentina, Bahrain, Kongo-Kinshasa
Grupp E:  Norge, Österrike, Frankrike, USA
Grupp F: Portugal, Algeriet, Island, Marocko
Grupp G: Sverige, Egypten, Tjeckien, Chile
Grupp H: Slovenien, Belarus, Sydkorea, Ryssland
SVERIGES MATCHER I GRUPPSPELET
14 januari: Tjeckien (20.30)
16 januari: Chile (20.30)
18 januari: Egypten (18.00)

EM 2022

Datum: 13–30 januari 2022
Värdnationer: Ungern och Slovakien
Antal lag: 24
Direktkvalificerade lag: Ungern, Slovakien, Spanien (europamästare) och Kroatien (vice europamästare)
Kvalspel: Ettorna och tvåorna i de åtta kvalgrupperna, samt de fyra bästa treorna går till EM

Grupp 1: Frankrike, Serbien, Belgien, Grekland
Grupp 2: Tyskland, Österrike, Bosnien & Hercegovina, Estland
Grupp 3: Tjeckien, Ryssland, Ukraina, Färöarna
Grupp 4: Island, Portugal, Litauen, Israel
Grupp 5: Slovenien, Nederländerna, Polen, Turkiet
Grupp 6: Norge, Vitryssland, Lettland, Italien
Grupp 7: Danmark, Nordmakedonien, Schweiz, Finland
Grupp 8: Sverige, Montenegro, Rumänien, Kosovo

4 november: Montenegro–Kosovo 32–25
5 november: Sverige–Rumänien 33–30
8 november: Kosovo–Sverige 16–30, Rumänien–Montenegro, 36–27
6 januari: Montenegro–Sverige
9 januari: Sverige–Montenegro
10 mars: Kosovo–Rumänien
13 mars: Rumänien–Kosovo
28–29 april 2021: Rumänien–Sverige, Kosovo–Montenegro
2 maj 2021: Sverige–Kosovo, Montenegro–Rumänien
Tabell: 1) Sverige, 4 p, +19  //  2) Rumänien, 2 p, +6  //  3) Montenegro, 2 p, –2  //  4) Kosovo, 0 p, –23
Alla resultat och tabeller 

Text: Daniel Vandor
Foto: Bildbyrån