fbpx

Nyheter

Herr / 13 december 2019

Sveriges EM-trupp presenterad

Om 26 dagar springer de svenska herrarna in i ett fullsatt Scandinavium för att ta sig an Schweiz i EM-premiären.

I dag har förbundskaptenen Kristján Andrésson tagit ut de 16 spelare som ska försvara de svenska färgerna. 

Efter sjätteplatsen i VM 2017, silvret i EM 2018 och femteplatsen i VM 2019 kliver snart Kristján Andrésson in i sitt fjärde och sista, för den gången, mästerskap som svensk förbundskapten.

Efter att för nio dagar sedan ha skickat in den bruttotruppen på 28 spelare till Europeiska Handbollförbundet har han i dag vid en presskonferens på Tele2 Arena i Stockholm, där EM-finalen spelas den 26 januari, presenterat de 16 spelare som kommer att att representera Sverige.

– Det var åtta år sedan Sverige senast spelade ett herrmästerskap på hemmaplan, 17 år sedan det näst senaste, så det är få förunnat att få uppleva en sådan här handbollsfest som hemmanation. De här spelarna har verkligen kämpat och visat att de vill spela EM på hemmaplan och vi har en trupp som kan vara med och slåss om biljetterna till Tele2 Arena, säger Andrésson.

Mittsexorna Andreas Nilsson och Jesper Nielsen är till antalet landskamper sett de två mest rutinerade spelarna medan Lucas Pellas och Valter Chrintz är mästerskapsdebutanter och bara har fyra landskamper var i ryggsäcken när de samlas i Göteborg på nyårsdagen.

– Vi har 14 spelare som har varit med om framgångarna de senaste åren och så Lucas och Valter som har kommit in på ett bra sätt och har potential att bidra till nya segrar för Sverige.

Sverige spelar två landskamper inför EM, mot Egypten i Jönköping den 5 januari och i Alingsås den 7 januari. I gruppspelet i EM väntar sedan Schweiz (10 januari), Slovenien (12 januari) och Polen (14 januari), där de två bästa lagen från gruppen går till huvudrundan i Malmö.

– Vi siktar förstås på att åka till Malmö och få med oss två poäng dit, men vi har stor respekt för alla lag vi möter och måste vara riktigt bra om vi ska ta oss långt i den här turneringen, säger Andrésson.

Truppen till premiären skrivs in definitivt på det tekniska mötet den 9 januari, efter det har Andrésson möjlighet att byta in maximalt två spelare från bruttotruppen under huvudrundan. Varje lag i huvudrundan har möjlighet till ytterligare två byten och likadant under finalspelet i Stockholm.

– Jag har tagit ut den här truppen efter de förutsättningar vi har i dag. I nuläget är till exempel inte Mattias Zachrisson eller Linus Persson i det skick att de kan spela en hel EM-turnering, men det betyder inte i dag att vi utesluter spel för dem eller någon annan av spelarna i bruttotruppen i ett senare skede, säger Andrésson.

SVERIGES TRUPP TILL EM

Målvakter: 
12. Andreas Palicka, Rhein-Neckar Löwen, 96/4
20. Mikael Appelgren, Rhein-Neckar Löwen, 85/2

Vänstersex:
9. Jerry Tollbring, Rhein-Neckar Löwen, 62/186
22. Lucas Pellas, Lugi HF, 4/12

Mittsex:
5. Max Darj, Bergischer HC, 54/25
35. Andreas Nilsson, Telekom Veszprém, 132/305
36.Jesper Nielsen, Rhein-Neckar Löwen, 105/139

Högersex:
11. Daniel Pettersson, SC Magdeburg, 17/53
62. Valter Chrintz, IFK Kristianstad, 4/11

Vänsternio:
6. Philip Henningsson, IFK Kristianstad, 28/17
17. Simon Jeppsson, SG Flensburg-Handewitt, 50/96
60. Kim Ekdahl Du Rietz, Paris Saint-Germain HB, 88/250
65. Lukas Nilsson, THW Kiel, 64/164

Mittnio:
24. Jim Gottfridsson, SG Flensburg-Handewitt, 79/272
25. Linus Arnesson, Bergischer HC, 33/38

Högernio:
23. Albin Lagergren, SC Magdeburg, 47/135

RESERVER PÅ PLATS

Fredric Pettersson, M6, Montpellier HB, 51/75
Tobias Thulin, mv, SC Magdeburg, 22/0
Jack Thurin, H9, IFK Skövde, 6/13

ÖVRIGA RESERVER I BRUTTOTRUPPEN

Mattias Zachrisson, H6, Füchse Berlin, 128/305
Jesper Konradsson, M9, Skjern Håndbold, 45/55
Anton Halén, H6, IFK Kristianstad, 25/50
Mikael Aggefors, mv, Ålborg Håndbold, 17/0
Linus Persson, H9, US Ivry HB, 16/24
Emil Frend Öfors, V6, HSG Wetzlar, 13/21
Anton Lindskog, M6, HSG Wetzlar, 12/10
Felix Claar, M9, Alingsås HK, 7/11
Alfred Jönsson, M9, TSV Hannover-Burgdorf, 0/0

EM 9–26 JANUARI 2020

Grupp A, Graz: Kroatien, Vitryssland, Montenegro, Serbien
Grupp B, Wien: Tjeckien, Nordmakedonien, Österrike, Ukraina
Grupp C, Trondheim: Spanien, Tyskland, Lettland, Nederländerna
Grupp D, Trondheim: Frankrike, Norge, Portugal, Bosnien-Hercegovina
Grupp E, Malmö: Danmark, Ungern, Island, Ryssland
Grupp F, Göteborg: Sverige, Slovenien, Schweiz, Polen
De två bästa lagen från vardera grupp A, B och C går till huvudrundan i Wien (17–22 januari), de två bästa lagen från vardera grupp D, E och F går till huvudrundan i Malmö (17–22 januari). Semifinaler, final, bronsmatch och match om femteplats spelas i Stockholm 24–26 januari.

SVERIGES GRUPPSPELSMATCHER I SCANDINAVIUM

10 januari: Schweiz (20.30)
12 januari: Slovenien (18.15)
14 januari: Polen (20.30)

Text: Daniel Vandor
Foto: Suvad Mrkonjic/Bildbyrån