fbpx

U-Landslag

U20 (2000/01)

FÖRBUNDSKAPTEN

Dennis Sandberg

LANDSLAGSLÄGER I KØGE 5–8 NOVEMBER

Matcher:
Fredag 6 november:
Danmark (Køge, 19.00)
Söndag 8 november: Danmark (Køge, 12.00)

Målvakter:
Kristian Zetterlund, Redbergslids IK, 23 U-landskamper/1 mål
Simon Möller, IK Sävehof, 16/0
Vänstersex:
Sebastian Spante, IK Sävehof, 10/17
Herman Dyberg, IFK Skövde, debutant
Mittsex:
Johan Palm, OV Helsingborg, 17/14
Jesper Jensen, IFK Skövde, 10/6
Högersex:
Isak Persson, Lugi HF, 20/54
Albin Selin, IFK Kristianstad, debutant
Vänsternio:
Oskar Joelsson, Redbergslids IK, 17/15
Eric Johansson, Eskilstuna Guif, 10/39
Mittnio:
Ludvig Hallbäck, Ystads IF, 17/132
William Andersson Moberg, Alingsås HK, 17/48
Viktor Ljungqvist, IFK Skövde, 15/40
Casper Käll, Lugi HF, 9/15
Högernio:
Edvin Aspebäck, Elverum Håndball, 7/12
Hugo Sivertsson, HK Drott Halmstad, debutant

KOMMANDE

U20-EM i Porec, Kroatien, 7–17 januari 2021.

U18 (2002/03)

FÖRBUNDSKAPTEN

Jesper Östlund

LANDSLAGSLÄGER I LUND 4–7 NOVEMBER

Matcher:
5 november:
Danmark (Bavnehøjhallen, Köpenhamn, 17.00)
7 november: Danmark (Sparbanken Skåne Arena, Lund, 13.00) Sänds på Svenskhandboll.se/play

Målvakter:
Oscar Sävinger, IK Sävehof, 11 U-landskamper/0 mål
Mattias Wighall, IK Sävehof, 8/0
Marko Roganovic, Eskilstuna Guif, debutant
Vänstersex:
Julian Sjögren, Redbergslids IK, 8/33
Hugo Svensson, H43 Lund, debutant
Mittsex: 
Felix Möller, IK Sävehof, 11/34
Axel Skoog, AIK, 8/17
Pontus Josefsson Säll, Alingsås HK, 3/8
Högersex:
Alvin Sirén, Redbergslids IK, 11/12
Calle Hamberg, Redbergslids IK, 3/9
Vänsternio:
Elliot Stenmalm, Redbergslids IK, 11/61
Oskar Davidsson, IK Sävehof, 11/16
Mikael Helmersson, SG Flensburg-Handewitt, 3/2
Vänsternio:
Isak Larsson, IFK Kristianstad, 2/4
Robin Sanderhem, Hammarby IF, debutant
Olle Österhall, Eskilstuna Guif, debutant
Högernio: 
Marcus Lennernäs, Skånela IF, 11/31
Kasper Palmar, Ystads IF, debutant

KOMMANDE

U18-EM i Celje, Slovenien, 14–24  januari 2021.
U16 (2004/05)

FÖRBUNDSKAPTEN

Björn Sätherström