fbpx

U-Landslag

U20 (2002/03)

FÖRBUNDSKAPTEN

Dennis Sandberg

TRUPPEN TILL SOC & U20-EM

Målvakt: 
Oscar Sävinger, Redbergslids IK, 21 U-landskamper/0 mål
Alexander Lindén, HK Aranäs, 13/0
Vänstersex:
Julian Sjögren, HK Varberg, 18/70
Kelvin Roberts, IK Sävehof, debutant
Mittsex: 
Felix Möller, IK Sävehof, 21/74
Johan Ericsson, HK Aranäs, 3/0
Herman Josefsson, IFK Kristianstad, debutant
Högersex: 
Calle Hamberg, Redbergslids IK, 3/9
Tobias Ljungmark, HK Aranäs, debutant
Vänsternio: 
William Elovsson, IFK Skövde, debutant
Mikael Helmersson, SG Flensburg-Handewitt, 3/2
Petter Donaldsson, HK Aranäs, debutant
Mittnio:
Albert Månsson, OV Helsingborg, 9/14
Adam Ljungkvist, IFK Skövde, debutant
Högernio:
Assar Kammenhed, Lugi HF, 12/14
Kasper Palmar, Ystad IF, debutant

SCANDINAVIAN OPEN CHAMPIONSHIP

Spelort: Hamar, Norge:
28 juni: Sverige–Island, Norge–Danmark
29 juni: Sverige–Danmark, Norge–Island
30 juni: Sverige–Norge, Danmark–Island

Matcherna i SOC streamas via https://scandinavianopen.livearenasports.com/en

U20-EM

Datum: 7–17 juli
Spelort: Porto, Portugal
Grupp A: Spanien, Portugal, Norge, Polen
Grupp B: Slovenien, Danmark, Ungern, Färöarna
Grupp C: Kroatien, Sverige, Frankrike, Montenegro
Grupp D: Tyskland, Island, Italien, Serbien
Sveriges gruppspelsmatcher:
7 juli:
Montenegro
8 juli: Frankrike
10 juli: Kroatien

U18 (2004/05)

FÖRBUNDSKAPTEN

Björn Sätherström

TRUPPEN TILL SCANDIBERICO & U18-EM

Målvakt: 
Emil Holmberg Schatzl, Alingsås HK, 3 U-landskamper/0 mål
Arvid Skoogh, Önnereds HK, debutant
Vänstersex:
Noah Martinsson, IFK Kristianstad, 3/4
Love Sundewall, HK Malmö, 3/4
Mittsex: 
Marcus Björkman, Redbergslids IK, 3/3
Theodor Uliana Starck, AIK Handboll, debutant
Högersex: 
Rasmus Lenzi, Önnereds HK, debutant
Jonathan Andersson, Ystads IF, 3/9
Niometer: 
Albin Hägglund Junler, Alingsås HK, 3/10
Pelle Segertoft, Önnereds HK, 3/4
Isak Hasanic Holmgren, Redbergslids IK. 3/2
Arvid Boquist, Enköpings HF, debutant
Axel Månsson, Lödde Vikings debutant
Alex Andersson, HK Silwing/Troja, debutant
Högernio:
Linus Gustavsson, IFK Skövde, 3/18
Elias Lundstad, Önnereds HK, debutant

SCANDIBERICO TOURNAMENT

Datum: 27–29 juli
Spelort: Olso, Norge
Sveriges matcher:
27 juli:
Spanien
28 juli:
Norge
29 juli:
Portugal

U18-EM

Datum: 4–14 augusti
Spelort: Podgorica, Montenegro
Grupp A: Tyskland, Island, Ungern, Polen
Grupp B: Kroatien, Portugal, Italien, Montenegro
Grupp C: Slovenien, Danmark, Norge, Serbien
Grupp D: Spanien, Sverige, Frankrike, Färöarna
Sveriges gruppspelsmatcher: 
4 augusti: Färöarna
5 augusti: Frankrike
7 augusti: Spanien

TIDIGARE LANDSKAMPER

Scandiberico tournament, Ciudad Real, Spanien
211104
Spanien, 22–29 Referat
211105 Norge, 32–33 Referat
211106 Portugal, 28–24 Referat

FÖRBUNDSKAPTEN

Toni Johansson

U16 (2006/07)
HISTORIK

U18-EM

1997 (1979/80): Guld
2001 (1983/84): Brons
2006 (1988/89): Brons
2008 (1990/91): Brons
2012 (1994/95): Silver
2018 (2000/01): Guld

U19-VM

2007 (1988/89): Brons
2009 (1990/91): Brons
2011 (1992/93): Brons

U20-EM

2006 (1986/87): Silver
2014 (1994/05): Silver

U21-VM

1979 (1958/59): Brons
1985 (1964/65): Silver
1991 (1970/71): Silver
1999 (1978/79): Silver
2001 (1980/81): Brons
2003 (1982/83): Guld
2007 (1986/87): Guld
2013 (1992/93): Guld