fbpx

VM i Egypten 2021

GRUPP A
Dr Hassan Moustafa-hallen, 6 oktober-staden
15 januari:
Tyskland–Uruguay43–14
Ungern–Kap Verde34–27
17 januari:
Kap Verde–Tyskland18.00
Ungern–Uruguay20.30
19 januari:
Uruguay–Kap Verde18.00
Tyskland–Ungern20.30
Tabell
Tyskland1100+292
Ungern1100+72
Kap Verde1001–70
Uruguay1001–290
GRUPP B
Handbollsarenan, Egyptens nya huvudstad
15 januari:
Spanien–Brasilien29–29
Tunisien–Polen28–30
17 januari:
Tunisien–Brasilien18.00
Polen–Spanien20.30
19 januari:
Spanien–Tunisien18.00
Brasilien–Polen20.30
Tabell
Polen1100+22
Brasilien101001
Spanien101001
Tunisien1001–20
GRUPP C
Borg el-Arab, Alexandria
15 januari:
Qatar–Angola30–25
Kroatien–Japan29–29
17 januari:
Qatar–Japan15.30
Angola–Kroatien18.00
19 januari:
Japan–Angola15.30
Kroatien–Qatar18.00
Tabell
Qatar1100+52
Japan101001
Kroatien101001
Angola1001–50
GRUPP D
Kairostadion, Kairo
15 januari:
Argentina–Konso-Kinshasa28–22
Danmark–Bahrain34–20
17 januari:
Argentina–Nathrain18.00
Kongo-Kinshasa–Danmark20.30
19 januari:
Bahrain–Kongo-Kinshasa18.00
Danmark–Argentina20.30
Tabell
Danmark1100+142
Argentina1100+62
Kongo-Kinshasa1001–60
Bahrain1001–140
GRUPP E
Dr Hassan Moustafa-hallen, 6 oktober-staden
14 januari:
Österrike–Schweiz25–28
Norge–Frankrike24–28
16 januari:
Österrike–Frankrike18.00
Schweiz–Norge20.30
18 januari:
Frankrike–Schweiz18.00
Norge–Österrike20.30
Tabell
Frankrike1100+42
Schweiz1100+32
Österrike1001–30
Norge1001–40
GRUPP F
Handbollsarenan, Egyptens nya huvudstad
14 januari:
Algeriet–Marocko24–23
Portugal–Island25–23
16 januari:
Marocko–Portugal18.00
Algeriet–Island20.30
18 januari:
Portugal–Algeriet18.00
Island–Marocko20.30
Tabell
Portugal1100+22
Algeriet1100+12
Marocko1001–10
Island1001–20
GRUPP G
Kairostadion, Kairo
13 januari:
Egypten–Chile35–29
14 januari:
Sverige–Nordmakedonien32–20
16 januari:
Egypten–Nordmakedonien18.00
Chile–Sverige20.30
18 januari:
Nordmakedonien–Chile15.30
Sverige–Egypten18.00
Tabell
Sverige1100+122
Egypten1100+62
Chile1001–60
Nordmakedonien1001–120
GRUPP H
Borg el-Arab, Alexandria
14 januari:
Belarus–Ryska Handbollförbundets lag32–32
Slovenien–Sydkorea51–29
16 januari:
Belarus–Sydkorea15.30
Ryska Handbollförbundets lag–Slovenien18.00
18 januari:
Sydkorea–Ryska Handbollförbundets lag15.30
Slovenien–Belarus18.00
Tabell
Slovenien1100+222
Belarus101001
Ryska Handbollförbundets lag101001
Sydkorea1001–220
SPEL OM PLACERINGARNA 25–32
Dr Hassan Moustafa-hallen, 6 oktober-staden & Handbollsarenan, Egyptens nya huvudstad
Grupp 1:
21 januari:
A4–B4
C4–D4
23 januari:
A4–C4
B4–D4
25 januarI:
D4–A4
B4–C4
Grupp 2:
20 januari:
E4–F4
G4–H4
22 januari:
E4–G4
F4–H4
24 januari:
H4–E4
F4–G4
Match om 25:e plats:
Gruppetta 1–Gruppetta 2
Match om 27:e plats:
Grupptvåa 1–Grupptvåa 2
Match om 29:e plats:
Grupptrea 1–Grupptrea 2
Match om 31:e plats:
Gruppfyra 1–Gruppfyra 2
HUVUDRUNDA, GRUPP 1
Handbollsarenan, Egyptens nya huvudstad
21 januari:
A1–B3
B1–A2
A3–B2
23 januari:
A2–B3
B2–A1
A3–B1
25 januari:
B1–A1
B2–A2
B3–A3
HUVUDRUNDA, GRUPP 2
Kairostadion, Kairo
21 januari:
C1–D3
D1–C2
C3–D2
23 januari:
C2–D3
D2–C1
C3–D1
25 januari:
D1–C1
D2–C2
D3–C3
HUVUDRUNDA, GRUPP 3
Dr Hassan Moustafa-hallen, 6 oktober-staden
21 januari:
E1–F3
F1–R2
E3–F2
23 januari:
E2–F3
F2–E1
E3–F1
25 januari:
F1–E1
F2–E2
F3–E3
HUVUDRUNDA, GRUPP 4
Kairostadion, Kairo
21 januari:
G1–H3
H1–C2
G3–H2
23 januari:
G2–H3
H2–C1
G3–H1
25 januari:
H1–G1
H2–G2
H3–G3
SLUTSPEL
Kvartsfinaler, 27 januari:
Kairostadion, Kairo:
Ettan i huvudgrupp 2–Tvåan i huvudgrupp 4
Ettan i huvudgrupp 4–Tvåan i huvudgrupp 2
Handbollsarenan, Egyptens nya huvudstad:
Ettan i huvudgrupp 1–Tvåan i huvudgrupp 3
Borg el-Arab, Alexandria:
Ettan i huvudgrupp 3–Tvåan i huvudgrupp 1
Semifinaler, 29 januari:
Kairostadion, Kairo:
Segraren i kvartsfinal 1–Segraren i kvartsfinal 3
Segraren i kvartsfinal 2–Segraren i kvartsfinal 4
Match om tredjepris, 31 januari:
Kairostadion, Kairo:
Förlorare semifinal 1–Förlorare semifinal 2
Final, 31 januari:
Kairostadion, Kairo:
Segrare semifinal 1–Segrare semifinal 2
SVERIGES TRUPP

Målvakter:
Andreas Palicka, Rhein-Neckar Löwen, 105 A-landskamper/6 mål
Mikael Aggefors, Ålborg Håndbold, 19/0
Peter Johannesson, TBV Lemgo, 14/0
Vänstersex:
Hampus Wanne, SG Flensburg-Handewitt, 33/79
Lucas Pellas, Montpellier HB, 15/41
Mittsex: 
Max Darj, Bergischer HC, 65/37
Fredric Pettersson, Montpellier HB, 56/77
Oscar Bergendahl, GOG, 9/18
Högersex: 
Daniel Pettersson, SC Magdeburg, 28/86
Valter Chrintz, Füchse Berlin, 15/19
Vänsternio:
Oskar Sunnefeldt, THW Kiel, 2/8
Alfred Jönsson, TSV Hannover-Burgdorf, 2/1
Jonathan Carlsbogård; TBV Lemgo, 1/1
Mittnio: 
Jim Gottfridsson, SG Flensburg-Handewitt, 90/309
Felix Claar, Ålborg Håndbold, 9/11
Jonathan Edvardsson, IK Sävehof, 1/0
Högernio: 
Linus Persson, US Ivry, 18/27
Jack Thurin, IFK Skövde, 10/17
Lukas Sandell, Ålborg Håndbold, debutant
• Mittsexan Anton Lindskog, HSG Wetzlar, 14/12, och högernian Albin Lagergren, Rhein-Neckar Löwen, 52/149, åker inte med till Egypten på tisdag men kan eventuellt ansluta senare
• Landskamper och landslagsmål är uppdaterade inför VM. För aktuella 
siffror, se matchguiderna inför respektive match. 

SLUTPLACERINGAR

1)
2)
3)
4)
5)
6)
7)
8)
9)
10)
11)
12)
13)
14)
15)
16)
17)
18)
19)
20)
21)
22)
23)
24)
25)
26)
27)
28)
29)
30)
31)
32)