fbpx

Nyheter

U-landslag / 8 oktober 2021

59 U19-damer kallade till träningsdagar

U19-damerna är inne på sitt sista år som U-landslagsspelare och 59 spelar har kallats till regionala träningsdagar i början av november. 

Efter semifinalplatser i såväl U17-EM som U19-EM är det nästa sommar dags för det sista ungdomsmästerskapet för damerna födda 2002 och 2003. U20-VM väntar då i Slovenien.

Nya förbundskaptenen Jesper Östlund, som för tillfället är i Eskilstuna och tränar ligalandslaget, har kallat 59 spelare till tre separata träningsdagar i Eslöv, Partille och Tumba.

TRÄNINGSDAG I PARTILLE 1 NOVEMBER

Målvakter:
Agnes Åseskog, Kungälvs HK
Mona Saffari, Kärra HF
Clara Wolf, BK Heid
Vänstersex:
Elin Ernelind, IK Sävehof
Elin Leisner, Önnereds HK
Mittsex:
Linn Johansson, IK Sävehof
Anna Karlsson, Kungälvs HK
Högersex:
Elin Cindric, Kungälvs HK
Andrea Litstrand, IF Hallby
Ida Sembe, IK Sävehof
Vänster- och mittnio:
Vanja Andersson, Kärra HF
Hanna Wedenby, BK Heid
Elin Heikka, IK Sävehof
Meja Bernvid, Kärra HF
Emma Shepard, IF Hallby
Irma Wester, IK Sävehof
Towa Örtenwall, Önnereds HK
Högernio:
Kajsa Lindberg Blohm, Alingsås HK
Agnes Hallberg, Kungälvs HK

TRÄNINGSDAG I ESLÖV 2 NOVEMBER

Målvakter:
Maja Witzke Wahlgren, HK Aranäs
Alva Hermansson, Önnereds HK
Nathalie Larsson, Eslövs IK
Vänstersex:
Lova Norell, Lugi HF
Mittsex:
Ofelia Shoai Hallberg, Lugi HF
Clara Eklund, H65 Höör
Oline Jönsjö, IFK Kristianstad
Högersex:
Johanna Östblom, H65 Höör
Filippa Hall, Lugi HF
Vera Jildebratt, H65 Höör
Vänster- och mittnio:
Emma Nuhanovic, H65 Höör
Tilda Lilja, Lugi HF
Nora Adebo, Lugi HF
Binto Linnér, H65 Höör
Melina Pilav, Skövde HF
Tindra Sahlin Wallinius, Skövde HF
Nathalie Sörman, HK Aranäs
Högernio: 
Sofia Delac, Kristianstad HK
Linnea Pripp, H65 Höör

TRÄNINGSDAG I TUMBA 3 NOVEMBER

Målvakter:
Tyra Schött, VästeråsIrsta HF
Ellen Dahlström, Skuru IK
Anna Mossberg, Skånela IF
Vänstersex:
Irma Jernström, Spånga HK
Jennifer Johansson, Skuru IK
Svea Lind, VästeråsIrsta HF
Sofia Karlsson, Skuru IK
Mittsex:
Fanny Axerell Björkman, Skuru IK
Isabelle Jidmar, Kungsängens SK
Filippa Nyman, AIK
Högersex:
Maria Larsen, Huddinge HK
Clara Bergsten, Skuru IK
Elsa Oksberg Schacklenberg, Spånga HK
Moa Alesved, Huddinge HK
Vänster- och mittnio:
Alva Persson, Skuru IK
Elin Åkesson, Skuru IK
Alice Hirsch, Spånga HK
Jonna Olsson, VästeråsIrsta HF
Anna Pettersson, Tyresö Handboll
Vilma Wiberg, Skånela IF
Högernio:
Line Brandt, Tyresö Handboll

Foto: EHF