fbpx

Nyheter

U-landslag / 8 oktober 2021

Regionala träningsdagar för U19-herrarna

Efter sjundeplatsen i EM i somras är det dags för herrarnas U19-landslag att ha tre regionala träningsdagar. Förbundskaptenen Dennis Sandberg har kallat 68 spelare fördelat på tre dagar. 

För några veckor sedan blev det klart att Dennis Sandberg tar över som förbundskapten för U19-herrarna, parallellt med uppdraget som förbundskapten för ligalandslaget där han nästa vecka ska presentera en trupp till en samling i Polen vecka 44.

Dessförinnan kommer Sandberg, tillsammans med assisterande förbundskaptenen William Törnqvist, att hålla i tre regionala träningsdagar i Kristianstad (1 november), Alingsås (2 november) och Märsta (3 november).

Nästa mästerskap för den här årgången (födda 2002 och 2003) är U20-EM i juli nästa år.

TRÄNINGSDAG I KRISTIANSTAD 1 NOVEMBER

Målvakter:
Ebbe Håkansson, HK Malmö
Kasper Hall, Lugi HF
Elias Karlsson, Anderstorps SK
Vänstersex:
Albin Leyman, IFK Kristianstad
Simon Lilja, Ystads IF
Sebastian Hall, Lugi HF
Mittsex:
Herman Josefsson, IFK Kristianstad
Liam Norgren, Lugi HF
Calle Lindqvist, OV Helsingborg
Högersex:
Oskar Andersson, Lödde Vikings HK
Liam Kjellman, IFK Kristianstad
Theodor Heier, Önnereds HK
Alexander Palmqvist, Önnereds HK
Vänsternio:
Arvid Johansson, HK Malmö
Jonathan Engström, Ystads IF
Mikael Helmersson, SG Flensburg- Handewitt
Mittnio:
Albert Månsson, OV Helsingborg
Fabian Nygren, Lugi HF
Edvin Persson, Ystads IF
Axel Janhall, Lugi HF
Högernio: 
Kasper Palmar, Ystad IF
Assar Kammenhed, Lugi HF
Liam Thulin, IFK Ystad

TRÄNINGSDAG I ALINGSÅS 2 NOVEMBER

Målvakter:
Oscar Sävinger, Redbergslid IK
Johan Bergström, Kungälvs HK
Mattias Wighall, IK Sävehof
Vänstersex:
Julian Sjögren, HK Varberg
Ludvig Alexandersson, Redbergslid IK
Alexander Rydh, Anderstorps SK
Mittsex:
Philip Karlefeldt, IK Sävehof
Johan Ericsson, HK Aranäs
Axel Skoog, HK Varberg
Högersex:
Calle Hamberg, Redbergslid IK
Jacob Strömberg, Redbergslid IK
Malte Celander, IK Sävehof
Vänsternio:
Petter Donaldsson, HK Aranäs
Lukas Rådberg, IK Sävehof
Oskar Lindqvist, HK Aranäs
William Elovsson, IFK Skövde
Mittnio:
Adam Ljungkvist, IFK Skövde
Kelvin Roberts, IK Sävehof
Oskar Davidsson, HK Varberg
Noa Zubac, Kärra HF
Högernio:
Marcus Lennernäs, IK Sävehof
Tobias Ljungmark, HK Aranäs
Joshua Mesias Wästerlund, Alingsås HK

TRÄNINGSDAG I MÄRSTA 3 NOVEMBER

Målvakter:
Marko Roganovic, Eskilstuna Guif
Jonathan Lindqvist, Rimbo HK Roslagen
Maximillian Werner, Skånela IF
Vänstersex:
Linus Fröberg, Tyresö Handboll
Simon Lindberg, Hammarby IF
Filip Ericsson, VästeråsIrsta HF
Mittsex:
Adam Jonsson, Hammarby IF
Måns Lagelius, VästeråsIrsta HF
Oliver Bergkvist, Tyresö Handboll
Jacob Magnusson, Hammarby IF
Högersex:
Algot Hane, LIF Lindesberg
Noel Gustafsson, Eskilstuna Guif
Felix Wallberg, Hammarby IF
Högernio:
Elias Hall, Eskilstuna Guif
Albin Eriksson, VästeråsIrsta HF
Marcus Holmlander, Tyresö Handboll
Mittnio:
Robin Sanderhem, Hammarby IF
Olle Österhall, Eskilstuna Guif
Emilio Lahdo, Skånela IF
Joakim Lindhahl, HK Silwing/Troja
Vänsternio:
Petter Söderlund, Tyresö Handboll
Jesper Forslund, Rimbo HK Roslagen

Foto: EHF