fbpx

Nyheter

U-landslag / 11 februari 2022

Seedningsgrupperna inför U18- och U20-EM klara

Såväl de svenska U18- som U20-herrarna kommer att spela EM i sommar och nu är det klart med seedningsgrupperna inför lottningen nästa och nästnästa vecka. 

Samma 16 nationer deltar på EM för såväl U18 och U20 på herrsidan och seedningsgrupperna är också desamma för båda mästerskapen.

Sverige är seedat i andra gruppen inför lottningen och kan därmed inte ställas mot Danmark, Portugal eller Island i de inledande gruppspelen.

U20-landslaget, som leds av Dennis Sandberg, spelar EM i Portugal i juli medan Björn Sätherströms U18-landslag åker till montenegrinska huvudstaden Podgorica en knapp månad senare.

U20-EM, HERRAR

Datum: 7–17 juli
Spelort: Porto, Portugal
Antal nationer: 16
Lottning: 18 februari 11.00
Seedningsgrupp 1: Tyskland, Kroatien, Spanien, Slovenien
Seedningsgrupp 2: Danmark, Portugal, Sverige, Island
Seedningsgrupp 3: Ungern, Frankrike, Norge, Italien
Seedningsgrupp 4: Serbien, Polen, Färöarna, Montenegro

U18-EM, HERRAR

Datum: 4–14 augusti
Spelort: Podgorica, Montenegro
Antal nationer: 16
Lottning: 24 februari 11.00
Seedningsgrupp 1: Tyskland, Kroatien, Spanien, Slovenien
Seedningsgrupp 2: Danmark, Portugal, Sverige, Island
Seedningsgrupp 3: Ungern, Frankrike, Norge, Italien
Seedningsgrupp 4: Serbien, Polen, Färöarna, Montenegro

U20-herrarna kommer att ha årets första samling i Trollhättan 18-20 mars, ett läger som från början var tänkt att hållas 21–23 januari men fick skjutas upp på grund av covid-19. Samma spelare som togs ut till det tänkta datumet har tagits ut den här gången.

U20-LANDSLAGETS SAMLING I TROLLHÄTTAN 18–20 MARS

Målvakter.
Oscar Sävinger, Redbergslids IK, 21 U-landskamer/0 mål
Alexander Lindén, HK Aranäs, 13/0
Marco Roganovic, Eskilstuna Guif, 10/1
Elias Karlsson, Anderstorps SK, 0/0
Vänstersex: 
Julian Sjögren, HK Varberg, 18/70
Simon Lindberg, Hammarby IF, 0/0
Mittsex:
Axel Skoog, HK Varberg, 11/20
Johan Ericsson, HK Aranäs, 0/0
Jakob Magnusson, Hammarby IF, 0/0
Högersex: 
Calle Hamberg, Redbergslids IK, 3/9
Tobias Ljungmark, HK Aranäs, 0/0
Vänsternio: 
Petter Söderlund, Tyresö handboll, 3/7
Arvid Johansson, HK Malmö, 0/0
Petter Donaldsson, HK Aranäs, 0/0
William Elovsson, IFK Skövde, 0/0
Mittnio: 
Isak Larsson, IFK Kristianstad, 12/38 (bilden)
Robin Sanderhem, Hammarby IF, 9/32
Kelvin Roberts, IK Sävehof, 0/0
Högernio: 
Marcus Lennernäs, IK Sävehof, 12/31
Assar Kammenhed, Lugi HF, 12/14
Elias Hall, Eskilstuna Guif, 8/26
Kasper Palmar, Ystads IF, 0/0