fbpx

Nyheter

U-landslag / 28 juni 2022

U18-landslagens mästerskapstrupper uttagna

Såväl U18-damerna som U18-herrarna kommer spela mästerskap i sommar, och idag har förbundskaptenerna Pontus Ward Wiklund och Björn Sätherström kallat sina trupper.

En fullspäckad landslagssommar fortsätter och om knappt en månad är det dags för våra U18-landslag att samlas och ladda upp inför VM i Nordmakedonien (dam) och EM i Montenegro (herr).

Idag har förbundskapten Pontus Ward Wiklund kallat de 16 spelare som ska genrepa i Scandinavian Open i Danmark och som sedan tar sig till Skopje för att representera Sverige i VM. I  första gruppspelet är motståndet Montenegro som kom åtta på EM i fjol, Algeriet som blev trea i afrikanska mästerskapen tidigare i år och Island som fick inbjudan efter att ett flertal länder lämnat återbud till turneringen. De två bästa lagen i varje grupp går vidare till huvudrundan.

SOC spelas 22-24 juli och U18-VM inleds sedan den 30 juli och pågår till och med den 10 augusti.

Med i ledarstaben för DU18-truppen finns Pontus Ward Wiklund, förbundskapten, Jenny Alm, fysioterapeut, Christian Andersson, överledare och Johan Öhlund, målvaktsinstruktör. Under SOC kommer Johanna Wiberg, assisterande förbundskapten damer A att finnas på plats, och under VM  Tomas Axnér, förbundskapten damer A.

Även förbundskapten Björn Sätherström har presenterat de 16 spelare som får chansen att spela Scandiberico Tournament i Olso innan man åker vidare till Montenegro och U18-EM. Efter lottningen i februari stod det klart att Sveriges gruppmotståndare blir Spanien, Frankrike och Färöarna. De två bästa lagen i varje grupp går vidare till huvudrundan.

Scandiberico tournament spelas 27-29 juli innan U18-EM drar igång den 4 augusti.

HU18-truppen leds av förbundskapten Björn Sätherström, tillsammans med Jimmy Karlsson, assisterande förbundskapten (EM), Johan Ekengren, assisterande förbundskapten/överledare, Cecilia Nilsson, fysioterapeut och Patrik Karlsson, målvaktstränare (EM). Även Glenn Solberg, förbundskapten herrar A, kommer att finnas med under delar av samlingen.

 

U18-DAMERNAS TRUPP TILL SOC & VM

Målvakt: 
Ida Wall, Baekkelaget SK, 3 U-landskamper/0 mål
Line Bergfeldt, IK Sävehof, 12/0
Vänstersex:
Stella Huselius, IK Sävehof, 9/27
Julia Qvarfordt, IK Sävehof, 3/8
Mittsex: 
Alice Salmi, Skuru IK, 9/24
Stina Wiksfors, IK Sävehof, 11/13
Högersex: 
Sol Karlsson, Huddinge HK, 8/18
Felicia Norsten Vikström, Huddinge HK, 3/5
Niometer: 
Isa Ljungholm, Huddinge HK, debutant
Elise Lönnegren, Lugi HF, 12/26
Emma Mihailovic, IK Sävehof, 12/60
Freja Wahlberg, Skuru IK, 3/3
Felicia Granat, IK Sävehof, 3/1
Ebba Schultz, H43 Lund, debutant
Högernio:
Tinda Carlsson, IK Sävehof, debutant
Thea Kylberg, IK Sävehof, 8/13

SCANDINAVIAN OPEN CHAMPIONSHIP

Datum: 22-24 juli
Spelort: Fredrica, Danmark
Sveriges matcher:
22 juli: Ungern
23 juli: Norge
24 juli: Danmark

U18-VM

Datum: 30 juli–10 augusti
Värdnation: Nordmakedonien

Grupp A: Montenegro, Sverige, Algeriet, Island
Grupp B: Iran, Nordmakedonien, Uzbekistan, Senegal
Grupp C: Danmark, Portugal, Österrik, Färöarna
Grupp D: Kroatien, Kazakstan, Egypten, Indien
Grupp E: Rumänien, Nederländerna, Guinea, Slovenien
Grupp F: Tyskland, Schweiz, Slovakien, Sydkorea
Grupp G: Norge, Tjeckien, Brasilien, Uruguay
Grupp H: Ungern, Frankrike, Argentina, Spanien

 

U18-HERRARNAS TRUPP TILL SCANDIBERICO & EM

Målvakt: 
Emil Holmberg Schatzl, Alingsås HK, 3 U-landskamper/0 mål
Arvid Skoogh, Önnereds HK, debutant
Vänstersex:
Noah Martinsson, IFK Kristianstad, 3/4
Love Sundewall, HK Malmö, 3/4
Mittsex: 
Marcus Björkman, Redbergslids IK, 3/3
Theodor Uliana Starck, AIK Handboll, debutant
Högersex: 
Rasmus Lenzi, Önnereds HK, debutant
Jonathan Andersson, Ystads IF, 3/9
Niometer: 
Albin Hägglund Junler, Alingsås HK, 3/10
Pelle Segertoft, Önnereds HK, 3/4
Isak Hasanic Holmgren, Redbergslids IK. 3/2
Arvid Boquist, Enköpings HF, debutant
Axel Månsson, Lödde Vikings debutant
Alex Andersson, HK Silwing/Troja, debutant
Högernio:
Linus Gustavsson, IFK Skövde, 3/18
Elias Lundstad, Önnereds HK, debutant

SCANDIBERICO TOURNAMENT

Datum: 27-29 juli
Spelort: Olso, Norge
Sveriges matcher:
27 juli:
Spanien
28 juli:
Norge
29 juli:
Portugal

U18-EM

Datum: 4–14 augusti
Värdnation: Montenegro
Grupp A: Tyskland, Island, Ungern, Polen
Grupp B: Kroatien, Portugal, Italien, Montenegro
Grupp C: Slovenien, Danmark, Norge, Serbien
Grupp D: Spanien, Sverige, Frankrike, Färöarna
Sveriges gruppspelsmatcher: 
4 augusti: Färöarna
5 augusti: Frankrike
7 augusti: Spanien

 

Text: Emma Håkansson

Bild: